Pred nekaj dnevi smo predstavili pregled najboljšega in najodmevnejšega v letu 2024 po našem izboru. Za vsako od naših lestvic smo izbrali po pet kandidatov, vendar jih je veliko ostalo za las prekratkih, da bi se uvrstili nanjo, je pa škoda, da jih ne bi še posebej omenili. Na kratko bi lahko ocenili, da lansko leto kakšnih res velikih revolucionarnih dosežkov na filmskem področju ni prineslo, nam je pa zato dalo celo kopico odličnih glasbenih albumov.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuJure Sočič drugi na mednarodnem tekmovanju v Rušah
Dvaindvajsetletni slovenski strelec Jure Sočič je na mednarodnem tekmovanju v zračnem orožju v Rušah osvojil drugo mesto v disciplini zračna puška 10 metrov. Prekmurec je v finalu zadel 251,1 kroga, pred njim se je uvrstil le Izraelec Sergej Richter (252,2).
V njihov spomin
A najprej se spodobi, da se poklonimo spominu na številna znana imena, ki so nas lani za vedno zapustila in jih še nismo omenili. Iz Severne Amerike so to filmski igralci in igralke James Earl Jones, Carl Weathers, M. Emmett Walsh, Donald Sutherland, Kris Kristofferson (tudi glasbenik), O. J. Simpson (tudi športnik), Louis Gossett Jr., David Soul, Don Murray, Richard Lewis, Bob Newhart, Mickey Cottrell, Tom Bower, Benji Gregory, Bob Holt, Hudson Joseph Meek, Art Evans, Mark Withers, Shelley Duvall in Gena Rowlands, režiserji Norman Jewison, Roger Corman in Tim McGovern, glasbeniki Wayne Kramer, Toby Keith, Duane Eddy, Steve Albini (tudi producent), Melanie Safka, Mandisa Lynn Hundley, C. J. Snare, Jack Jones in Phil Lesh, nekdanji športniki Bill Walton, Jerry West, Willie Mays, Jacoby Jones, Joe Bryant in Pete Rose ter pisatelj Paul Auster.
Za zmeraj so se poslovili tudi britanski glasbeniki John Mayall, Paul Di'Anno, Steve Harley, Gerry Conway, Herbie Flowers, Liam Payne ter filmska igralca Bernard Hill in Maggie Smith, nekdanji generalni sekretar Uefe, Nemec Gerhard Aigner, nogometaš Andreas Brehme, glasbeni producent Frank Farian, glasbenik Chris Karrer in igralec Fritz Wepper, najboljši strelec svetovnega nogometnega prvenstva 1990 v Italiji Salvatore Toto Schilacci, igralka Sandra Milo in pevec Franco Tozzi, švedski nogometni selektor in trener Sven-Göran Eriksson, predsednik afriške nogometne zveze Issa Hayatou, kenijski atlet Kelvin Kiptum, kongovski košarkar Dikembe Mutombo, malijski glasbenik Toumani Diabate, brazilski glasbenik Sergio Mendes, panamski nogometaš Luis Tejada, mehiška bejzbolska legenda Fernando Valenzuela, avstralski teniški igralec Neale Fraser, latvijski košarkar Janis Timma, belgijski kolesar Rik Van Looy, irska romanopiska Edna O'Brien in japonski glasbenik Damo Suzuki.
Tudi s prostora nekdanje skupne države nas je zapustilo precej znanih osebnosti. Med drugim so to nekdanji hrvaški diplomat Budimir Lončar, politika Ivan Zvonimir Čičak in Josip Manolić, režiser Petar Krelja, televizijski igralec Ljubo Jelčić, nogometni vratar Tonči Gabrić in nogometaš Mario Boljat, srbski filmski igralki Radmila Živković in Rada Đuričin ter bosansko-hercegovski filmski igralec Haris Burina.
Žal smo se tudi v Sloveniji morali posloviti od velikega števila znanih in priljubljenih imen. Za vedno so namreč odšli slikar Gustav Gnamuš, violinist Igor Ozim, dirigent Marko Munih, tenorist Ambrož Bajec Lapajne, kitarist in pedagog Tomaž Šegula, slikar in glasbenik Nejč Slapar, baletnik, koreograf in pedagog Henrik Neubauer, glasbeni producent Aco Razbornik, avtorja zabavne glasbe DJ Popi in Igor Misdaris, politik Anton Rous, humorist Jože Krajnc, novinarja Drago Pečko in Tone Vrabl, dekan in nekdanji predsednik Nogometne zveze Jugoslavije Marko Ilešič in nogometaš Milan Žurman ter pomurski nogometni funkcionar in igralec Jože Horvat - Didi, predsednik Športnega strelskega društva Radgona Alojz Slanič, članica Strelskega društva Mesto Ljutomer Antonija Kosi in športni novinar Franc Bobovec.
