Na slovenskem ozemlju je še veliko ostankov različnih neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), na primer ročnih bomb, granat, različnih vrst streliva za pehotno orožje, vžigalnikov, protipehotnih in protioklepnih min, letalskih bomb iz prve in druge svetovne vojne.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Letos je bilo najdenih 41 takih sredstev, lani 103, predlani pa 28.
Slovenska policija ljubiteljske zbiralce oziroma osebe, ki načrtno iščejo eksplozivna sredstva, opozarja naj tega ne počnejo. Manipulacija s takšnimi sredstvi je izjemno nevarna za nastanek poškodbe in smrt, dodajajo. "Prav tako naj ljubiteljski zbiralci NUS ne odnašajo domov in naj kljub morebitnemu prepričanju, da imajo dovolj znanja in izkušenj, ne poskušajo posegati vanje," poudarjajo.
Če naletite na NUS ali predmete, za katere sumite, da gre za NUS, se tem ne približujte. Mesto najdbe ustrezno označite in se po poti prihoda odmaknite od najdbe na ustrezno razdaljo. Obvestite številko 112 ali 113. Policija bo kraj najdbe ustrezno zavarovala, pirotehniki civilne zaščite pa bodo sredstvo uničili na kraju ali odpeljali na ustrezen prostor v uničenje. Policija še opozarja, da NUS ne nosite na policijsko postajo, saj lahko ogrozite sebe in okolico.
V Sloveniji se je v preteklosti zaradi neprimernega ravnanja z NUS zgodilo več nesreč, ki so se končale s hudimi telesnimi poškodbami ali smrtjo. V letošnjem januarju je bila denimo na območju Policijske uprave Nova Gorica obravnavana smrt občana, ki mu je pri poskusu deaktivacije razneslo granato, ta mesec pa je na Postojnskem eksplozivni izdelek med demontažo eksplodiral v roki občana, ki je zaradi hudih poškodb umrl.