Revija, na kateri so sodelovali študenti Katedre za tekstilne materialne in oblikovanje Fakultete za strojništvo ter dijaki Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana, Srednje šole za oblikovanje Maribor, študenti Naravoslovnotehniške fakultete iz Ljubljane ter Fakultete za dizajn s Primorske, je pokazala izvirne in zanimive kreacije, ki so jih ustvarili med študijskim letom.
Študenti študijskega programa Tehnologije tekstilnega oblikovanja, Katedre za tekstilne materiale in oblikovanje so letošnje kreacije so posvetili temi Refleksije. Izhodišče za ustvarjanje so bili različni pomeni besede, ki so jih preoblikovali v bogate oblike, strukture in barvne kombinacije.
Med njimi so tudi štiri študentke s Prlekije, to so Tamara Grašič, Monika Kuharič, Sara Kurbus in Anja Stajnko.
Prlekinja pa je tudi njihova mentorica pri oblikovanju, doc. dr. Sonja Šterman.
Tamara Grašič in Sara Kurbus sta študentki prvega letnika in sta letos pod mentorstvom mag. Silve Kreševič Vraz redezinirali obstoječa oblačila v nove kreacije. Sara Kurbus je oblikovala lahkotno in nežno poletno obleko, za katero je kot osnova služila srajca, ki jo je predelala, Tamara pa je izdelala obleko, kombinirano iz dveh modelov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Kavč#23) Ženske v gradbeništvu: Včasih je treba povzdigniti glas
Z inženirko gradbeništva Andrejo Bernjak smo se pogovarjali o tem, ali so jo na gradbišču zaradi spola kdaj podcenjevali in kako se je s tem spopadla, pa tudi o cenah nepremičnin v Murski Soboti.
Ljutomerčanka Anja Stajnko obiskuje drugi letnik na smeri Oblikovanje in razvoj izdelka in pravi, da je predstavljena modela oblikovala z dušo in v njiju pustila svoj pečat. Oblikovala je dve ženski kreaciji, ki predstavljata refleksijo ulične mode v sožitju z eleganco, ki jo poudarjajo materiali. Anja se je poigrala z barvo, tkanino in geometrijskimi oblikami. Pravi da ti dogodek, na katerem predstaviš svoje kreacije v katere si vložil vse svoje znanje, energijo, pomeni veliko. Tako je tudi njej bil modni spektakel, ki se je odvijal v Pokrajinskem muzeju v Mariboru potrditev, da je izbrala pravi poklic, ki jo osrečuje.
Ormožanka Monika Kuharič obiskuje tretji letnik iste študijske smeri. S svojimi kreacijami je želela prikazati pojem refleksije na drugačen način. Poudarek je dala oblikam in strukturam, ki ob gibanju modela z neštetimi nitkami oživijo. Zanjo je bila modna revija nepozabni dogodek, pri katerem je dobila veliko novih izkušenj, ki ji bodo pomagale v nadaljnji poti njene kariere.
Svoja dela so predstavili tudi drugi študenti. So skupina, ki se medsebojno dopolnjujejo in si pomagajo. Mergime Rexhaj je svoje modele ustvarila s prelaganjem različnih materialov v preprosto obliko origamija. Poigravala se je s svetlikajočo in mat površino. Za črno barvo se je odločila zato, da se v ospredje postavi obliko modela. Modna revija ji predstavlja uspešen zaključek oblikovanja kolekcije.
Študent Jan Sadek je oblikoval štiri moške modele. Razvoja idej se je lotil z vidika materiala, ki se sveti in odbija svetlobo. Po nadgradnji ideje je nadaljeval z mislijo na samorefleksije in se poglobil v sporočilnost modelov. V refleksiji sebe in svojega stila je želel pokazati nekaj drznega, drugačnega, nekaj, kar premika standarde moškega oblačenja s sporočilom, ki je bilo natisnjeno na pasovih. Izpostavil je pomen besed kot so moč, samozavest in neustrašnost, ki so ključnega pomena za doseganje ciljev in sanj v vsakdanjem življenju. Njegovi vtisi iz modne revije izražajo veselje, da imajo študenti v času šolanja možnost predstaviti svoje izdelke oziroma kolekcije širši javnosti na tako veliki platformi kot je ta v Mariboru. Revijo ocenjuje kot zelo uspešno, saj je predstavila širok nabor kreacij z srednjih šol in fakultet za oblikovanje.
Študentka Andreja Žunko je predstavila srebrne kreacije geometrijskih oblik, Barbara Pučko kontrast v gladkih in strukturiranih površinah, Klara Štampar pa je v svoji kreaciji želela prikazati, da ni vse vedno jasno, včasih je lahko tudi megleno, zabrisano in nas preseneti. Tako je s svojo izvirno kreacijo tudi ona presenetila občinstvo.
Študentom so bili v pomoč mentorji, pri oblikovanju doc. dr. Sonja Šterman in mag. Silva Kreševič Vraz, pri realizaciji modelov izr. prof. dr. Andreja Rudolf in mag. Marta Abram Zver, tehnična pomoč Sanja Veličkovič, inž.. Obutev je študentom posodilo podjetje Alpina, d. o. o.
Študijski program Tehnologije tekstilnega oblikovanja temelji na povezovanju teorije in prakse od prvega letnika dalje. Študenti imajo tako priložnost sodelovati z različnimi podjetji, ki na podlagi njihovih idej realiziraj različne izdelke. V jeseni bodo tako predstavljeni modeli nove obutve, ki nastajajo v sodelovanju »Alpina x generation Z«.