Mitja Božič iz Šalinec, študent tretjega letnika ekonomije, je pred letom in pol začel izdelovati nakit. Hobi, ki je nastal iz dolgčasa, je hitro postal reden posel. »Vse skupaj se je začelo zaradi covida. Ob začetku epidemije so se zaprle regije, pouk je potekal po spletu in gibanje je bilo precej omejeno, tako da sem večino dni preživel doma. Hitro mi je začelo zmanjkovati idej, kaj bi lahko počel, zato sem iskal nekaj novega. Po naključju sem videl nekaj posnetkov izdelovanja predmetov iz lesa in epoksi smole,« se Šalinčan spominja začetkov ustvarjanja. »Na posnetkih so izdelovali svetilke, mize in najrazličnejše dekoracije. Na začetku sem to hotel izdelovati tudi sam, a sem hitro ugotovil, da brez primernih naprav ne bo šlo. Ker nisem hotel zapraviti veliko denarja, sem se odločil, da se bom raje ukvarjal z izdelovanjem manjših predmetov, in tako sem prišel na obeske.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Ker ves nakit izdeluje sam, je za Božiča vsak izdelek edinstven. Za zdaj izdeluje verižice, zapestnice in obeske različnih barv in oblik. »Med seboj so si podobni, a vsak ima neko svojo lastnost, ki ga naredi posebnega. Na začetku sem mislil, da bo delo razmeroma preprosto in hitro, a ni.« Kot je dodal, ne gre za to, da bi bilo naporno, ampak zahteva zbranost in je hkrati zelo zamudno. Za en izdelek potrebuje približno eno uro, v to pa ni vključen čas, ki ga porabi za zasnovo izdelka.
Izdelava nakita poteka v petih korakih. Najprej si na list papirja nariše obliko obeska in določi, kje bosta les in smola, nato izreže želeno obliko lesa, jo da v silikonski kalup in doda epoksi smolo. Zmes nato pusti tri dni, da se smola povsem strdi. Ko je smola povsem trdna, izdelek vzame iz kalupa, ga v grobi obliki izreže in nato ročno oblikuje v končno obliko. Ko je z obliko zadovoljen, sledi fino brušenje. Ta del vzame največ časa, saj je smola na zunanjem delu polna črt in utorov, ki jih je treba odstraniti, da obesek dobi maksimalen sijaj. Na koncu izdelek še zaščiti s premazom.
»Z izdelavo nakita sem začel v glavnem, da bi si zapolnil dneve. Na začetku sem delal zase kot hobi, a ljudje so hitro pokazali zanimanje, kar me je spodbudilo, da sem se začel bolj resno ukvarjati s tem,« podčrta Mitja Božič, ki je izdelke pod imenom Bepox med drugim že prodajal globalno prek spletne strani Etsy. »Z oktobrom in novim študijskim letom pa bo moral moj posel na stranski tir, saj bom večino časa spet posvetil študiju,« še pove izdelovalec nakita in doda, da gotovo ne bo prenehal ustvarjati. V Ljubljani se bo namreč posvetil iskanju novih načinov oblikovanja svojega nakita in širitvi nabora izdelkov.