Že več dni zapored se gasilci in gasilke borijo z obsežnim požarom, ki divja na goriškem Krasu. Tam je trenutno še vedno 1.061 gasilcev, od tega približno 400 iz Pomurja. Gašenje poteka tudi iz zraka s pomočjo trinajstih zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Avstrije, Madžarske in Italije. Prihajata tudi dve letali iz Romunije. V tem času se aktivno pripravljajo menjave gasilcev, predvideva se namreč, da bo tudi ponoči požar gasilo čez tisoč gasilcev, je sporočila civilna zaščita severna Primorska.
Dušana Utrošo, poveljnika pomurskih gasilcev, veseli, da so sektorji, ki jih nadzorujejo pomurski gasilci, pod kontrolo. Kot je dejal za Vestnik.si, se na vse pretege trudijo, da bi ukrotili ognjene zublje. "Tukaj res vladajo vojne razmere. Vročina, vsake toliko slišimo, kako pokajo granate," je strnil in hitro dodal, da srčno upa, da se bodo vsi vrnili domov živi in zdravi. "Fantje so res neverjetni, odziv in pripravljenost za pomoč na Krasu je res odlična," je še dejal.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Na vprašanje, od kod črpajo motivacijo, Utroša odgovarja, da jim jo dajejo ljudje. "Ljudje ves čas skandirajo, nam ploskajo, nosijo hrano in pijačo. Vsepovsod visijo transparenti z zahvalami in srčki. To je naša motivacija - podpora in hvaležnost ljudi," je strnil Utroša, ki je sinoči spal le kakšno uro. "Ampak tako pač je, odločil sem se, da bom gasilec z vsem srcem in to je moje poslanstvo," je še dodal.
Na pomoč torej prihajata tudi dve vojaški letali spartan iz Romunije. Kot je Slovenska vojska sporočila na Twitterju, posadke že pripravljajo vse potrebno za izvedbo gašenja na Krasu.
Pričakovati je sicer, da bodo danes izvedli ogledni prelet. Gašenje s temi letali je namreč nekoliko zahtevnejše, pri odmetu vode potrebujejo več prostora, ob tem morajo biti pozorni na gasilce na tleh, je v izjavi pojasnil predstavnik Civilne zaščite Ervin Čurlič.
Medtem se aktivno pripravljajo tudi menjave gasilcev. Načrtujejo namreč, da bo tudi ponoči požar gasilo prek 1000 gasilcev, je pristojni štab Civilne zaščite zapisal v sporočilu za javnost.
Današnji dan je bil sicer po oceni Čurliča "v primerjavi z zadnjimi tremi bistveno bolj prijazen do gasilcev". Popoldne so tako lahko preklicali zadnji evakuacijski načrt za naselje Mohorine, kamor se lahko prebivalci vrnejo.
A kot ob tem opozarja Čurlič, kljub veliko bolj vzpodbudni situaciji na Krasu še vedno gori, poleg tega je zaradi vetra tudi težko predvideti nadaljnje dogajanje. "Stvari se spreminjajo iz ure v uro, raje ne bi ugibali. Počakajmo, kaj bo prinesla noč," je dodal.