Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Med kopanjem v takih vodah je pomembno upoštevati nekaj splošnih pravil. Gramoznice na prvi pogled zgledajo čiste, vendar se ta prvi vtis lahko izkaže kot napačen. Tako imenovana divja kopališča niso vključena v uradni seznam, zato se kakovost vode tam ne spremlja. O primernosti vode za kopanje se lahko pozanimamo na spletni strani Agencije za okolje. Kljub mikavnosti divjih kopališč, pa na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da kopanje v površinskih vodah lahko predstavlja nevarnost zdravju, predvsem zaradi morebitne fekalne onesnaženosti. Kopanje je zato priporočeno le tam, kjer se spremlja kakovost kopalne vode.
Gramoznice lahko postanejo nevarne za kopalce tudi zaradi njihove globine. Na divjih kopališčih se zaradi različnih ravni gladine odsvetuje potapljanje in skakanje v vodo. Pred skokom v vodo se zato najprej prepričajte o globini in raje ne skačite v vode, kjer ne vidite tal. Na NIJZ še dodajajo, tudi če je voda dovolj globoka, naj bo prvi skok vedno na noge.
Prav zaradi nepredvidljivosti divjih kopališč, je ključnega pomena, da ste dobri plavalci oziroma se zavedate vaše stopnje znanja plavanja. Pri NIJZ so izpostavili, da je eden od glavnih vzrokov za utopitev v divjih kopališčih največkrat alkohol, ki vpliva na koordinacijo, možnost presoje in gibanje, zato je najboljše, da se ne kombinira z kopanjem.