V Kraščih je zjutraj prišlo do dimniškega požara, ki se je nato razširil na leseni tram in ladijski pod. Požar so pogasili gasilci iz prostovoljnih društev Krašči in Cankova, prezračili prostore in jih pregledali s termovizijsko kamero, na pogorišču pa je ostala požarna straža.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
"Če v kurilni napravi trdno gorivo zgoreva nepopolno, dimni plini vsebujejo tudi saje in nezgorele ogljikovodike, ki se kot gorljive obloge nabirajo na stenah dimniškeha priključka in dimnika. Če so obloge izpostavljene previsokim temperaturam, na primer dimnih plinov, se vžgejo in gorenje oblog pomeni dimniški požar," pojasnjujejo pri upravi in dodajajo, da so lahko posledice tragične, če se požar iz dimnika razširi na stavbo.
Kako prepoznamo dimniški požar?
Začetni fazo prepoznamo po intenzivnem izhajanju temnega oziroma temno rumenega dima iz dimnika, v intenzivni fazi gorenja oblog pa tudi po iskrah ali celo plamenu na ustju dimnika. Dimniški požar najprej opazimo zunaj stavbe, največkrat ga prej vidijo sosedi ali mimoidoči.
Pri intenzivnem gorenju oblog se v dimniku lahko pojavi tudi bobnenje. Sicer pa debelejše obloge gorijo dalj časa in bolj intenzivno. Če ima dimnik manjšo toplotno upornost, so površinske temperature dimnika višje, zaradi česar lahko nastanejo razpoke, skozi katere v prostore izhaja dim.
Pomembno je torej redno čiščenje dimnikov, saj se tako prepreči nalaganje gorljivih oblog v dimniku, ali pa se jih odstrani.