Eden najmlajših športov na svetu, ki šele išče svojo prepoznavnost, se je to soboto prvič na ogled postavil tudi na pomurskih tleh. Na golfišču v Radencih je namreč potekala prva letošnja tekma državnega prvenstva v nožnem golfu. V športu, ki je mešanica golfa in nogometa, so pravila sila jasna, pove Simon Detellbach iz Footgolf kluba (FK) Pomurja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Namen igre je s čim manj udarci z nogo spraviti nogometno žogo v luknjo s premerom pol metra. »Igrišče ima 18 lukenj par 72, sicer tukaj v Radencih devet, zato smo odigrali dva kroga. Kar pomeni, da dober igralec nožnega golfa odigra vseh lukenj z 72 udarci.«
Detellbachu je sicer uspelo s 75. Luknje so lahko od izhodiščnega mesta ali odbijališča oddaljene tudi več kot 250 metrov. Igralec, da spravi okroglo usnje v luknjo na tej razdalji, običajno porabi pet ali šest udarcev. Ni preprosto, če k temu prištejemo, da je na radenskem golfišču na trenutke zelo močno pihalo, tudi svetloba je postala skoraj nična, ker so temačni oblaki iznad Kapelskih vrhov kmalu po začetku tekme pregnali sonce. Igra je trajala dve uri. »Brez tekmovalnega naboje seveda ne gre, ampak ta šport prinaša tudi lepe sprehode v naravi, sproščeno uživanje, in seveda obvezen kozarec piva po tekmi,« pravi navdušenec nad nožnim golfom.
V Sloveniji je za zdaj okoli 100 rekreativnih igralcev tega za mnoge nevsakdanjega športa, pa pove Klemen Rutar iz FK Ljubljana, enega od (le) štirih klubov v Sloveniji. Z golfom ta športom povezuje še džentelmensko obnašanje in kodeks oblačenja. Ravna kapa, polo majica, kratke hlače do kolen in (kariraste) dokolenke. Copati pa so najboljši taki za dvoranski nogomet. »Kopačk« ni dovoljeno nositi.
Slovenci so lani že tekmovali na svetovnem prvenstvu v maroškem Marakešu – septembra letos jih čaka evropsko prvenstvo v Angliji. Prav Angleži in Francozi so med najboljši igralci nožnega golfa na zemeljski obli, za očeta te igre pa so okronali bivšega nizozemskega nogometaša Willema Korstena, ki je med letoma 1999 in 2002 igral pri Tottenhamu. Pogosto si je s soigralci za hec zastavil zabaven izziv: kdo bo z manj udarci preko ovir spravil žogo do garderobe. Korsten je leta 2011 je končal žogobrcarsko kariero in se povsem posvetil nožnemu golfu. Vse drugo je danes zgodovina.