Razstavo je v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije in Expanom organiziral Branko Recek, vodja OKS - ZŠZ regijske pisarne Moravske Toplice. Odprtja so se poleg Sodržnika in Recka udeležili še predsednik Športne zveze Beltinci Andrej Pozderec, predsednik Športne zveze Lendava Andrej Matjašec, podpredsednik Športne zveze Moravske Toplice Jože Črnko, zastopnik Športne zveze Gornja Radgona Anton Rožman, zastopnik Športne zveze Rogašovci Radislav Jokanović, strokovna sodelavka občine Puconci Sabina Sočič in sekretar Športne zveze Murska Sobota Goran Gutalj.
Zbrane je pozdravila vodja Expana Helga Lukač, ki je poudarila, da je v okolici Expana veliko možnosti za ukvarjanje s športnimi aktivnostmi ter povabila vse obiskovalce Expana k ogledu razstave. Ta je sestavljena kot tekstovni in fotografski pregled razvoja športa v Sloveniji od njegovih začetkov do danes.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Na pomen dneva slovenskega športa je v otvoritvenem govoru opozoril podpredsednik OKS - ZŠZ mag. Janez Sodržnik: "Ta praznik postaja pri nas vse bolj prepoznaven. Pred kratkim v anketi večina vprašanih ni vedela, kakšen praznik imamo v Sloveniji 8. junija (dan Primoža Trubarja, op. p.), več kot tri četrt pa jih je vedelo, da je 23. september dan slovenskega športa. To, da je parlament leta 2020 soglasno potrdil ta datum, je nekaj izjemnega. Moram pa dodati, da smo mi sprva za dan slovenskega športa predlagali 1. oktober, saj je bilo na ta dan leta 1863 ustanovljeno prvo slovensko telovadno ali gimnastično društvo Južni Sokol. Ampak zaradi nekih bedastih političnih preračunavanj ta predlog ni bil sprejet in smo bili prisiljeni sprejeti kompromis: ali kakšen drug datum ali pa dneva slovenskega športa sploh ne bo. Tako smo se odločili za 23. september, ko je na olimpijskih igrah leta 2000 v Sydneyu prvič zaigrala slovenska himna (za strelca Rajmonda Debevca ter za veslaški dvojec Iztok Čop in Luka Špik, op. p.). Ta predlog je bil na srečo soglasno sprejet in vidimo, da se iz leta v leto vedno več posameznikov, društev in organizacij udeležuje aktivnosti ob tem dnevu. Naša želja pa je, da bi dan slovenskega športa postal tudi dela prost dan. Ampak to ne pomeni, da bi na ta dan ljudje šli žagat drva in pospravljat svoje kleti, ampak da bi se udeležili športnih aktivnosti in da bi firme poslale svoje sodelavce na športna srečanja. Tako kot smo nekdaj v šolah imeli športne dneve. Vsako leto obljubljam, da bo naslednje leto dan slovenskega športa že dela prost dan, in tudi zdaj obljubljam, da bo tako naslednje leto in še eno leto zatem, saj sta to sobota in nedelja (smeh). Ampak mislim, da pa bomo čez tri leta res že tako daleč, da bo dan slovenskega športa postal dela prost dan."