Projekt Slovenske bakle se je začel pred tremi leti, pred olimpijskimi igrami v Tokiu, in se zaradi dobrega odziva nadaljuje tudi pred letošnjo izvedbo poletnih iger. Ambasador letošnje slovenske bakle je nekdanji veslač Jani Klemenčič, ki je na olimpijskih igrah v Barceloni leta 1992 osvojil bronasto medaljo. Z baklo je pritekel k nogometni akademiji, kjer sta ga med drugim pričakala predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez Franjo Bobinac in lendavski župan Janez Magyar.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuOdklonil alkotest, ostal je brez izpita
V zadnjih 24 urah so pomurski policisti obravnavali dve prometni nesreči, eno kršitev javnega reda in miru, pet primerov povoženja divjadi ter odredili eno pridržanje voznika.
Pred začetkom teka z baklo so nagovorili zbrane. Župan je izpostavil, da je bil v Lendavi danes praznik, ker se je ravno pri njih začel projekt Slovenske bakle. Nanizal je tudi nekaj simbolik. "Prva je, da stojimo na ploščadi največje slovenske investicije na področju športa, ki je vredna kar osem milijonov evrov, druga, da se nam je pridružil dobitnik prve slovenske olimpijske medalje, naslednja, da imamo čast, da se nam je pridružil edini lendavski dobitnik medalje, najpomembnejša pa ta, da gostimo vodstvo olimpijskega komiteja," je dejal in slovenskim športnikom zaželel srečno in uspešno v Parizu.
Bobinac je spomnil na to, da se je v torek v antični Olimpiji prižgal olimpijski ogenj. Duh olimpizma pa bo v prihodnjih dneh, tednih in mesecih prisoten tudi v Sloveniji. Izpostavil je še, da bodo olimpijske igre letos po 12 letih ponovno v Evropi, predvsem pa bodo posebne, ker bo na njih sodelovala ena najmočnejših in najštevilčnejših odprav slovenskih športnic in športnikov. "Vsi Slovenci ne bomo mogli v Pariz, je pa pomembno, da doživimo olimpijski duh, vrednote olimpizma vsak na svoj način, v občinah. Šport najbolj povezuje ljudi, je vrhunski ambasador naše države, predvsem pa je navdih mladim," je sklenil. Tudi Klemenčič se je navezal na to in mladim športnikom položil na srce naj sledilo svojim sanjam in dosegli bodo zastavljene cilje.
V družbi nogometašev iz različnih selekcij lendavske Nafte so nato odtekli krog okoli akademije oziroma prvo predajo. S slovensko baklo je nato do stolpa Vinarium, kjer se je pot tudi končala, teklo osem skupin s predstavniki različnih generacij in društev ter organizacij iz lendavske občine.
V 72 dneh bo bakla obiskala vseh 212 občin. Nosilo jo bo okoli deset tisoč Slovencev, športnikov, mladih in starejših. Baklo so pred tremi leti izdelali v Slovenski industriji jekla v Ravnah na Koroškem in je simbol povezovanja. Njeno potovanje po slovenskih občinah je namenjeno povezovanju občanov, bujenju jeklene volje in širjenju vrednot olimpizma.
Kdaj bo bakla v preostalih občinah?
V sredo je obiskala še občini Dobrovnik in Kobilje, v četrtek bo občine Črenšovci, Velika Polana in Turnišče, 19. aprila Ljutomer, Razkrižje in Križevce, 20. aprila Veržej, Beltince in Mursko Soboto, 22. aprila pa Gornjo Radgono, Radence in Apače. V občinah Cankova, Sveti Jurij ob Ščavnici in Tišina bo 23. aprila, dan pozneje v Moravskih Toplicah, Puconcih in Odrancih, 25. aprila v Kuzmi, Rogašovcih in pri Gradu, 26. pa v Gornjih Petrovcih, Šalovcih in Hodošu.