Na Dvojezični srednji šoli Lendava so organizirali dan odprtih vrat, na katerem so javnosti predstavili svoje delo, obenem pa so organizirali delavnice za dijake s poudarkom na podjetnosti in bontonu.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Na delavnicah so ob dijakih in profesorjih šole sodelovali tudi učenci osnovnih šol in drugi občani. Izdali so zbornik o sedemdesetih letih srednješolskega izobraževanja v Lendavi z naslovom Naša šola skozi čas.
Lendavska dvojezična srednja šola je ustanova, ki se že vrsto let vključuje v življenje lokalnega in širšega okolja, je povedala ravnateljica šole Silvija Hajdinjak Prendl. »Na stežaj odpiramo vrata novim izzivom sodobnega časa ter tudi vsem vedoželjnim učencem dvojezičnih in enojezičnih osnovnih šol. Naš cilj je, da dijakom, ki se odločijo za izobraževanje pri nas, ponudimo najsodobnejša znanja, ki v prepletu s tradicionalnimi vrednotami oblikujejo podjetne in odgovorne posameznike.«
Pisali tudi sedanji in nekdanji dijaki
Gradivo za zbornik Naša šola skozi čas je zbrala in uredila Bernadetta Horvath, v njem pa je tudi veliko fotografij od leta 1947 do danes. O svojih spominih na šolo so med drugim pisali tudi nekdanji dijaki in učitelji Ivan Parnič, Franc Vida, Kornelija Baša, Ivan Hrelja, Lajos Bence, Judit Zagorec Csuka in drugi. Ob praznovanju obletnice v minulem šolskem letu so se profesorji in dijaki šole dogovorili, da bodo raziskali zgodovino srednješolskega izobraževanja, svoje izsledke pa so predstavili tudi na razstavi.
Idejo, da bi proslavili jubilej, je dal upokojeni ravnatelj lendavske srednje šole Tibor Füle, je povedala ravnateljica, ki je bila sama dijakinja te šole. »Raziskovali smo preteklost in pomen poklicnega in strokovnega, tudi splošnega dvojezičnega izobraževanja v lokalnem okolju. Zbrali smo veliko gradiva iz preteklosti naše šole oziroma srednješolskega izobraževanja v lokalnem okolju.« Zgodovino šole oziroma izobraževanja so na delavnici predstavili tudi osnovnošolcem.
Po drugi svetovni vojni je v Lendavi najprej delovala vajeniška šola, od leta 1947 do 1953 pa pod upravo podjetja Proizvodnja nafte rudarska industrijska šola, smer proizvodnja nafte. »Lendavski grad so preuredili v učilnice in dijaški dom, saj so dijaki prihajali z raznih območij Jugoslavije. Leta 1949 so ustanovili delavski tehnikum, ki je izobraževal strokovni kader za proizvodnjo nafte. Leta 1960 je začela delovati tehniška srednja šola strojne smeri in leta 1963 šolski kovinarski center za kovinarsko stroko.« Od leta 1981 se je lendavska srednja šola imenovala Srednja šola kovinarske, pedagoške in ekonomske usmeritve in dobila nov dvojezični pedagoški program. Leta 1992 je postala Dvojezična srednja šola Lendava in se leta 2005 preselila v novo zgradbo, kjer je še danes.