"Izgubili smo enega izmed pomembnih stebrov delovanja na področju zasebnega varovanja v poslovni enoti Murska Sobota, ki je bil s svojim delom in odnosom vzor vsem sodelavcem. Ob izgubi sodelavca smo zelo prizadeti," so ob robu tragičnega avgustovskega dogodka sporočili iz družbe Aktiva varovanje, na naše vprašanje, kako je v podjetju poskrbljeno za hrambo orožja, pa so takrat odgovorili, da skladno z zakonodajo, in zapisali še: "V prostorih, kjer se vršita hramba in primopredaja orožja, zagotavljamo ustrezno raven tehničnega in mehanskega varovanja."
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
"V tej poslovni enoti sta bila zaradi razjasnitve vseh dejstev in okoliščin opravljena dva inšpekcijska pregleda, pregledana je bila tudi določena dokumentacija podjetja, ki se je nanašala na ravnanje z službenim orožjem, dodatno pa so bile preverjene še nekatere podrobnosti. V inšpekcijskem nadzoru je bilo ugotovljeno, da je podjetje Aktiva Varovanje PE Murska Sobota ravnalo skladno z določili Zakona o orožju. V samem nadzoru pa je bilo ugotovljeno, da dve odgovorni osebi, ki sta bili v podjetju imenovani in pooblaščeni skrbeti za hrambo, nošenje in prenos orožja ter streliva v skladu z določili Zakona o orožju, nista ravnali v skladu z navodili delodajalca in v nasprotju z določili Zakona o orožju, Pravilnika za izvajanje zakona o orožju in Pravilnika o tehničnih pogojih varovanja prostorov, kjer se nahaja orožje, redu na strelišču in pogojih za izvajanje streljanja. Zoper odgovorni osebi je prekrškovni organ Inšpektorat RS za notranje zadeve uvedel postopek o prekršku in bo zoper njiju ukrepal skladno z določili Zakona o prekrških in Zakona o orožju," so za Vestnik.si pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.
Varnostne družbe morajo orožje hraniti v prostoru, ki je tehnično varovan, in v železnih ognjevarnih omarah oziroma sefih. »Orožje in strelivo se morata praviloma hraniti v prostorih, kjer ima varnostna družba svoj sedež. Izjemoma se lahko orožje hrani tudi na sedežu njene enote, če je hramba tam bolj smotrna in je imenovana tudi odgovorna oseba, ki skrbi za hrambo orožja,« so v luči avgustovskega dogodka pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve. V skladu z zakonom o orožju smejo varnostniki orožje nositi le pri opravljanju službe varovanja, zunaj tega časa pa orožja ni dovoljeno nositi. To pomeni, da mora varnostnik, ko službo konča, orožje tam tudi pustiti.
Preberite tudi: Tragedija na Goričkem