Davčni svetovalec in osumljenec v več preiskavah Rok Snežič, ki je bil v času prejšnje vlade eden najvplivnejših ljudi v zakulisju gospodarsko-političnega dogajanja, je proti novinarjem necenzurirano.si vložil novo tožbo.
Po tem, ko je zoper naše novinarje v štirih letih sprožil natanko 51 zasebnih kazenskih tožb, od katerih je polovico že izgubil, se je zdaj odločil še za tožbo, s katero zahteva plačilo 10 tisoč evrov odškodnine. Razlog: "duševne bolečine zaradi razžalitve dobrega imena in časti".
Tokrat je Snežiča zmotil članek z naslovom "Rok Snežič nima bančnega računa, državo prosi za denar", ki smo ga na necenzurirano.si objavili 13. septembra 2021, torej pred več kot tremi leti. V njem smo opozorili na Snežičevo norčevanje iz pravne države. Medtem ko se je vozil z luksuznim vozilom znamke maserati, živel na veliki nogi in se izogibal plačilu več kot pol milijona evrov davčnega dolga, je državo prosil za davkoplačevalski denar.
Sodišče je namreč zaprosil za oprostitev 5.000 evrov sodnih taks, ki bi jih moral plačati zaradi serijskega vlaganja tožb proti našim novinarjem.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Pomurju več tatvin in grožnja
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali tri prometne nesreče z materialno škodo, prometno nesrečo, v kateri se je udeleženec lažje telesno poškodoval, pet kaznivih dejanj, sedem kršitev javnega reda in miru ter dve povoženji divjadi.
Preberite še:
Rok Snežič nima bančnega računa, državo prosi za denar #dokumenti
Snežič serijsko izgublja tožbe, stroškov pa noče plačati
Izgublja tožbe, sodnih stroškov pa ne želi plačati
Takrat smo zapisali, da je Snežič "glavni osumljenec v policijski preiskavi mednarodne mreže za pranje denarja, ki je prek bančnih računov v več državah od leta 2016 obrnila 22 milijonov evrov". To se je dokončno potrdilo po letu 2022, ko je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) vložil več ovadb zaradi poslov, pri katerih so vpleteni izdajali fiktivne račune, nezakonito pridobljena sredstva pa dvigovali v gotovini. Med ovadenimi je bil po poročanju več medijev tudi Snežič.
Kljub temu zdaj Snežič vztraja, da zoper njega "ni uveden niti v teku kakršenkoli predkazenski, preiskovalni, kazenski ali kakršenkoli drug postopek, še najmanj pa policijska preiskava glede domnevne mednarodne mreže za pranje denarja". V tožbi je zapisal, da ga "stranke delodajalca sprašujejo, ali so očitki toženih strank na račun tožnika utemeljeni, enakih vprašanj, nelagodja in nerazumevanja pa je deležen tudi v zasebnem življenju, kjer se ga prijatelji in znanci zaradi lažnih navedb izogibajo".
"Teater absurda gre naprej. Rok Snežič nadaljuje s serijskim vlaganjem tožb, s katerimi ne išče pravice, ampak želi finančno izčrpati naš medij. Vse tožbe, ki jih je vložil, so bolj ali manj enake. Dolge so tri ali štiri strani, običajno se vrtijo okrog ene povedi iz naših člankov, četudi Snežič vsako zadevo izgubi. A to počne, ker lahko. V posmeh vsem, tako sodiščem kot državi, za katero je uradno socialni primer," je poudaril urednik necenzurirano.si Primož Cirman.
Pri tem je Cirman opozoril, da je Snežič v vseh že zaključenih zadevah proti našim novinarjem izgubil, zaradi česar bi moral plačati za okrog 20 tisoč evrov sodnih stroškov, vendar tega ne želi. Sodišču je namreč Snežič predložil izjavo o premoženjskem stanju, v kateri je zatrdil, da ni lastnik nobenega osebnega vozila ali nepremičnine, da nima nobenih prihrankov in računa pri banki.
Preberite še:
Za državo je revež, doma pa vila in gora gotovine
Janša je lagal: s Snežičem sta v rednih stikih
Ko pride Janša, Snežič pošlje SMS: "HSE imava pokrit."
Kje je anti-SLAPP zakon? Pri Katičevi imajo šele izhodišča
Medtem je Snežič uporabljal tudi najmanj dva avtomobila znamke maserati, registrirana v Bosni in Hercegovini. Novo vozilo tega tipa je vredno najmanj 100.000 evrov. Formalna lastnica obeh vozil je njegova prijateljica iz BiH. V istem času je začel tudi gradnjo milijon evrov vredne nepremičnine na elitni lokaciji v Mariboru, projekt pa očitno financirajo kar gradbeni izvajalci, ki so na nastajajoči vili vpisali visoke hipoteke. Kdo jih bo poplačal, ni znano.
Zaradi številnih primerov tako imenovanih strateških tožb (SLAPP v angl.) po Evropi so v Bruslju aprila letos sprejeli direktivo o zaščiti oseb, zlasti novinarjev, medijskih organizacij, aktivistov in raziskovalcev, pred tožbenimi zahtevki, ki so zelo očitno neutemeljeni, ali zlorabljenimi sodnimi postopki. Kje je tu Slovenija? Na ministrstvu za pravosodje, ki ga vodi Andreja Katič, so šele pripravili izhodišča za pripravo zakona, o katerih se je v začetku oktobra seznanila vlada.
"V primeru zlorabljenih sodnih postopkov bi se s predlogom zakona upravičencu zagotovila (...) možnost čim hitrejše zavrnitve takšnih zahtevkov ob ustrezni predhodni vsebinski presoji in povrnitev vseh stroškov postopka," so poudarili. Toda direktiva se nanaša le na civilne sodne postopke, torej odškodninske tožbe, ne pa tudi na kazenske postopke, kot je to v Snežičevem primeru.
Na ministrstvu so sicer poudarili, da bodo v okviru javne razprave in strokovnega usklajevanja naslovili tudi primernost navedenih ukrepov v kazenskih postopkih, ki se zoper te osebe vodijo zaradi kaznivih dejanj s področja časti in dobrega imena.
Preberite še:
Nova24TV zagnali z gotovino iz mreže za pranje denarja #dokumenti