»Če bom z mojo zgodbo
odvrnila vsaj enega otroka,
da ne poseže po drogi
... bom spremenila svet.«Maja, 38 let
Na ulicah Ljubljane so spremljali tiste, katerih življenja so bila zaradi odvisnosti uničena – od izgube doma in družine do fizičnega in psihičnega nasilja ter zdravstvenih težav, kot so hepatitis, HIV in alkoholizem. V ospredju so srce parajoče zgodbe Brine, mlade najstnice, ki se sooča z lastno odvisnostjo, in njene matere Saše, ki se bori za hčerino življenje. Vsaka izpoved prinaša pretresljive vpoglede v svet, kjer odvisnost preplavi vse vidike življenja – od mater, ki izgubijo svoje otroke, do nekdanjih športnic in vojakinj, katerih sanje so zlomljene pod težo drog. Film z brutalno iskrenostjo odpira oči in opozarja na uničujoče posledice uporabe drog, hkrati pa služi kot opomin in svarilo mladim, da se izognejo tej uničujoči poti.
»… le kanček ljubezni v otroštvu te lahko izvleče iz odvisnosti.«
Jure Černec, direktor fotografije
To so ustvarjalci povedali o filmu:
»Ustvarjalci dokumentarnega filma Gram srca smo vstopili v svet odvisnosti in na ulicah Ljubljane spremljali odvisnike, ki so v intervjujih izpovedali lastno doživljanje škodljivih posledic uporabe drog. Izguba doma, razbite in uničene družine, odvzemi otrok, prostitucija, okužbe s hepatitisom, HIV, fizično nasilje, alkoholizem ...
Izpovedi 17-letne Brine in njene mame Saše o soočanju z odvisnostjo otroka; 38-letne Maje, ki je v svet odvisnosti vstopila pri 13 letih, njeno soočanje z odvzemom otroka, predoziranji, zdravljenjem; 22-letne Eme, ki je v petem mesecu nosečnosti; 46-letnega Emirja, ki življenje preživlja v kleti zapuščene hiše; nekdaj uspešne športnice in vojakinje, 36-letne Maje, ki jo je v svet omame zapeljal fant ... so le nekatere izmed zgodb, s katerimi želijo sodelujoči odvrniti mlade od uporabe drog. S prikazom življenja odvisnikov, njihovimi izpovedmi, odstiranjem vzrokov odvisnosti, posledicami uporabe drog na posameznika, družine, družbo ... želimo avtorji dokumentarnega filma opozoriti na škodljive posledice uporabe drog, ki med 270 milijoni odvisnikov terjajo letno na svetu več kot pol milijona življenj moških, žensk in otrok. Odvisnosti in smrti povezane z opioidi, predvsem zaradi sintetičnih opioidov, so v porastu.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuMurska Sobota bo kmalu zasijala v soju prazničnih luči: Otroke bo navdušil tudi vrtiljak
Večina večjih mest je že prižgala praznične luči, Murska Sobota pa bo kot že vrsto let zapored to storila na predvečer sv. Miklavža.
Kdo so avtorji filma?
Jan Cvitkovič je režiser, scenarist, igralec, diplomirani arheolog, pisec kratkih zgodb in poezije. Leta 1995 je osvojil Grossmanovo nagrado za filmski scenarij Rop stoletja. Odigral je glavno vlogo v slovenskem filmskem hitu leta 1999 V leru, za katerega je skupaj z režiserjem Janezom Burgerjem napisal tudi scenarij.
Leta 2001 je za svoj režijski prvenec Kruh in mleko (2001) prejel leva prihodnosti na filmskem festivalu v Benetkah.
Z drugim celovečercem Odgrobadogroba (2005) si je prislužil nagrado za najboljšega novega režiserja na filmskem festivalu v San Sebastianu. Leta 2011 je za svoj tretji celovečerni igrani film Archeo poleg nagrad na Festivalu slovenskega filma 2011 prejel tudi nagrado za najboljši celovečerni film na mednarodnem festivalu v Innsbrucku 2012.
Dr. Boštjan Brezovnik je univerzitetni profesor prava na Fakulteti za pravo in administracijo v Lublinu Univerze Maria Curie-Sklodowska (Poljska) ter dekan Evropske pravne fakultete Nove univerze (Slovenija). Je (so)avtor več kot 30 znanstvenih monografij ter več kot 50 znanstvenih in strokovnih člankov in avtor romana Skril me je, s katerim odstira problematiko spolnih zlorab otrok. V zadnjih dveh desetletjih svoje poklicne poti je sodeloval v raziskovalnih projektih, ki so jih izvajali Združeni narodi, Evropska unija, Ovse, Svet Evrope, Open Society Institute, Kipred, USAID, Vlada Republike Slovenije in slovenske občine. Je avtor, soavtor in koproducent TV-miniserije z osmimi epizodami Inhumanum: Umori na Slovenskem, ki je bila na Sarajevskem filmskem festivalu nominirana za najboljšo igrano serijo, ter avtor scenarijev dokumentarnih filmov Vladarji sveta in Skril me je. Leta 2022 je ustanovil produkcijsko znamko Inhumanum film, ki združuje podjetja, organizacije in umetnike iz filmske industrije, ki ustvarjajo celovečerne in dokumentarne filme, animirane filme ter druge filmske projekte z namenom prispevka h kulturi nenasilja v družbi.
Aleksaner Petric je režiser in direktor fotografije, ki je tri desetletja svojega življenja preživel na ulicah Ljubljane v odvisnosti od drog. Je oče treh otrok in ozdravljen odvisnik.
Produkcija: Inštitut za lokalno samoupravo Maribor je znanstvenoraziskovalni inštitut, ki je bil ustanovljen leta 1994. Od njegove ustanovitve do danes so sodelavci inštituta sodelovali v nekaj sto domačih in mednarodnih raziskovalnih in razvojnih projektih, ki so jih izvajali Združeni narodi, Evropska unija, Ovse, Svet Evrope, Open Society Institute, Kipred, USAID, Vlada RS in slovenske občine.
Inštitut (Lex localis Press) je ugleden založnik kakovostnih znanstvenih del, zbornikov, disertacij in prispevkov družbenih ved.
Pod produkcijsko znamko Inhumanum film združuje podjetja, organizacije in umetnike iz filmske industrije, ki izdelujejo celovečerne in dokumentarne filme, animirane filme ter druge filmske projekte z namenom prispevka h kulturi nenasilja v družbi.
V petek 15. novembra si lahko dokumentarni film Gram srca ogledate tudi v Kosovelovem domu v Sežani. Sledil bo pogovor v živo z Janom Cvitkovičem.
Informacije o produkciji:
Razvoj: Boštjan Brezovnik, Aleksander Petric, Jan Cvitkovič
Scenarij: Boštjan Brezovnik, Aleksander Petric, Jan Cvitkovič, Miloš Kalušek
Produkcija: Inštitut za lokalno samoupravo Maribor
Producent: Boštjan Brezovnik
Režiserja: Jan Cvitkovič, Aleksander Petric
Direktorja fotografije: Jure Černec, Aleksander Petric
Premiera: 2024
Žanr: dokumentarni film
Trajanje: 50 min