Severovzhodna Slovenija je minuli teden dobila prvo biosferno območje pri Unescu. Biosferno območje Mura (BOM) obsega slabih 29.000 hektarjev ozemlja in vključuje 16 obmurskih občin, županje in župani oziroma predstavniki trinajstih občin ob Muri pa so včeraj v Veliki Polani še simbolno potrdili partnerstvo s podpisi na leseno mursko veslo. Dogodek je potekal v sklopu Pomurskega poletnega festivala Velika Polana.
Občine, ki so pristopile k partnerstvu, so skupaj z drugimi deležniki dogovor podpisale 19. junija, dokument glede upravljanje biosfernega območja pa je tudi prispeval k temu, da je Unesco na letni konferenci v Indoneziji v okviru programa Človek in biosfera razglasil četrto biosferno območje v Sloveniji. "Biosferno območje pomeni priložnost za to območje, saj je sama blagovna znamka Unesco tako močna, da jo je treba odgovorno izkoristiti za razvoj," je povedal Damijan Jaklin, župan občine Velika Polana.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Poudaril je tudi, da niti nominacija in zdajšnja razglasitev biosfernega območja ne vnašata v obmurski prostor nobene nove omejitve, razen tistih, ki so že vezane na Naturo 2000. Pri pripravi dokumenta, ki je osnova za poznejšo vzpostavitev trdnejše upravljavske strukture, so se znašli v časovni stiski, zato so dokument najprej podpisale tiste občine in podporne institucije, ki so že sodelovale pri dogovoru o pomurskem razvojnem partnerstvu za pripravo kohezijskega projekta, k sodelovanju pa bodo povabili tudi druge zainteresirane.