Suzana Rauš, tiskovna predstavnica Policijske uprave (PU) Murska Sobota, je za Vestnik.si potrdila, da na PU vodijo notranjevarnostni postopek zaradi lažnih PCT-potrdil proti dvema uslužbencema PU.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Novembra so namreč po več slovenskih krajih potekale hišne preiskave, in to pri policistih, ki naj bi bili imeli lažna PCT-potrdila. »Policija je danes nudila pomoč posebnemu oddelku specializiranega državnega tožilstva pri izvedbi hišnih preiskav na območju različnih krajev Slovenije. Hišne preiskave so se opravljale pri več policistih v zvezi s preiskavo ponarejenih covidnih potrdil,« so 18. novembra zapisali v sporočilu za javnost na generalni policijski upravi. Na posebnem oddelku specializiranega državnega tožilstva, ki preiskuje kazniva dejanja policistov, so za Vestnik.si potrdili, da so tisti dan hišne preiskave potekale tudi na območju PU Murska Sobota.
74 odstotkov zaposlenih izpolnjuje pogoj PC
Na Policijski upravi Murska Sobota je bilo 31. decembra 2020 sistematiziranih 641 delovnih mest, od tega je bilo zasedenih 517 delovnih mest (366 uniformiranih policistov, 59 neuniformiranih policistov in 92 drugih uslužbencev). Po podatkih, ki nam jih je posredovala tiskovna predstavnica uprave, trenutno 74 odstotkov zaposlenih izpolnjuje pogoj PC (preboleli, cepljeni). Šestindvajset odstotkov uslužbencev pomurske policije pa mora pred začetkom opravljanja dela opraviti test (samotestiranje).
Kaj lahko doleti omenjena uslužbenca murskosoboške PU? »Od ugotovitev posebnega oddelka specializiranega državnega tožilstva bodo odvisni nadaljnji delovnopravni ukrepi zoper policiste, ki jih predlagajo vodje enot, v katerih so policisti zaposleni. Končno odločitev o ukrepih zoper njih pa bo sprejel generalni direktor policije,« pravijo na generalni policijski upravi.
Generalni direktor slovenske policije Anton Olaj je sicer ob robu preiskav poudaril »ničelno toleranco do zaposlenih, ki izvedejo kaznivo dejanje, saj so taka ravnanja nesprejemljiva v skladu z veljavnimi predpisi in naravo policijskega dela«. Po njegovih besedah v vrstah policije »ni prostora za policiste, ki izvajajo nezakonita dejanja, hkrati pa to meče slabo luč na policiste in policistke, ki pošteno in predano opravljajo policijske naloge.«