Tematska razstava je v celoti posvečena konkretni umetnosti, izbrali pa so dela svetovnih umetnikov konkretne umetnosti, kot so Helmut Bruch, Eugen Gomringer in André Volten. Na ogled so tudi dela štirih domačih umetnikov grafika Iva Bošnjakovića, fotografa Wilhelma Heiligerja ter slikarja Ignaca Medena in Franca Mesariča, ki so se v posameznih segmentih svojih opusov zelo intenzivno ukvarjali s problematiko konkretne umetnosti. Kot posebna kurioziteta in dragocenost pa so razstavljena tri majhna dela Ludwiga Wildinga, nemškega umetnika, ki je leta 1965 sodeloval na legendarni razstavi z naslovom The Responsive Eye v newyorškem muzeju moderne umetnosti (MOMA).
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Na razstavi so s svojimi slikami, grafikami, fotografijami in skulpturami poleg prej omenjenih predstavljeni še Hermann Bartels, Andrzej Dluzniewski, Jo Einzweiler, Christian Froesch, Eugen Gomringer, Heinz Gruchot, Rupprecht Geiger, Ulf Hegewald, Josef Linschinger, Ben Muthofer, Jo Niemayer, Pavel Rudolf, Jochen Scheithauer, Peter Staechelin, Anton Stankowski, W. W. Twardzik in Martin Willing.
Konkretna umetnost je smer v likovni umetnosti, ki temelji na močnem poudarku na geometrični geometrizmu. Termin je leta 1924 vpeljal Theo van Doesburg, kateremu je konkretna umetnost predstavljala nasprotje abstraktni umetnosti. To ni figuralna umetnost, prav tako ni abstraktna umetnost in pri njej ne gre za abstrahiranje ali reduciranje posameznega predmeta. Gre za umetnost, v kateri je odsoten kakršen koli pomen, saj slikovni elementi nimajo nobenih drugih pomenov, razen tega, da predstavljajo sami sebe. Je umetnost, ki je popolnoma osvobojena vidne resničnosti in ne vsebuje nobenih aluzij na predmetnost, zanjo je značilna odsotnost kakršnih koli simbolnih pomenov.
Galerija je spet odprta po starem urniku, vstop pa je možen le za posameznike, družine in manjše skupine do 3 osebe. Obiskovalce galerije prosijo, da upoštevajo navodila za obisk muzejev in galerij, med drugim, da si ob vstopu razkužijo roke, uporabljajo lastno zaščitno masko, upoštevajo predpisano medsebojno razdaljo ter da v galerijo ne prihajajo brez bolezenskih znakov. Strokovnih vodstev, pedagoških in andragoških programov ter drugih dogodkov pa do nadaljnjega ne bo.