Doslej se je posvečal predvsem portretni, makro, popotniški in akt fotografiji. V zadnjem obdobju ustvarja največ na področju pokrajinske fotografije. Najbolj ga pritegnejo zanimive podrobnosti v pokrajini in kompozicija fotografije. Kot predsednik Foto-video kluba Lendava si prizadeva za promocijo prekmurskih fotografov in fotografije, pa tudi, da bi s pomočjo fotografije čim več ljudi začutilo lepoto in čar pokrajine ob Muri in si to tudi v živo ogledalo.
Najprej z analogno tehniko in v temnici
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
»Mislim, da vsak ljubiteljski fotograf na začetku le dokumentira svoj vsakdan, saj je fotografija že od nekdaj način zapisovanja najlepših trenutkov življenja: hčerke med igro, lepega sončnega zahoda, zanimive rastline. Sčasoma pa nekateri to hotenje nadgradijo z iskanjem zanimivih motivov in perspektiv,« pravi Ladislav Sobočan. Njegovo navdušenje nad fotografijo se je začelo v osnovni šoli, ko je z veseljem obiskoval foto krožek, navdušil pa ga je tudi proces razvijanja, izdelovanja fotografij. Tedaj se je uporabljala še analogna tehnika. »V zadnjih nekaj letih sem se usmeril predvsem na pokrajinsko fotografijo, rad pa si tudi razširim obzorja in iščem nove izzive. Pred kratkim me je pritegnila surrealistična fotografija. Ker pa menim, da sta fotografija in njen naslov zaključena umetniška celota, posvetim večjo pozornost izboru naslova.«
Rad ima različne zvrsti umetnosti, a je ugotovil, da se ne najde v drugih oblikah umetniškega izražanja, dodaja Sobočan. »Uporaba fotoaparata ima pozitiven vpliv na človekovo sposobnost opazovanja in zaznavanja okolice. Človekov vsakdan je v zadnjih desetletjih vedno hitrejši, prevečkrat kar drvimo mimo stvari, ki so pred našimi očmi. Čudoviti motivi se lahko najdejo povsod, fotografiranje pa te prisili, da se za nekaj sekund ustaviš, zazreš in zavestno odločiš ovekovečiti kader.« Pri svojem ustvarjanju se zgleduje po domačih in tujih znanih fotografih, njihova dela pa uporablja kot odskočno desko in učni pripomoček za razvijanje lastnih sposobnosti. »Ko pa nenehno gledaš in primerjaš svoje izdelke z drugimi, obstaja nevarnost, da začneš izgubljati lastne ideje. Pomembno mi je, da ohranim svoj slog, moja fotografija mora navsezadnje biti všeč predvsem meni.«
Z digitalizacijo je fotografija postala bolj dostopna širšemu krogu ljudi, pravi Ladislav Sobočan. »Četudi je skorajda neomejen prostor za shranjevanje podatkov izredno velika pridobitev, opažam, da fotografi digitalne dobe zapadajo v nove pasti: pri analogni fotografiji, ko si imel omejeno število posnetkov na filmu in moral čakati na tiskanje končnega izdelka, si moral dobro premisliti, preden si pritisnil na sprožilec. To je zahtevalo veliko priprave, natančnosti in potrpljenja.« Vse to se je v digitalni dobi spremenilo. Sedaj večina fotografov brezčutno pritiska na sprožilec ekspozicije, nato pa na displeju sproti briše neuspele fotografije. Kakovost smo hitro zamenjali za kvantiteto in to se mu zdi slaba popotnica za prihodnost fotografije. »Ker se ljubiteljsko zanimam tudi za zgodovino, je zame vsaka stara fotografija neki dokument časa, prek katerega lahko spoznavamo tedanji način življenja, pokrajino, modo, vrednote. Fotografije in tudi njihovo arhiviranje so neprecenljiv zaklad za bodoče generacije.«
Najbolje naloženih 20 evrov v življenju
Sodelovanje s fotografi v Foto-video klubu Lendava mu veliko pomeni, saj se drug od drugega veliko naučijo. »Večkrat pravim, da je bila moja prva plačana članarina, celih 20 evrov, najboljša naložba v življenju. Kolegi fotografi so bili pripravljeni z mano deliti svoje znanje, izkušnje in tudi opremo.« Za delovanje Foto-video kluba Lendava je zelo pomembno sodelovanje s fotokluboma iz Čakovca in Nagykanizse. V zadnjih nekaj letih so s tema kluboma izvedli različne projekte, kot so razstava Fotografije štirih dežel na Gradu na Goričkem ter razstavi Hommage au Surrréalisme in Črno-beli svet v kletnih prostorih lendavskega gradu. Ob desetletnici delovanja, ki jo je klub praznoval leta 2018, pa so v sodelovanju z revijo Digitalna fotografija organizirali vseslovenski dogodek Dnevi fotografije v Lendavi. »V sodelovanju z Občino Lendava smo pred nekaj leti v lendavskem parku Roža uredili fotografsko razstavišče na prostem, kar je omogočilo, da se je vsak član kluba predstavil širšemu občinstvu. Žal pa je, kot pri vsakem drugem ljubiteljskem društvu, delovanje našega kluba v veliki meri odvisno od denarja.« Ker zahvaljujoč Galeriji - Muzeju Lendava njihov klub uporablja tudi manjšo galerijo v središču Lendave, bi se radi v prihodnje osredotočili predvsem na obogatitev fotografskih razstav z raznimi predavanji, foto delavnicami in srečanji s priznanimi fotografi iz Slovenije in tujine. Glavno vodilo kluba pa ostaja nespremenjeno, to je združevanje ljubiteljev fotografije.