Tomaž Jevšnik, tehnični direktor podjetja, je najprej predstavil vanilijo, v vsakdanjem življenju in kulinariki najbolj razširjeno orhidejo. Za pridelavo prvih strokov so v Tropskem vrtu potrebovali več let, proces dela pa je bil poln učenja in nadgrajevanja, saj so želeli vanilijo najvišje kakovosti. "Vanilija, gojena v Tropskem vrtu v Dobrovniku, je popolnoma organska sestavina najvišje kakovosti in tako edinstvena sestavina tega premium sladoleda iz Prekmurja," pravi.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Začetki gojenja vanilije v Dobrovniku segajo v leto 2007, ko so odprli Tropski vrt. Od takrat so zbirko vanilij dopolnili še z dvema vrstama in do potankosti preučili postopek gojenja, opraševanja in fermentacije plodov vanilije. "Letošnji pridelek je bil do sedaj najuspešnejši, saj nam je uspelo vzgojiti okrog 220 plodov, kar je dovoljšnja bera za izdelavo prve serije te sladke pregrehe," je še dodal Jevšnik. Dogodek so popestrili učenci Dvojezične osnovne šole Dobrovnik.
Da je prva vanilija iz Prekmurja odlična sestavina za izdelavo premium ‘orhidejinega sladoleda’, je prepričana Jasmina Sotošek Passero iz Posestva Passero. "Sladoled smo ustvarili po principu italijanskega gelata, kar pomeni, da je v njem manj sladkorja in maščobe, hkrati pa je okus bolj intenziven, kremast in bogat. Prekmurska vanilija je ključna sestavina, njen sladkast okus je v primerjavi z drugimi vanilijami namreč še posebej intenziven in edinstven. Gre za popolnoma naraven sladoled, na katerega smo še posebej ponosni," meni.
Sladoled bo v sklopu Dnevov vanilije mogoče poskusiti v Tropskem vrtu ter na Posestvu Passero v Tešanovcih. Ker cena vanilije vztrajno raste, pa so se v podjetju Ocean Orchids odločili povezati s francoskim inštitutom za tropske rastline, ki je lociran na otoku Reunion. Od tam naj bi v teh dneh dobili pošiljko najboljših sort, ki se komercialno gojijo. Želijo si, da bi trenuten nasad razširili in tako naredili korak naprej pri raziskovanju potenciala gojenja vanilije kot začimbe.