(FOTO) Dirka po Madžarski prvič v zgodovini v Monoštru

Vestnik.si, 11. 5. 2023
Tour de hongrye.

V prestolnici Porabja je bil start in cilj prve etape, dolge 168 kilometrov (Szentgotthard - Szentgotthard). Po množičnem padcu pred zadnjim kilometrom jo je dobil Nizozemec Dylan Groenewegen.

"Po več kot desetih letih prizadevanj nam je končno uspelo, da je Monošter (Szentgotthard, op. p.) postal logistično središče Dirke po Madžarski," je pred začetkom prve etape zadovoljno dejal župan Monoštra Gabor Huszar.

monošter, tour-de-hongrye

Dirka po Madžarski ima uradno ime Tour de Hongrie, poteka pa že od leta 1925, čeprav vse do zadnjih desetletij ni bila na sporedu vsako leto. Letošnja izvedba je bila štiriinštirideseta po vrsti, dirka pa je napredovala v isti rang kot Dirka po Sloveniji. Prvič v njeni zgodovini je potekala tudi v Monoštru v Porabju, kjer je bil start in cilj prve etape. Kolesarji so morali prevoziti dva kroga na relaciji Monošter - Farkasfa - Szalafö - Öriszentpeter - Zalalövö - Nadasd - Körmend - Ratot - Rönök - Magyarlak - Monošter.

Večina dirke je potekala mirno, dober kilometer pred koncem pa je ob veliki hitrosti prišlo do množičnega padca v glavnini, v katerem je nastradal tudi eden favoritov, Kolumbijec Egan Bernal iz ekipe INEOS Grenadiers. Da se bo zgodilo nekaj zloveščega, je že 500 metrov pred tem malce simbolično nakazal eden od kolesarjev, ki je odletel v jarek in nato na hrbtu pristal na travniku. Zmagovalca skupine, ki se je izognila padcu, je tako odločil razburljiv sprint, po katerem se je veselil 29-letni Nizozemec Dylan Groenewegen (Team Jayco AlUla), prav tako eden največjih favoritov za skupno zmago. Le za nekaj centimetrov je prehitel Irca Sama Bennetta (Bora - hansgrohe), ki je bil drugi, in Avstralca Caleba Ewana (Lotto Dstny), ki je bil tretji.

Velik delež k zmagi Groenewegna je prispeval njegov klubski kolega, Slovenec Luka Mezgec, ki je Nizozemcu pripravil prostor za sklepni sprint. Mezgec je končal dirko na 41. mestu. Poleg njega na dirki tekmuje samo še en Slovenec, Matevž Govekar iz ekipe Bahrain - Victorious, ki je bil petdeseti izmed 132 kolesarjev, ki so končali prvo etapo. Še en izmed velikih favoritov, Nizozemec Fabio Jakobsen (Soudal - Quick Step) je zasedel 7. mesto. Danec Jakob Fuglsang (Israel - Premier Tech) je bil šele devetinpetdeseti.

Monošter se je zelo dobro pripravil na dirko, za varnost pa so poleg domačih skrbeli tudi slovenski policisti. V ciljnem prostoru na ulici Lajosa Kossutha so organizatorji poskrbeli za zabavo, hrano, pijačo in obilico turistične promocije. Že pred prihodom kolesarjev je gledalce, s katerimi je izvrstni moderator vadil navijanje,  zabavala plesna skupina, s tovornjaka ekipe Cofidis pa so delili brezplačne spominke.

Že ob sami dirki je bilo možno opaziti več zanimivih prizorov. Dva navijača sta na primer ob cesti zakurila ogenj s plameni v barvah madžarske zastave, en plamen je bil rdeč, drugi bel, tretji pa zelen, malce za tem pa je kolesarje ob poti spremljala skupina deklet na galopirajočih konjih. Na razglasitvi najboljših je sodeloval tudi Stephen Roche, irska kolesarska legenda.

Groenewegen je oblekel rumeno majico najboljšega kolesarja v skupni uvrstitvi in zeleno majico najboljšega po točkah, rdečo majico najboljšega gorskega kolesarja pa si je priboril Slovak Matuš Štoček (ATT Investments). Sicer tu kakšnih resnih vzponov ni bilo, saj je šlo za ravninsko etapo, kjer je bil najvišji vzpon tretje kategorije, le 321 metrov. Belo majico najboljšega madžarskega kolesarja v skupni uvrstitvi je dobil Balasz Rozsa (Epronex - Hungary Cycling Team).

Letošnji Tour de Hongrie ima pet etap. Druga poteka od Zalaegerszega do Keszthelya ob Blatnem jezeru (Balaton), tretja od Kaposvarja do Pecsa, četrta od Martonvasarja do Dobogoköja, start in cilj pete pa bosta v Budimpešti. V zadnjem desetletju so se na končne zmagovalne stopničke povzpeli tudi slovenski kolesarji. Leta 2015 (šest etap) je bil Andi Bajc drugi, leta 2017 (šest etap) pa Tadej Pogačar tretji. Na lanski dirki je slavil Irec Eddie Dunbar, drugi je bil Španec Oscar Rodriguez, tretji pa Italijan Samuele Battistella.