Člani Športnega društva (ŠD) Dolenci so pred časom v neposredni bližini domačega nogometnega igrišča postavili igrišče za petanko. To je igra s kovinskimi kroglami in balinčkom, podobna balinanju. »Za postavitev igrišča smo se odločili, ker želimo tudi starejšo populacijo vključiti v aktivno športno udejstvovanje. Tudi pri nas, tako kot v preostalem Pomurju, prevladuje nogomet, dejstvo pa je, da se prebivalstvo stara. Treba jim je ponuditi družabno in razvedrilno dejavnost, da bodo tudi v starejših letih lahko aktivni,« je povedal Dominik Lainšček, član ŠD Dolenci. Postavitev igrišča za petanko v športnem centru Dolenci je bila logična poteza, saj se ob koncih tedna tam zbirajo domačini ob nogometnih tekmah domačega kluba. »Medtem ko poteka tekma, se lahko na novem igrišču v igri petanke pomerijo tudi otroci. Tudi njim smo namreč priskrbeli pisane plastične krogle za igro,« pove Lainšček.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Odkar imajo igrišče, so se zainteresirani domačini sestali že nekajkrat, na uvodnih srečanjih so predvsem spoznavali pravila igre, se preizkusili v metanju krogel, čas pa so izkoristili tudi za druženje. »Najprej bomo skušali privabiti še več domačinov, nato pa bomo za petanko skušali navdušiti še druge občane naše občine. Če bo interes dovolj velik, bomo pripravili tudi manjše tekmovanje,« o načrtih pove sogovornik. Eden od igralcev mlajše generacije, ki se je tudi preizkušal v igri, se je pošalil: »Že sedaj vadimo, da bomo profesionalci, ko bomo upokojeni.«
Petanko pogosto zamenjujejo z balinanjem
Petanka velja za eno najbolj razširjenih iger na svetu, saj je primerna za različne starostne skupine, igrajo jo tudi invalidi. Kot že zapisano, gre za igro s kovinskimi, plastičnimi ali lesenimi kroglami in balinčkom, v igri se pomerita dve ekipi v različnih kombinacijah. Lahko trije igralci proti trem igralcem, pri čemer ima vsak igralec dve krogli, dva igralca proti dvema igralcema, pri čemer ima vsak igralec tri krogle, ali pa en igralec proti drugemu, pri čemer ima vsak tri krogle. Ekipi, ki tekmujeta, žrebata, kdo bo začel. Tista ekipa, ki je dobila žreb, iz zarisanega kroga vrže balinček od 6 do 10 metrov daleč. Prvo kroglo nato vrže kateri koli igralec iz ekipe, ki je metala balinček, in skuša kroglo vreči čim bližje balinčku. Druga ekipa skuša nato svojo kroglo vreči bližje balinčku od nasprotnikove krogle. Če ji to uspe, ponovno meče prva ekipa. Igra se tako nadaljuje, dokler obe ekipi ne zmečeta vseh krogel. Točke dobi tista ekipa, ki je imela svoje krogle bližje balinčku, šteje pa toliko točk, kolikor je bilo krogel v bližini balinčka. Zmaga ekipa, ki prva doseže trinajst točk. »Veliko ljudi zamenjuje petanko z balinanjem, predvsem zaradi krogel in balinčkov. Vendar pa balinanje zahteva več gibanja, tudi igrišče je večje kot pri petanki. Naše igrišče ima dve igralni polji, vsako je dolgo dvanajst metrov in široko tri metre,« je pojasnil Lainšček. Dodal je, da je večino denarja za postavitev igrišča prispevala Občina Šalovci, za delo pa so poprijeli člani ŠD Dolenci in drugi vaščani.