V kulturnem programu ob odprtju razstave Skrita skrivnost sta nastopili profesorici Glasbene šole Lendava Diana Milković (flavta) in Eva Bažika Orban (klavir). Razstavo je odprla sekretarka na direktoratu za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo Nada Zoran, ki je poudarila, da razstave Velikani svetovne likovne umetnosti in druge dejavnosti Galerije-Muzeja Lendava dokazujejo, daso v Lendavi smeli ljudje, ki znajo gledati čez domači prag in se postaviti ob bok največjim izzivom.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Direktor Galerije-Muzeja Lendava Dubravko Baumgartner je povedal, da s to razstavo nadaljujejo s ciklom Velikani svetovne likovne umetnosti na lendavskem gradu, kjer so gostili že vrsto svetovno znanih imen, katerih dela si ogleda več kot dvajset tisoč ljubiteljev umetnosti. Župan občine Lendava Janez Magyar pa je poudaril, da je tudi ta razstava dokaz, da so na pravi poti, saj umetniki, katerih dela razstavljajo, ime lendavske galerije in Lendave ponesejo po Sloveniji in tudi v tujino.
Razstavo pa je predstavili umetnostni zgodovinar Atilla Pisnjak, ki je povedal, da sta francozinja Jeanne-Claude in njen mož Christo, ki je bil rojen v Bolgariji, najbolj znana umetnika »prekrivanja« umetniških in kulturnih stvaritev ter poslopij. Vse do smrti Jeanne-Claude leta 2009 nista bila le življenjska sopotnika, temveč tudi umetniška sopotnika. V več desetletjih skupnega ustvarjanja sta zaslovela po monumentalnih projektih, kot je ovitje berlinskega Reichstaga leta 1995. Po ženini smrti je Christo upočasnil svoj tempo dela, vendar še vedno ostaja aktiven. Naslednje leto bo uresničil svojo dolgoletno željo, ko bo prekril pariški Slavolok zmage.
V galeriji lendavskega gradu so na ogled najzanimivejši in najbolj znani projekti umetniškega tandema. Predstavljeno je njuno več kot polstoletno ustvarjalno delo, prikazano s fotografijami, grafikami, kolaži in različnimi predmeti, povezanimi s tem. Med drugim so razstavljeni projekti, kot so oviti najstarejši pariški most Pont Neuf (1975–1985) in Senčniki, ki so jih postavili sočasno v Kaliforniji in na Japonskem (1984–1991). Predstavljen je tudi prekriti Reichstag (1971–1995) in Vrata iz leta 2005, ki so bila na ogled v newyorškem Centralnem parku.