vestnik

Za smrt hčerke 15 tisoč evrov odškodnine

ABE, 15. 11. 2024
Nataša Juhnov
Policisti so našli dve trupli, v eni hiši 46-letno žensko, ki jo je nekdo večkrat zabodel z nožem, na podstrehi sosednje hiše pa še 59 let starega moškega, ki se je obesil.
Črna kronika

Mama pokojnice zaradi pretrpljenih duševnih bolečin izterjala denar od dedičev morilca.

Kmalu po tekmi med Muro in Mariborom 30. septembra 2018 in po tem, ko so policijska vozila s sirenami gostujoče navijače pospremila iz Murske Sobote, so v nedeljsko popoldne znova zarezale policijske sirene. Takrat so policiste poslali na prizorišče zločina na Tišini. Modrouniformiranci so tam našli dve trupli, v eni hiši 46-letno žensko, ki jo je nekdo z nožem na preklop sedemkrat zabodel v vrat, prsni koš in trebuh, nato pa na podstrehi sosednje hiše še 59 let starega moškega, ki se je obesil.

b1327f0513c3a22092a60394e789f43e
Nataša Juhnov
Policisti so našli dve trupli, v eni hiši 46-letno žensko, ki jo je nekdo večkrat zabodel z nožem, na podstrehi sosednje hiše pa še 59 let starega moškega, ki se je obesil.

Gnalo ga je ljubosumje

Policisti so hitro dognali, kaj se je zgodilo. Moški in njegova žrtev sta bila soseda. Pred zločinom jo je poklical in se povabil na kavo. Po vsej verjetnosti je med obiskom med njima prišlo do spora zaradi ljubosumja, nakar je moški 46-letnici vzel življenje. Potem se je vrnil domov in končal tudi svoje življenje. Kljub temu da je nož pred smrtjo opral, so policisti na njem našli sledi pokojničine krvi in storilčevo DNK. Prav tako so njeno kri našli na njegovi trenirki. Ker je umrl, so (pred)kazenski postopek zaradi kaznivega dejanja umora zoper njega ustavili. Je pa, tako kot v podobnih primerih, ostalo odprto vprašanje odškodnine. O tej je nedavno odločilo višje sodišče v Mariboru. Mama žrtve je tožila dediče storilca. 

Temelj za odškodninski zahtevek sta določbi 179. in 180. člena obligacijskega zakonika, v skladu s katerima imajo starši pravico do denarne odškodnine zaradi duševnih bolečin po smrti otroka, če so izpolnjene predpostavke odškodninske odgovornosti. Kot so v svoji sodbi zapisali višji sodniki, je že prvostopenjsko sodišče na podlagi poročil policijske preiskave in nacionalnega forenzičnega laboratorija ter zaslišanja enega od policistov, ki je bil na kraju zločina, ocenilo, da je do smrti tožničine hčerke prišlo zaradi protipravnega ravnanja prednika tožencev, in razsodilo, da je odgovoren za povzročeno škodo. Dedičema 59-letnika je sodišče prve stopnje odredilo plačilo 15.000 evrov z zakonitimi zamudnimi obrestmi od junija 2022.

c680ab5f3302d3cdf11d0380a3b1554e
Nataša Juhnov
Policisti so našli dve trupli, v eni hiši 46-letno žensko, ki jo je nekdo večkrat zabodel z nožem, na podstrehi sosednje hiše pa še 59 let starega moškega, ki se je obesil.

»Razumna in življenjsko sprejemljiva«

Zoper sodbo prvostopenjskega sodišča sta se dediča pritožila, saj sta trdila, da je to poseglo v domnevo nedolžnosti njunega prednika. Višji sodniki so jima odgovorili, da se v tem postopku ne presoja, ali je storil kaznivo dejanje, zato v domnevo nedolžnosti ni moglo biti poseženo. Šlo je zgolj za ugotavljanje, ali so izpolnjene predpostavke odškodninske odgovornosti. Že v sodbi na prvi stopnji so bile ugotovljene subjektivne odškodninske odgovornosti po 131. členu obligacijskega zakonika (škodni dogodek, škoda, vzročna zveza in krivda).

Dediča sta se pritožila tudi zoper oceno tožničine škode, vendar so jima višji sodniki odgovorili, da je »razumna in življenjsko sprejemljiva«. Pokojnica in njena mama sta si bili naklonjeni, med njima je bila čustvena povezanost. Zadnjih dvajset let sta sicer živeli sedem kilometrov narazen, vendar sta se videli vsakodnevno. Nosili sta si kosilo, 46-letnica je mami pomagala pri skrbi za starše in brata. Ob njeni smrti je bila mama stara 67 let, izgubila je vso življenjsko energijo, kar je na prvostopenjskem sodišču podrobno opisala. Vse skupaj je bilo še težje zaradi načina, kako je njena hči umrla. »Splošno znano je, da je za vsakega starša smrt otroka verjetno nekaj najhujšega in travmatičnega, kar se mu v življenju lahko zgodi, še toliko bolj, ko je smrt posledica nasilnega napada,« so v sodbi še zapisali višji sodniki. Zoper njihovo odločitev pritožba ni več možna.

smrt umor tisina