vestnik

(FOTO) Srečanje potomcev Franca Makarija

T. L., 25. 6. 2019
Osebni Arhiv
Sedemnajstletni Blaž Makari iz Murske Sobote je štiri leta raziskoval družinske korenine prapradedka Franca Makarija.
Popularno

Blaž Makari iz Murske Sobote je poiskal svoje prednike in izdelal družinsko drevo. Potem ko je končal pomembno etapo svojega raziskovanja, je vse živeče sorodnike povabil na veliko družinsko srečanje.

»Svoje prednike sem začel iskati, potem ko smo v 5. razredu osnovne šole za domačo nalogo morali narediti družinsko drevo ožjega sorodstva,« začenja pogovor 17-letnik. Raziskal je družinske korenine svojega prapradedka Franca Makarija, rojenega leta 1878 v Bodoncih.

Raziskoval je štiri leta

Makarijevi potomci so se prvič srečali pred štirimi leti, takrat jim je Blaž predstavil svojo domačo nalogo in zelo navdušil dedkovega brata Marjana Makarija, nekdanjega predsednika Nogometnega kluba Maribor. Ta je fantu namignil, naj koplje globlje v rodovnik, in tako je Blaž začel zgodovino svojih prednikov intenzivneje raziskovati. Z obiskovanjem sorodnikov je družinsko bazo izpopolnjeval. »Najprej sem se pozanimal o imenih sorodnikov, potem zbral informacije o rojstvih in smrtih. Leta 2017 sem dokončal ožjo očetovo sorodstveno stran,« pove in doda, da je vseh sorodnikov 207, od teh jih živi še 155. »Veliko jih živi v Ljubljani in na Dolenjskem. Naše veje pa segajo še v Avstrijo in Avstralijo.«

Sedemletnik utonil v vodnjaku

Mladenič, ki končuje prvi letnik programa elektrotehnik na Srednji poklicni in tehniški šoli Murska Sobota, je med brskanjem po krajevnih uradih in arhivu bodonske evangeličanske cerkve naletel na marsikaj zanimivega, a tudi tragičnega. »Nekateri sorodniki so umirali kot otroci, na primer 7-letni fant je utonil v vodnjaku, ko je bil na počitnicah v Bodoncih. Zanimivo je tudi, da je imel moj pradedek tri brate in pet sester, od tega je starostna razlika med najmlajšo in najstarejšo kar 23 let.«

Sogovornik je veliko novega izvedel na družinskih srečanjih od starejših sorodnikov. »Moj pradedek in prababica sta se ločila, takrat so moj dedek, njegova sestra in brat izgubili stik z očetom, preselili so se namreč k mami, moji prababici. Moj projekt je tako sorodnike toliko bolj razveselil in so me še podprli pri delu,« dodaja in poudarja, da je pogovor s starejšimi ključen pri iskanju prednikov. Pri raziskovanju so mu bili v veliko pomoč tudi računalniški programi in družabna omrežja. Pri brskanju po družinski preteklosti zbereš ogromno podatkov, te pa je brez računalnika težko sestaviti v celoto. Blaž je uporabil aplikacijo myheritage, ki ima v bazi že več kot devet milijard profilov, 104 milijone uporabnikov in več kot tri milijarde družinskih dreves.

Zaključek v velikem slogu

Ker so bili sorodniki nad raziskovanjem navdušeni, se je Blaž odločil, da bo na letošnje družinsko srečanje na Ferencovi kmetiji v Kraščih povabil tudi daljne sorodnike. »Od 155 sorodnikov se je piknika udeležila dobra tretjina, največ jih je prišlo iz Ljubljane,« pove Blaž in pristavi, da bodo veliko srečanje prirejali tudi v prihodnje. »Ker je pradedek iz Bodonec, smo se odločili, da bodo srečanja potekala v Prekmurju. Srečanja se je udeležil tudi evangeličanski duhovnik Leon Novak. »Res mi je pomembno, da so se vsi sorodniki spoznali in spletli nepozabne in neuničljive vezi. Upam si trditi, da bodo te vezi ohranjali še naši potomci. Seveda bom raziskovanje nadaljeval,« sklene sogovornik


Blaž je s svojimi raziskovalnimi podvigi navdušil očeta Igorja, ki pripomni, da njihov priimek izhaja prek latinskega imena Macarius iz grškega imena Makarios, to pa iz grške besede makarios, kar pomeni blažen, srečen.
blaz-makari druzinsko-drevo stefan-makari druzinska-zgodovina