Retro. Vsesplošnemu trendu vračanja v preteklost, ki je v modi že več let, niso ubežale niti gostilne, kjer je staro prepleteno z novim. Gostilne s takšnim pridihom najdemo tudi v Prekmurju, ena je skrita v fokovskem gozdu. To je Zeleni gaj, kjer je pred dnevi ustvarjal Maj Janežič iz Masterchefa, ki je vedno v iskanju odbitih kombinacij in harmonije okusov. Je uspelo združiti domače z modernim?
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Boštjan Berke z Vaneče se je v gostinske vode podal pred osmimi leti. Rdeča nit njegove kuhinje je domačnost. "Vedno sem želel imeti svoj lokal, tako smo začeli samo s pijačo, potem sem zaradi povpraševanja turistom ponudil še hrano, ampak takšno tradicionalno, brez kremic in penic. Ponujamo jedi, pripravljene iz lokalnih sestavin in slovenskega porekla," začenja Boštjan. Domača gostilna mu pomeni izziv, predstavlja pa ogromno dela in truda, še dodaja.
Za pristno in domače se je odločil, ker tega v bližnji okolici ne najdeš. "Večina tukajšnjih gostiln ima na jedilnikih od steakov in pic pa do lignjev. Nihče pa ne pripravlja jedi, ki smo jih jedli v otroštvu mi oziroma naši starši. Takšno pristno, domačo kuhinjo. Na primer dödole, ajdovo zlevanko, brasko juho s kostmi, ocvrtega piščanca in to takšnega z veliko čebule. To so jedi, ki jih ponujamo. Ciganska pečenka nima umetne, rjave omake, ampak je takšna, kot jo je pripravljala moja babica," razlaga in dodaja, da pripravljajo še telečja jetrca, ki so priljubljena pri mladih.
Lastnik vedno pristopi do gosta, ga pozdravi, razloži jedilnik. Stranka namreč nikoli ne sme imeti občutka, da je samo številka. "Očitno gostom ta koncept odgovarja, saj se radi vračajo." Ocenjuje, da je približno 60 odstotkov domačih gostov, 40 pa turistov.
"Ne bo konkretnih porcij"
Boštjan in Maj se poznata že vrsto let; še iz časov, ko sta prirejala zabave. "Od takrat sva ostala v stiku. Pred časom pa se mi je utrnila ideja za ponovno snidenje, tokrat ob kulinaričnem večeru. Sam sem določil glavne sestavine, on pa je sestavil jedilnik na moderen način. Maj je glavni, jaz pa pomagam," opisuje Prekmurec.
"Na krožniku so sestavine iz bližnje okolice, a na malo bolj svež in moderen način. Ne bo pa konkretnih porcij, kot je za te kraje značilno," razloži Maj. Pripravil je pet jedi, in sicer langaš s tremi omakami - zeliščno, koriandrovo in grahovo, poletno solato z osvežilnim prelivom in mladim sirom. Potem počasi pečenega piščanca na rjavem maslu in pirejem iz gomolja zelene, govedino s papriko in bučko ter popečenim krompirjem v vinu in maslu. Sledil je še malinov sladoled s skuto in hrustljavim testom, da so se poklonili slovenski tradiciji.
Maju so prekmurske jedi zanimive, saj so "iz dokaj revnih sestavin, a vseeno tako dobre. Bučno olje pa itak zmaga." O Prekmurju si je ustvaril prav posebno mnenje. "To je ena izmed najbolj nepravično zapostavljenih regij v Sloveniji. Pokrajina je res čudovita, tega se pa večina Slovencev ne zaveda, kar je res škoda," razkriva Maj, ki mu je v naših koncih vedno luštno. "Tukaj se res dobro počutim, to enostavno čutim," zaključi sogovornik