V začetku tega leta pa nas je še pretresla novica o smrti nekdanjega nogometaša Maribora in Mure Igorja Pozniča ter dolgoletnega predsednika Rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško Toneta Turnška.
Glasba nam je prinesla veliko radosti
Med stvarmi, ki so nam lani prinesle veliko več radosti, so bili nedvomno sijajni glasbeni albumi. Med temi velja omeniti plošče izvajalcev Idles (Tangk), Elbow (Audio Vertigo), Wunderhorse (Midas), Mdou Moctar (Funeral For Justice), Jack White (No Name), Richard Thompson (Ship To Shore), Marika Hackman (The Big Sigh), Gillian Welch in David Rawlings (Woodland), Beth Gibbons (Lives Outgrown), Arooj Aftab (Night Reign), Jessica Pratt (Here In The Pitch), Adrianne Lenker (Bright Future), The Smile (Wall Of Eyes), Cindy Lee (Diamond Jubilee), Waxahatchee (Tigers Blood), Cassandra Jenkins (My Light, My Destroyer), Julia Holter (Something In The Room She Moves), Bill Ryder-Jones (Iechyd Da), Kim Deal (Nobody Loves You More), The Lemon Twigs (A Dream Is All We Know), Jane Weaver (Love In Constant Spectacle), Kim Gordon (The Collective), The Cure (Songs Of A Lost World) in Laura Marling (Patterns In Repeat).
Je pa treba dodati, da večina svetovnih lestvic v glavnem upošteva le izvajalce z angleško govorečega območja, medtem ko se v ostalih delih sveta prav tako proizvaja veliko odlične glasbe, še posebej na francosko, nemško in špansko govorečem območju. Zato bo treba v bližnji prihodnosti nujno več pozornosti nameniti tamkajšnjim glasbenikom.
Zlati globusi že podeljeni
Na filmskem področju je še posebej vladala zmeda glede uvrščanja najboljših stvaritev na lestvice, saj je veliko filmov z letnico izida 2024, ki naj bi konkurirali za nagrade, v kinematografe prišlo v božičnem času in začetku januarja, ker je takrat gledanost večja in si jih kritiki tudi lažje zapomnijo, so pa pri zadnjih zato deljena mnenja, ali naj ta dela ocenjujejo kot lanska ali letošnja.
Vsekakor med filmi lanskega leta velja pohvaliti še izdelke A Real Pain (Prava nadloga), All We Imagine As Light (Vse, kar si predstavljamo kot svetlobo), Emilia Perez, Good One (Ta je dobra), Dahomey (Dahomej), Do Not Expect Much From The End Of The World (Ne pričakuj preveč od konca sveta), Challengers (Izzivalci), Conclave (Konklave), The Seed Of The Sacred Fig (Seme svete fige) in I'm Still Here (Še vedno sem tu).
V noči z minule nedelje na ponedeljek so v ZDA že podelili filmske nagrade zlati globus, ki naj bi bile nekakšne neuradne znanilke nagrad oskar. Film Brutalist, ki smo mu tudi na Vestnikovi lestvici dodelili prvo mesto, je prejel globus za najboljšo filmsko dramo, režijo (Brady Corbet) in najboljšega igralca v filmski drami (Adrien Brody). Za najboljši glasbeni film ali komedijo in najboljši tujejezični film je bil razglašen izdelek Emilia Perez, Zoe Saldana pa je prejela globus za najboljšo igralko v stranski vlogi. Kieran Culkin (Prava nadloga) je najboljši igralec v stranski vlogi, Demi Moore (Substanca) pa najboljša igralka v kategoriji glasbenega filma ali komedije. Globus za najboljšo igralko v filmski drami je dobila Fernanda Torres (Še vedno sem tu). Najboljši igralec v glasbenem filmu ali komediji je Sebastian Stan (Drugačen človek).
Med televizijskimi serijami je podobno kot na lanski podelitvi nagrad emmy največ globusov prejel Shogun, v kategoriji mini serij pa je zmagal izdelek Baby Reindeer. Najboljši igralec v mini seriji je Colin Farrell (Pingvin).