Na koncertu pred Mladinskim centrom Gornja Radgona je svoj polurni repertoar s pronicljivimi in tudi z grenko-sarkastičnimi beseedili najprej predstavil domači kantavtor Darko Horvat, ki je svoj nastop zaključil s kultnima skladbama Oberradkersburg in Moje mesto, Radgona. Obe imata zanimivo zgodovino, izvedbo prve pa je nekoč, še v času Jugoslavije, preprečila takratna policija, saj je ravno zaradi nemškega naslova prepovedala koncert, ki bi bil drugače prvi rokovski v Gornji Radgoni.
Za Horvatom pa je prvič v Gornji Radgoni nastopila kultna slovenska zasedba Na lepem prijazni.Ob ustanovitvi leta 1978 je pričela z ustvarjanjem instrumentalne glasbe, ki se je gibala med rokom, džezom, funkom in podobnimi žanri. Kmalu se je zasedbi pridružil tudiAndrej Trobentar, ki je glasbi dodal besedila in jih glasovno upodobil.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Leto kasneje so v člani v studiu Akademik posneli singla Phaeton in Lisica in takoj jih je opazila tudi glasbena revija Džuboks, ki je singl Phaeton razglasila za drugi najboljši singl tistega leta.
Do leta 1981 je bila zasedba aktivna in atraktivna, nastopila je na vseh velikih odrih v družbi zasedb, kot soPankrtiinLublanski psi. Gonilna sila zasedbe je bil kitarist Vojko Aleksić in zaradi njegovega vpoklica v JNA se je med letoma 1981 in 2005 zgodil premor.
Kasneje se je skupina v številnih različnih sestavih skušala vrniti na svoje nekdanje mesto v svetu glasbe, a nikoli tako odločno in uspešno kot z zadnjim projektom Srceder. Gre za melodramatsko pravljično grozljivko, pripoved o sodobni družbi, ki jo na prefinjen način, z liki iz navidezno drugega časa, prikazuje prepoznaven alternativno rokovski, mestoma funkovski in celo džezovski zvok zasedbe.
Sodobni koncerti zasedbe se tako gibljejo med monodramo z Ludvikom Bagarijem v glavni vlogi in popolnoma klasičnim rock koncertom in so zanimivi za intimnejša prizorišča, a ne nujno zgolj za glasbene sladokusce. Koncerti so zaradi zgodbe, ki jo slikajo, in vzdušja, ki ga ustvarjajo z vešče odigrano glasbeno podlago, posebno doživetje za prav vse, ki imajo radi malo drugačne predstave.
Med glasbo in literaturo se od leta 2017 sprehajajoLudvik Bagarikot frontmen, vokalist, interpret in tudi avtor besedil za album Srceder, Vojko Aleksić kot edini član originalne postave zasedbe in njen kitarist, z njima pa še večinoma Andjelko Knežević (spremljevalni vokal) ter Boštjan Franetič (kitara), Darko Hočevar (bas kitara), Luka Kuhar (bobni) in Žiga Fabbro (saksofon, klaviature).
Glasbena pravljično srhljiva zgodba Srceder se je tako v uri in pol tudi v Gornji Radgoni izvedla v eni skupni nepretrgani celoti, ob kateri so tudi poslušalci lahko s platna brali besedila, ki jih je na odru interpretiral Ludvik Bagari.
Cikel Radgonsko poletje se nadaljuje ta petek, 26. julija, ob 21. uri s koncertom zasedbe Take Nine Orchestra in v petek, 9. avgusta, ob 20. uri z nastopom skupine Kontrabant.