Simona Jaklovič Hostej je po odprtju Langoš Vinariuma v brunarici pri stolpu Vinarium v Dolgovaških goricah najprej ponujala le tradicionalne langaše, torej s česnom, smetano in sirom. Sedaj pa obiskovalci ob teh lahko izbirajo še take, pri katerih so nadevi plod njene domišljije. A se pri tem vedno drži načela, da so sestavine tradicionalne prekmurske, kot so zaseka, bučno olje, bučna semena, meso iz tünke, marmelada z jurko in podobno.
Vedno je rada eksperimentirala
Letošnje poletje je bilo res zelo naporno, pravi Jaklovič Hostejeva, saj je ob ponudbi langašev pri stolpu Vinarium tudi poskrbela, da so v njih lahko obiskovalci uživali še na prireditvi Sočna vilica v Murski Soboti ter ob četrtkih in sobotah na Poletni turistični etno tržnici v Moravskih Toplicah: »Z langaši in kuhanim vinom sem sodelovala že prej na prireditvah, pred tremi leti pa mi je Martina Bukovec predlagala, da bi jih redno ponujala v brunarici pri stolpu Vinarium. Rekla sem, da bom nekaj mesecev poskušala, sedaj pa sem pri stolpu že tri leta.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Leta 2019 je bilo pri stolpu Vinarium veliko obiskovalcev ob koncih tedna, med tednom pa precej manj: »Lani so turisti in izletniki veliko prihajali v Prekmurje tudi med tednom. Letos pa je ravno prav, da ne čakajo v vrsti in da langaše pripravim tako, da so obiskovalci zadovoljni in da sem z njihovo kakovostjo tudi sama zadovoljna. To zna na prireditvah, kjer je veliko obiskovalcev, biti težava.«
V kuhinji je vedno rada eksperimentirala in poskušala nove dodatke, da je bila hrana še bolj okusna, zato so se ob pripravi tradicionalnih langašev rojevale ideje, kaj bi lahko še dodala: »Tudi v slaščičarni nimajo na izbiro le dveh vrst sladoleda. Tako sem začela iskati nove nadeve, saj langaš ponuja veliko možnosti, kar so v zgodovini in v sosednjih državah vedno znali izkoristiti. Vendar sem se odločila, da bom pri tem dodajala le nadeve, katerih sestavine izhajajo iz prekmurske tradicije.«
Tudi z ocvirki in kuhanimi klobasami
Tako so nastali langaš z dimljeno zaseko, z mesom iz tünke ter z bučnim oljem in semeni. Langaš z dimljeno zaseko, česnom in malo paprike v prahu asociira na pajani kruh, še pove Simona Jaklovič Hostej: »Bučna semena popražim, da so hrustljava. Domači gosti imajo še vedno rajši tradicionalnega, torej s česnom, smetano in sirom, turisti iz tujine pa pogosteje izbirajo z zaseko in bučnimi semeni. Tudi na Sočni vilici je bilo veliko povpraševanje po langaših z zaseko.«
Družine, ki se ustavijo pri njej, običajno izberejo različne langaše in potem vsak vsakega poskusi. »Pred leti sem skuhala jurkino marmelado, ki jo moji otroci niso hoteli jesti. Pa sem jo dala na langaše skupaj s kislo smetano in so bili obiskovalcem zelo všeč. Na vrh sem dala še ocvrte metine liste za hrustljavost. Letos poleti je prišel mlad par iz Madžarske, ki ga je poskusil lani in si je spet zaželel tak langaš, a sem jima morala povedati, da je jurkina marmelada že pošla.«
Langaš ponuja veliko možnosti za kulinarično ustvarjanje, saj lahko dodajamo tako sladke kot slane nadeve. Zadnji njen poskus je z ocvirki, karamelizirano čebulo in kuhanimi klobasami, kar se ji zdi predvsem dobra ponudba za pozimi.