vestnik

(S tribune) Vlaganje v šport nikoli ni potrata ne časa ne denarja

Damjana Nemeš, 15. 11. 2024
Zavod za turizem, šport in kulturo Šalovci
Fotografija je simbolična.
Šport

Za udejstvovanje v športu je seveda potreben tudi denar, saj uspehi, z njimi pa denarne nagrade, ki pokrijejo stroške, ne pridejo čez noč.

Športniki so, kot radi poudarjamo, zaradi uspehov, ki jih dosegajo, najboljši ambasadorji kraja, občine, države. Prav tako so zaradi vztrajnosti, trdega dela in vrednot, ki jih gojijo, zgled celotni skupnosti, predvsem pa mladim, ki jih velikokrat častijo kot idole. Še posebej tisti mladi, ki so tudi sami del profesionalnega športnega sveta in natančno vedo, koliko časa, truda in odrekanja je potrebnega za dosego želenega cilja. Za udejstvovanje v športu je potreben tudi denar, saj uspehi, z njimi pa denarne nagrade, ki pokrijejo stroške, ne pridejo čez noč.

Tega se zavedajo tudi v Olimpijskem komiteju Slovenije, kjer so leta 2015 na pobudo nekdanjega predsednika slovenskega olimpijskega gibanja Bogdana Gabrovca ustanovili fundacijo za športnike iz socialno šibkih okolij, ki je lani prvič nosila ime Fundacija Leona Štuklja in Miroslava Cerarja. Gre za program Botrstvo v športu, s katerim zagotavljajo finančno podporo v obliki štipendij ali sklada športnikom in drugim nadarjenim dijakom in študentom iz socialno šibkih okolij iz različnih športnih panog, starim od 14 do 23 let, ki so uspešni tudi v šoli. Fundacija je zadnja štiri leta povezana z botrstvom, prav tako ima v zadnjih letih ambasadorje. Letos je ta čast pripadla Goranu Dragiću, skupno so zbrali več kot 880 tisoč evrov, kar je rekorden znesek, štafetno palico pa je nekdanji košarkar predal plezalki Janji Garnbret.

Zbrana sredstva bodo mladim omogočila nadaljevanje športne kariere in s tem tudi dosego zastavljenih ciljev. Mnogi med njimi bi, če ne bi bilo dobrih ljudi, ki bi jim finančno vsaj malce pomagali, zelo verjetno ukvarjanje s športom na profesionalni in ne le rekreativni ravni opustili. Takšno ali drugačno vlaganje v šport in športnike torej nikoli ni potrata ne časa ne denarja. O tem bi morda lahko kdaj pa kdaj bolj poglobljeno razmislili tudi vodilni v naši državi, predvsem takrat, ko odločajo o tem, ali se izplača odobriti denar za obnovo kakšne osnovnošolske telovadnice ali igrišča, kjer otroci običajno naredijo prve športne korake. 

s-tribune premislek botrstvo