Zvezdica Zaspanka je prva slovenska radijska igra za otroke in ena najuspešnejših slovenskih del, ki govori o zaspani zvezdici, ki z zamujanjem v službo na nebu povzroča zmedo. Boter Mesec jo za kazen pošlje na zemljo, tam pa živi strašni razbojnik Ceferin, ki ima kamen namesto srca. Zgodba prinaša pomemben nauk o tem, da ljudi ne smemo soditi po zunanjosti, o pomenu vzgojne kazni, odgovornosti za dobro opravljeno delo, …
Tokrat smo izbrskali nekaj zanimivosti o legendi radijskih in televizijskih oddaj, med njimi pa najdete tudi odgovor na nagradno vprašanje »Kdaj je nastala legendarna Zvezdica Zaspanka«
- Frane Milčinski – Ježek je bil uspešen na več področjih. Poznamo ga kot satirika, mladinskega pisatelja, igralca, režiserja, humorista, pesnika in šansonjerja.
- Njegovi starši so sicer želeli, da doštudira pravo, a je Frane pustil študij in se raje posvetil gledališču.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
- Kasneje se je vpisal na študij slavistike in za nekaj predmetov pridno študiral, vendar je tudi to opustil.
- Milčinski je delal v več gledališčih, in sicer v Šentjakobskem, nekaj časa je sodeloval tudi z zagrebškim, leta 1940 pa se je zaposlil v Drami.
- Med vojno je zaradi izjave bil aretiran in interniran v Gonars, po osvoboditvi je delal v Drami SNG, kasneje pa na RTV Ljubljana.
- Na radiu je bil od leta 1936 do 1979, kjer je delal skoraj vse. Od prevajanja do zabavanja poslušalcev.
- Milčinski je napisal prvo slovensko radijsko igro za odrasle Strme stopnice. Leta 1947 pa je nastala še legendarna Zvezdica Zaspanka. Delo je v času od svojega nastanka oživelo v številnih medijih, naprej leta 1952 kot radijska igra, kasneje na gledaliških odrih in v književni obliki kot slikanica. Ko je pravljica leta 1959 izšla v knjižni obliki, je Ježek zanjo prejel Levstikovo nagrado, istega leta jo je med najboljša lutkovna besedila z vsega sveta uvrstila moskovska založba Izkustvo.
- Za svoje delo je leta 1975 prejel Prešernovo nagrado za življenjsko delo.
- Umrl je 27. februarja 1988.
Na nagradno vprašanje lahko odgovorite do 15. decembra v komentar pod objavo na našem Facebook ali Instagram profilu. Izžrebali bomo dva nagrajenca, ki bosta prejela obrazno masko z našim logotipom. Srečno.