Junija je pri založbi Volosov hram izšla zbirka pesmi ljubiteljskega pesnika Milka Podleska, ki jo je uredil Robert Titan Felix. Krejsna nouč, kot je naslov zbirke, je njegov prvenec, a pisanje pesmi ga spremlja že lep del življenja. Začelo se je pred približno 25 leti neke jeseni, ko se je za vedno poslovil eden od njegovih prijateljev. »V tistem razpoloženju sem napisal nekaj pesmi, tudi tisto, ki naj bi bila 'poslovilna', a ta je do danes ostala nedokončana,« pove Podlesek, ki naprej pripoveduje, da sta dve od takrat napisanih pesmi našli pot do Jožeta Kovača - Urija, to sta pesmi Zadnji plamen in Čarna violijna, ki ju je ta uglasbil.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNesreča pri Svetem Juriju ob Ščavnici, cesta zaprta
Zaradi prometne nesreče je oviran promet.
Odločitev, da svoje pesmi izda v pesniški zbirki, pa je prišla šele nedavno. Pesmi je dotlej objavljal na družbenih omrežjih in bralcem so bile všeč, nato pa je tudi na pobudo profesorice in pisateljice Bee Baboš Logar dozorela ideja, da jih izda v zbirki. Izbral je 62 pesmi, ki so v knjigi razvrščene po vsebinskih sklopih, vse so napisane v prekmurščini, prav tako predgovor, v katerem avtor predstavi nastajanje knjige, razlog za izbiro naslova zbirke in za to, da piše v prekmurščini. »Glavni motiv, da pišem v prekmurščini, je ohranjanje narečja in posameznih narečnih izrazov. Čeprav prihajam iz Murske Sobote, moje pesmi poleg izrazov iz soboškega govora vključujejo tudi izraze iz goričkega govora. Moji predniki so z Goričkega, pa tudi sicer sem veliko obiskoval različne dele Goričkega, tam imam tudi nekaj prijateljev, s čimer sem skozi leta dopolnjeval nabor prekmurskih narečnih izrazov, ki izginjajo iz vsakdanje rabe,« razlaga Podlesek, ki je knjigo posvetil Prekmurju, vsem Prekmurkam in Prekmurcem ter tudi tistim, ki imajo to pokrajino radi.
Obogatene s slikami
Pesmi so razdeljene na ljubezenske, nostalgične, razpoloženjske in šaljive, na koncu pa je še poglavje Prekmurski pejsaži, v katerem je svoj dodatek k zbirki dodala Baboš Logarjeva, ki je poskrbela tudi za jezikovni pregled. Na koncu pesniške zbirke je dodana QR-koda, prek katere je mogoče priti do posnetka uglasbene pesmi Krejsna nouč v izvedbi pevke Dorine, za glasbo in aranžma je poskrbel Boris Vučkič. Milko Podlesek je za Vučkiča kot tudi za prej omenjenega Kovača napisal še nekaj pesmi, ki sta jih glasbenika uglasbila, ena od njegovih pesmi, Pavučina, pa je prav ta teden dobila uglasbeno verzijo v izvedbi njegovega sina Jakoba Podleska, mladega kitarista, katerega glasbeno ustvarjanje v zadnjem času pridobiva prepoznavnost.
Pesmi v zbirki Krejsna nouč spremljajo avtorjeva likovna dela, eno od njih je tudi na naslovnici. Tudi likovno ustvarjanje je namreč ena od njegovih strasti. Pred približno 15 leti se je pridružil slikarskim delavnicam, ki so takrat potekale v Mikku pod vodstvom akademskega slikarja Mirka Rajnarja, kasneje je skupino prevzel Tilen Červek. Kot pravi Podlesek, so mu pri likovnem ustvarjanju najbližje pejsaži, pokrajine, obzorja, za katerimi je nekaj skritega, kar daje opazovalcu možnost za razmislek, je pa slikanje v zadnjih letih postavil na stranski tir in se posvetil pesnjenju, v zadnjem času pa tudi pisanju proze. Nastaja namreč že nov projekt, to je zbirka zgodb, ki bodo prav tako zapisane v prekmurščini, postavljene pa bodo v prekmursko okolje med prekmurske ljudi. Tudi ta nastaja ob sodelovanju Bee Baboš Logar, izšla pa bo predvidoma naslednje leto. Milko Podlesek je svoje pesmi doslej predstavil že na štirih literarnih večerih v Pomurju in tudi v prestolnici, tako na dogodkih v živo kot na družbenih omrežjih pa so pesmi doživele zelo dobre odzive.