Odbojka ima v Radencih že precej dolgo tradicijo. Prvi klub je bil ustanovljen leta 1971 in je deloval do leta 1994. Največji uspeh je klub doživel leta 1992, ko se je izjemna generacija pod vodstvom Edija Starčiča uvrstila na finalni turnir najboljših štirih ekip v tekmovanju za pokal Slovenije. Po dobrih dveh desetletjih so bili Radenci znova postavljeni na slovenski odbojkarski zemljevid. Leta 2014 je bila na pobudo Bogdana Mariča, ki je danes ob pomoči Zvonka Zamude glavni trener članske ekipe, ustanovljena ekipa iz vseh vetrov Pomurja. Najprej kot sekcija pod okriljem Športnega društva Radenci, nato pa od marca 2019 naprej kot samostojni klub, Odbojkarski klub (OK) Radenci. Ob zgodovinskem uspehu in uvrstitvi članske ekipe v 1. B državno ligo smo se pogovarjali s predsednikom kluba Sašem Zidarjem, nekoč odličnim odbojkarjem ljutomerskega prvoligaša.
Bili ste na pragu zmagovalca 2. državne lige. Prišla je epidemija in s tem konec tekmovanj tudi v odbojki. Kako so vaši igralci sprejeli vest, da se bo tekmovanje predčasno končalo?
»Najverjetneje zelo podobno kot vsi športniki po celem svetu, kjer so jim omejitve, povezane z epidemijo, precej spremenile način življenja in pa doseganje športnih ciljev. V našem primeru nam skrajšanje tekmovanja, gledano iz rezultatskega vidika, niti ni prineslo presenečenja, saj smo ob prekinitvi tekmovanja, štiri kroge pred koncem, bili na prepričljivem prvem mestu. Žal nam je edino tekem, predvsem zadnje domače, kjer bi lahko proslavili to odlično uvrstitev skupaj z igralci in gledalci.«
Kako so igralci preživeli čas epidemije? So vadili po individualnem programu?
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
»Navodilo igralcem je bilo, da vzdržujejo fizično kondicijo in skočno eksplozivnost s čim več gibanja v naravi. Sedaj, po prekinitvi omejitve skupinskega treniranja, vidimo, da so vsi v dobri telesni pripravljenosti. Je pa res, da bi ob morebitnem nadaljevanju tekmovanja potrebovali nekaj treningov uigravanja, da bi prišli na enak zmagovalno nabrušen nivo.«
Vsako leto, glede na vaše cilje, je višji tudi proračun kluba. Kakšen je zdaj proračun in kako vam uspeva zagotoviti dovolj sredstev za delovanje?
»Naš proračun je trenutno precej pod nivojem ekip iz prve lige. S tem ni nič narobe, dokler nam zagotavlja pokrivanje stroškov za osnovno delovanje kluba – nakup športne opreme, pokritje sodniških stroškov, izdatkov za delovanje Odbojkarske zveze Slovenije, stroškov potovanj na gostovanja in kakšnega sendviča in pice za najmlajše ali večerje na ligaških gostovanjih. Občina Radenci nam je na tem področju že vsa leta v pomoč z dodelitvijo proračunskih sredstev, ki so se z uvrstitvijo v drugo državno ligo tudi povečala. Prav tako je naše delo že podprlo in še podpira nekaj podjetij iz ožjega okolja. V bodoče si želimo postopnega razvoja kluba, ki bo temeljil na dobrem strokovnem delu in dobri organiziranosti. Če bomo v klubu ustvarjali okolje, kamor bodo starši z veseljem pripeljali nove mlade igralce in igralke, kjer bodo navijači komaj čakali sobotno domačo tekmo, kjer bodo igralci zadovoljni z odbojko kot svojim načinom življenja, takrat bomo tudi v okolju prepoznani kot zaupanja vreden partner. Trenutno smo v iskanju generalnega sponzorja, ki bo vse našteto prepoznal kot dobro poslovno priložnost.«
V drugoligaški konkurenci ste bili v minuli sezoni praktično nepremagljivi. So vaše uspehe prepoznali v lokalnem okolju? So Radenčani vzljubili odbojko?
»V predčasno končani sezoni, ki je bila naša prva v konkurenci druge državne lige, smo si v šestnajstih tekmah priigrali štirinajst zmag. Leto poprej smo kot prvaki tretje državne lige iz odbojkarskih prstov izpustili samo dva niza in dosegli vseh 22 zmag. Radenčani so odbojko znova vzljubili. Športna dvorana v Radencih je na vsaki domači tekmi polna zvestih navijačev, zato se še posebej veselimo nove tekmovalne sezone, ki bo na še višjem kakovostnem nivoju na radenski parket gotovo prinesla napete tekme. Za novo sezono naj bi se organizirala tudi navijaška skupina. Z radenskim nogometnim klubom nas prav tako povezuje vzajemna podpora s tribun – oni k nam pozimi, mi k njim poleti. Poleg tekmovanja na državni ravni imamo v Radencih tudi številčno in močno rekreativno ekipo Blok in Batina, ki že pet let organizira Dinijev memorial, kjer se med seboj pomerijo bivši aktivni odbojkarji iz Pomurja in širše.«
Uvrstili ste se v 1. B državno ligo. Kakšna so pričakovanja v tem rangu tekmovanja?
