vestnik

Požig slaščičarjevih kombijev: Inštitut bo preučil obtoženčeve sledi

ABE, 24. 10. 2020
Jure Zauneker
Ognjeni zublji so uničili dve kombinirani vozili in tovornjakarski keson za hlajenje blaga. Škode je bilo za več kot 60 tisoč evrov.
Črna kronika

Zoran Tošović iz Ljubljane je obtožen, da je pri ljutomerski avtobusni postaji domnevno zažgal vozila prleškega podjetnika Marsela Šalamona.

Stanislav Jug, sodnik Okrožnega sodišča Murska Sobota, je ta teden za nedoločen čas preložil sojenje v zadevi Požig slaščičarjevih kombijev. Razlog? Sodnik je namreč ugodil predlogu odvetnika Milana Krstiča, ki v zadevi zagovarja Zorana Tošovića, naj Inštitut za sodno medicino (ISM) preuči, ali je DNK sled na neeksplodirani naprava obtoženčeva. Ljubljančan je obtožen poškodovanja tuje stvari, ker je domnevno 26. novembra 2017 požgal dva kombija in priklopno vozilo prleškega podjetnika Marsela Šalamona, nekdanjega lastnika pekarske in slaščičarske družbe Rogljiček, danes pa lastnika Sastele.

Državljanu Bosne in Hercegovine srbske narodnosti je bilo sicer pred sojenjem ponujeno leto in šest mesecev zapora v zameno za priznanje krivde, a je ponudbo zavrnil.

Po eksploziji treh naprav so ognjeni zublji zajeli dve kombinirani vozili in tovornjakarski keson za hlajenje blaga. Škode je bilo za več kot 60 tisoč evrov. V bližnjem kovinskem zabojniku so takrat policijski preiskovalci našli še eno zažigalno napravo, ki pa je ni odneslo v zrak. Preiskovalci so jo zasegli in na podlagi odtisov in bioloških sledi v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju (NFL) v Ljubljani naredili analizo DNK. Ta jih je štiri mesece kasneje pripeljala do Tošovića, opravili so hišno preiskavo, vendar v njegovem stanovanju in osebnem računalniku niso našli otipljivih dokazov, ki bi ga povezovali s požigom.

Odvetnik vznejevoljil tožilca

Preiskovalci Policijske uprave (PU) Murska Sobota so se v preiskavi dokopali do podatka, da je Zoran Tošović 28. novembra ob 16. uri, dva dni po požigu, prek mejnega prehoda Obrežje odšel iz Slovenije. Okrožni državni tožilec Matej Kučan je zato prepričan, da je s pobegom iz države hotel zakriti sledi. Odvetnik Miran Krstić pa svojemu varovancu alibi zagotavlja tako, da je sodniku Stanislavu Jugu predložil podatke iz potnih listov dveh ljudi, ki so novembra 2017 z njim potovali iz Dunaja v Srbijo ter Bosno in Hercegovino. Kučan je k temu dodal, naj sodnik pri PU Murska Sobota podobno, kot je to naredil za obtoženca, poizve, kakšni so podatki policije o gibanju teh ljudi. Ker je Krstić ugovarjal predlogu tožilca, je tega to vznejevoljilo: »Kako drugače naj preverimo alibi, če tri priče, ki ste jih predlagali, ne moremo zaslišati. Opravičujete jih, da se je ena zapila, druga zbolela, tretja pa da noče priti na sodišče.« Jug je sprejel Kučanov predlogov.

Odvetnik Krstić je svoj predlog o vključitvi ISM utemeljil z argumentom, da je NFL mnenje izdal le za potrebe policijske preiskave, zato je za potrebe kazenskega postopka nujno v primer pritegniti drugo strokovno mnenje.

Tošoviću, državljanu Bosne in Hercegovine srbske narodnosti, je bilo sicer pred sojenjem ponujeno leto in šest mesecev zapora v zameno za priznanje krivde, a je ponudbo zavrnil. V svoj zagovor navedel, da je 23. novembra 2017 odšel iz Ljubljane na Dunaj. Po treh dneh bivanja v avstrijski prestolnici je z dvema znancema odpotoval v srbsko mesto Kuzmin pri Sremski Mitrovici. Sodniku Jugu skuša z žigi v potnem listu dokazati, da je 26. novembra prestopil madžarsko-srbsko mejo na prehodu Röszke. Kot se je zagovarjal, je v Srbiji obiskal bolnega sorodnika, nato pa pot nadaljeval v rodno Bosno in Hercegovino. V Slovenijo se je vrnil šele 28. ali 29. novembra 2017.

pozig kombiji marcel-salamon