Osrednja tematika projekta je bila osredotočena na človekove pravice. Projekt je združil mlade udeležence iz Portugalske, Češke, Italije, Bolgarije, Poljske in Slovenije, ki so skupaj preživeli enajst dni, se učili, družili in delili izkušnje.
Z obravnavo tematike človekovih pravic smo želeli spodbuditi mlade udeležence k boljšemu razumevanju svojih pravic in jih še posebej ozavestiti, da bi se zavedali, kdaj so njihove pravice kršene. Veliko mladih se namreč zaradi kršenja njihovih pravic in diskriminacije lahko znajde na robu družbe. Ti mladi so pogosto tudi manj aktivni državljani.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Mladi udeleženci so na mladinski izmenjavi obravnavali tematiko človekovih pravic v skladu s priročnikom za učenje o človekovih pravicah – COMPASS, katerega je pripravila Evropska Komisija. Udeleženci so se skozi 11 dni različnih dejavnosti neformalnega izobraževanja podrobneje spoznali s svojimi človekovimi pravicami. Debatirali so o tematikah, kot so državljanstvo in participacija, demokracija, diskriminacija in nestrpnost ter izobraževanje.
Mladim udeležencem smo omogočili, da so razvijali in krepili svoje ključne kompetence ter da so pridobili nova znanja, spretnosti in veščine.
Mlade smo tudi seznanili s pomembnostjo načrtovanja in prepoznavanja učnih učinkov. Na koncu aktivnosti so udeleženci prejeli tudi certifikat Youthpass, ki potrjuje njihovo udeležbo in napredovanje v ključnih kompetencah, ki jih podpira Evropska komisija. Certifikat se lahko doda tudi k življenjepisu in tako služi kot potrdilo o pridobljenih izkušnjah. Udeleženci so projekt zaključili z novimi znanji, doživetji in prijateljstvi.