»Glede na to, da 1. B ligo sestavlja šest ekip, ki jih poznamo iz minule sezone, in dve zadnjeuvrščeni ekipi iz letošnje prve državne lige, si v vodstvu kluba želimo uvrstitve v prvo polovico 1. B lige in s tem čim boljše izhodišče za zaključne tekme, ki bodo odločale o končnih mestih. Sicer pa nam v klubu ostaja najpomembnejše vodilo kakovostno izvedeni treningi in na tekmah zadovoljstvo vseh igralcev ob glasni podpori s tribun.«
Zdaj je čas za sestavljanje ekipe za prihodnjo sezono. Se obetajo spremembe v igralskem kadru? Kdo bo zapustil radensko ekipo, kdo se ji bo priključil? Na katerih igralnih mestih bi se želeli okrepiti?
»Ko so se nam uradno odprla vrata v 1. B ligo, smo najprej opravili individualne razgovore z vsemi igralci. Pozitivni odgovori, napolnjeni z veliko motivacije in hkrati odgovornostjo, ter želja po treniranju in igranju na višjem kakovostnem nivoju so nam v upravi kluba dali zadosten signal, da kljub trenutnemu gospodarskemu stanju tudi mi z veliko motivacije, entuziazma in volje zberemo dovolj sredstev za delovanje kluba. Ekipi se bo v tej sezoni pridružil naš član prve šesterke, Nik Škrjanec, ki je bil zaradi poškodbe odsoten celotno sezono, hkrati pa bomo v članske vrste vključili že nekaj mladih igralcev iz kadetskih vrst. Edino igralsko mesto, ki bi ga želeli okrepiti s potencialno novim igralcem, je mesto centralnega blokerja. Tako bi, gledano iz igralskega potenciala, bili v prihajajoči sezoni še nevarnejši na parketu. Seveda pa bo sezona dolga in upam, da brez omejitev in prekinitev igranja v Radence pripeljemo dobro odbojko.«
Kdaj se bodo pričele in kako bodo potekale priprave na novo sezono?
»Trenutno s treningi nadaljujemo do konca junija, vendar smo zdaj bolj naravnani na delo z mladimi, kjer se dela predvsem na izboljšanju odbojkarske tehnike v vseh prvinah te igre. V poletnih mesecih je večina igralcev aktivna v odbojki na mivki, bodisi rekreativno ali z udeležbo na raznih turnirjih. Priprave bomo začeli v drugem tednu avgusta, saj naj bi se uradno tekmovanje začelo takoj z začetkom oktobra. V tem času pa moramo s strokovno vodenimi treningi zgraditi dobro telesno pripravljenost, ki bo osnova za napredek v igri in bo hkrati zagotavljala zaščito pred morebitnimi poškodbami.«
Doma vzgojen kader je prihodnost tudi v ekipnih športih, saj si številni klubi ne morejo privoščiti dragih tujcev. Kako vi v radenskem odbojkarskem klubu skrbite za naraščajnike?
»Največje bogastvo kluba je lasten igralski kader. Na tem področju smo zaenkrat na dobri poti. Strokovno usposobljeni trenerji Blaž Ajlec, Bogdan Marič in Jano Puhek vodijo pet mlajših selekcij: mala odbojka, starejši dečki in deklice, kadeti in mladinci. V letošnji sezoni smo še posebej ponosni na uspehe starejših dečkov, ki so se z odličnimi predstavami na tekmah uvrstili v finalni del tekmovanja prve lige in so ob prekinitvi tekmovanja zasedali šesto mesto v državi. Pohvalimo se lahko tudi s štirimi reprezentanti štajersko-pomurske regije v selekciji starejših dečkov. Kljub temu da kot klub nimamo ženske članske ekipe, treniramo tudi z deklicami in bomo v prihajajoči tekmovalni sezoni tudi že del uradnih tekmovanj. V teh letih smo zgradili tudi dobro sodelovanje s starši otrok, ki svoje sodelovanje izkazujejo s pomočjo pri vožnjah na tekme in vključevanju v organizacijo ter izvedbo raznih dogodkov kluba. Trenutno člansko ekipo sestavljajo samo domači igralci iz občine ter širšega pomurskega bazena. V letošnji sezoni pa bomo v člansko ekipo vključili štiri naše kadete, domačine. Na eni od zadnjih tekem v tej sezoni se je zgodil še posebej čustven dogodek, ko sta na tekmi z ramo ob rami hkrati zaigrala oče in sin, Tomaž in Anej Horvat.«