Ruska vohuna priznala krivdo, bila naj bi del večje izmenjave jetnikov
Artema Viktoroviča Dulceva, Ano Valerevno Dulcevo in njuna otroka so z danes s posebnim letalom ameriške obveščevalne agencije Cia prepeljali v Ankaro, kjer sta bila predana ruskim predstavnikom.
24ur poroča, da sta se o zgodovinski izmenjavi zapornikov v nedeljo prek telefona pogovarjala tudi slovenski premier Robert Golob in ameriški predsednik Joe Biden. V uradu vlade za komuniciranje pravijo, da te informacije ne morejo niti potrditi niti zanikati.
Po pisanju 24ur sta prijeta vohuna dolgo zanikala krivdo, nato pa sta po navodilu z ruske ambasade krivdo priznala in sprejela dogovor s tožilstvom, s čimer sta lahko postala del izmenjave ujetnikov.
Turčija pravi, da je odigrala posredniško vlogo med sedmimi državami, ki so si danes na turškem ozemlju izmenjale ujetnike.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Dogodki) Kam v Pomurju za noč čarovnic?
Noč z 31. oktobra na 1. november je znana kot noč čarovnic. V naši regiji se bo ob tem zvrstilo kar nekaj dogodkov.
V okviru ene največjih izmenjav zapornikov po koncu hladne vojne je bilo v Ankari danes izmenjanih 26 zapornikov, med drugim novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich in nekdanji ameriški marinec Paul Whelan, je sporočila Turčija.
Velika izmenjava zapornikov med Rusijo in Zahodom; vključena tudi Slovenija
Najbolj razvpito ime te izmenjave je bržkone ameriški novinar Gershkovich, ki je v Rusiji zaprt od leta 2023 zaradi domnevnega vohunjenja. Tudi njega so danes pripeljali iz Moskve v Ankaro.
V Sloveniji prijeta Rusa sta pri nas delovala pod krinko poslovneža in galeristke, tarča njunega vohunjenja pa je bila Agencija EU za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer), ki ima sedež v Ljubljani.
V Sloveniji sta po pisanju 24ur delovala kot speča agenta vse do predlani, ko sta bila aktivirana po ruskem napadu na Ukrajino. Svojo vohunsko mrežo v Sloveniji naj bi gradila kar deset let, njuna naloga pa je bilo tudi vplivati na javno mnenje in eventualno doseči izstop Slovenije iz zveze Nato.
V Ankaro so zaporniki prileteli iz ZDA, Nemčije, Poljske, Slovenije (zakonca Dulcev), Norveške, Belorusije in Rusije. Trinajst oseb, ki jih je osvobodila Rusija, je že odšlo v Nemčijo, trije pa v ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zapornike je v Turčijo prepeljalo skupno sedem letal, od tega dve iz ZDA ter po eno iz Nemčije, Poljske, Norveške, Rusije in Slovenije.
Založnik Wall Street Journala Almar Latour in odgovorna urednica Emma Tucker sta po izročitvi Gershkovicha izjavila, da ju je prevzelo olajšanje. "Na žalost pa je v Rusiji in po svetu še vedno neupravičeno zaprtih veliko novinarjev," sta dodala.
Tudi organizacija Novinarji brez meja (RSF) je pozdravila izpustitev ameriškega novinarja. Ob tem je opozorila, da Gershkovich "ne bi smel preživeti niti enega dneva v ruskem zaporu za opravljanje svojega novinarskega dela". "Nadaljnja politika ruske vlade, ki se ukvarja z jemanjem talcev, je nezaslišana. Novinarji niso vohuni," je še dodala organizacija.