Stran od tranzitnih poti
Kako se gradbena podjetja spopadajo s to težavo, smo vprašali Kristiana Ravniča, člana uprave Pomgrada. Povedal nam je, da so že v preteklosti zaznali porast števila kraj na gradbiščih, zato so spremenili organizacijo gradbišč in način varovanja ter s tem težave omejili. Ravnič je še dejal, da izkušnje kažejo, da če je gradbišče oddaljeno od tranzitnih poti, je manjša verjetnost, da postane tarča nepridipravov. Odkar je bil zgrajen slovenski avtocestni križ, s pomurskim krakom vred, je tatvin na gradbiščih manj, vseeno pa se pojavljajo tovrstna dejanja, s krajami pa včasih rešujejo tudi dolžniško-upniška razmerja. Upnik dolžniku namreč odpelje material ali kakšno orodje, vendar dolžniki, kadar gre za majhna podjetja, kraje pogosto niti ne prijavijo, saj vedo, da je tako zadeva končana. Tovrstni primeri so se po oceni poznavalcev gradbeništva dogajali vedno in ne samo v času, ko je šlo gospodarski panogi slabo.
Število tatvin na gradbiščih, ki so bila nekdaj raj za tatove, se iz leta v leto manjša. Pomurski policisti so letos do 25. novembra obravnavali sedem kaznivih dejanj na gradbiščih, v enakem obdobju lani 19. Trend upadanja je od leta 2008, ko se je končala gradnja pomurske avtoceste. Gradbišča so za tatove privlačna tudi zato, ker tveganje – glede na policijsko statistiko – ni veliko. Policisti uspešno raziščejo približno 20 odstotkov tatvin na gradbiščih, preostali pridaniči so se roki pravice izmuznili in ukradeno orodje, gorivo, material in stroje preprodali.
V preteklosti so bili v tatvine na gradbiščih vpleteni tudi delavci gradbenih podjetij.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Tatovi manjša gradbišča najbolj oblegajo ponoči, na večjih pa kradejo tudi podnevi. Takrat izginjajo predvsem denarnice in osebni predmeti zaposlenih, ponoči pa vlamljajo v zabojnike, kradejo gorivo in večje gradbene stroje. Največ priložnosti tatovom ponujajo velika gradbišča, na katerih se tare podizvajalcev in delavcev, ki si orodje in opremo tudi izposojajo. Zato navadno mine precej časa, da se lastnik sploh zave, da so ga okradli, hkrati pa policistom ne more natančno povedati, kdaj in kje se je to zgodilo. Pred tatovi nista varna niti manjše orodje in gradbeni material. Razna lepila, stiropor, cement in podobno ter manjše orodje tatovi nemalokrat kradejo po naročilu, nato pa to največkrat uporabijo pri gradnjah v Sloveniji. V preteklosti so bili v tatvine na gradbiščih vpleteni tudi delavci gradbenih podjetij.
Pomurska policija po zadnjem prijetju tatov na gradbišču podjetjem in posameznikom svetuje, naj poskrbijo za primerno varovanje tovrstnih objektov, saj lahko s preventivnim ravnanjem in varovanjem lastnine občutno zmanjšajo možnost, da postanejo žrtve roparjev. Policisti podjetnikom prav tako svetujejo, naj v okolici gradbišč ne puščajo nezavarovanega orodja, gradbenega materiala in podobno. Pozivajo jih, naj poskrbijo za varnost oziroma naj namestijo senzorske luči in drugo zaščito ter po koncu dela orodje zaklenejo v primerno varovane prostore. Vlom oziroma tatvino pa naj nemudoma prijavijo policiji. Do prihoda policistov tudi ničesar ne prijemajte ali premikajte, da ne bi poškodovali ali uničili sledi, ki bi lahko pripeljale do odkritja storilca kaznivega dejanja.