Gre za skupno aktivnost Konzorcija rokodelskih centrov Slovenije, ki je v sodelovanju z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo pripravil sedem različnih taborov, ki so jih izvedli posamezni regijski rokodelski centri. Osnovni namen teh počitniških taborov je bil v rokodelsko ustvarjanje pritegniti mlade. Na taboru so sodelovali učenci in dijaki, stari od 12 do 17 let, v tridnevnem programu so spoznavali rokodelske veščine, kulturno dediščino posameznega okolja in ustvarjali svoje lastne izdelke pod vodstvom izkušenih rokodelcev.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Kot je povedal vodja tabora v Veržeju Ivan Kuhar, so sami v ospredje postavili lončarstvo, ker je bilo Pomurje v preteklosti zelo tesno povezano s to rokodelsko dejavnostjo, žal pa tradicionalno lončarstvo kljub vsem naporom, ki se vlaga v ohranjanje, počasi zamira, je dodal. »Vseeno pa nas še vedno lahko razveseli dejstvo, da se ravno z delavnicami in izobraževanji, ki jih izvajajo tudi v Veržeju, vsaj del te tradicije ohranja in prenaša na mlajše generacije.«
Sedem udeležencev tabora v Veržeju je spoznavalo lončarsko tradicijo tako, da so se lotili dela na lončarskem vretenu, spoznavali različne tehnike obdelave in dodelave lončarskih izdelkov, jih poslikavali, dolbli, luknjali in brusili, da bi izdelali čim bolj unikatne izdelke. Dopoldneve so preživeli v lončarski delavnici, popoldnevi pa so bili bolj počitniško sproščeni, za animacijo je med drugim skrbel zavod Mali vüčejok iz Veržeja. Poleg tega so se odpravili po sledeh tradicionalnih rokodelcev, v Prekmurju so obiskali Lončarsko vas v Filovcih, v Prlekiji pa lončarskega mojstra Saša Žumana.