Pod celovito preobrazbo soboškega parka se bo podpisala znana arhitektka, hči Milana Kučana
Studio AKKA, ki ga vodi krajinska arhitektka Ana Kučan, bo projektno dokumentacijo za prenovo soboškega parka izdelal za slabih 87 tisočakov.

Soboška občina se aktivno loteva obsežne prenove mestnega parka, ki naj bi prinesla celovito revitalizacijo osrednje zelene površine v mestu.
Občina računa na evropska sredstva
Mestni park zajema skupno 44 parcel, ki obsegajo skoraj 96 tisoč kvadratnih metrov površine, od tega bo prenova mestnega parka znašala večino, dobrih 9 hektarjev navedene površine, saj se v grad in grajsko dvorišče z investicijo ne bo posegalo. Za prenovo, ki naj bi stala okoli 750 tisoč evrov, občina računa na praktično 100-odstotno sofinanciranje projekta z evropskimi sredstvi, pri tem pa bo ključna projektna dokumentacija.
V načrtu razvojnih programov je sicer na predmetni postavki predivdenih dobrih 553 tisoč evrov v letu 2026 in še dobrih 260 tisočakov v letu 2027.

Kučanova po pogajanjih močno oklestila ponudbo
Pisanje projekta je že v teku, saj je občina na javnem naročilu za posel izbrala Studio AKKA, ki ga vodi znana krajinska arhitektka, s še bolj znanim priimkom - Ana Kučan. Gre za starejšo hčerko prvega predsednika države Milana Kučana, ki kot redna profesorica tudi poučuje krajinsko arhitekturo na biotehniški fakulteti v Ljubljani.
Kučanova je sicer sprva oddala za več kot 50 tisočakov dražjo ponudbo od drugega ponudnika, Ljubljanskega urbanističnega zavoda, a jo je po pogajanjih krepko znižala, s vštetim davkom vred za več kot 70 tisočakov, in sedmega julija nato tudi podpisala pogodbo o izdelavi projektne dokumentacije za prenovo soboškega parka z Mestno občino Murska Sobota v vrednosti slabih 87 tisoč evrov (z davkom). Za izdelavo projektne dokumentacije, pri čemer bo sodelovala tudi s štirimi podizvajalci, ima skupno na voljo štiri mesece časa.
Ureditev vseh poti, ribnika, otroškega igrišča, pitnik, javni WC, paviljon za poroke …
Projekt prenove parka bo trd oreh tudi zaradi dejstva, da je celotno območje mestnega parka v varstvenem režimu kulturne dediščine in je zato pri izvedbi projekta potrebno obvezno sodelovanje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Že na nivoju idejne zasnove je namreč potrebno pridobiti njihove projektne pogoje, kasneje pa še soglasje.

Kot je navedeno v projektni nalogi, občina od Kučanove pričakuje rešitve za:
- Ureditev poti in javne razsvetljave (celovita prenova oziroma ureditev vseh poti v mestnem parku, morebitna zamenjava obstoječe javne razsvetljave ter postavite nove)
- Prenova otroškega igrišča z ograjo (na primer celotna obnova na obstoječi lokaciji, zamenjava igral, ki so odporna na vse vremenske razmere in ne zahtevajo posebnega vzdrževanja ter ustrezajo predpisanih certifikatom, nova ograja, ureditev okolice, talne ureditve in zasaditve)
- Rušitev objekta ZOTK in nadomestna preureditev obstoječe grajene površine (na primer učilnica na prostem s postavitvijo miz in klopi za okoli 30 oseb, postavitev nadstrešnice, podlaga enaka kot poti)
- Dosaditev dreves in grmovnic ter revitalizacija dreves, grmovnic in nasadov ter obnova zelenice (na primer dodatna zasaditev dreves in grmovnic, ureditev severnega vhoda, ureditev poti s severne strani, ureditev zelenic)
- Ureditev grajskega ribnika z obvodnimi ureditvami (na primer rastlinska čistilna naprava ali sonaravna, ureditev brežin, z morebitnimi novimi urbanimi elementi, kot so pomol, podiji, klopi)
- Urbana oprema s vključitvijo morebitne manjše enote javnega toaletnega prostora (na primer vzdrževanje obstoječe urbane opreme, dodati novo manjkajočo ureditev manjšega javnega toaletnega prostora na primerni lokaciji, umestiti nov pitnik)
- Ploščad pred gradom (na primer zamenjava javne razsvetljave ob gradu, prenova zasaditve, prenova ali umestitev nove urbane opreme)
- Vzpostavitev novih površin z novo tematsko vsebino (igrišče za mladostnike, paviljon za poroke, učilnico na prostem, kulturne dogodke in prostori za rekreacijo, sprostitev, vse našteto kot zelena površina)
- Ponovna uporaba padavinskih voda (umestitev morebitnih ponikovalnih polj in sistem za zalivanje zelenih površin v sušnih obdobjih)
- Preureditev površin za zagotavljanje večje biotske raznovrstnosti, zmanjševanja hrupa ter izboljšanje kakovosti zraka
- Ureditev površin za prireditve
- Digitalne rešitve in oprema (digitalni vodnik za obiskovalce parka)

Odvisno od zavoda in denarja
Izvedba projekta je predvidena v letih 2026 in 2027, glede na vse navedeno, pa je tako za pričakovati, da bo soboški mestni park dobil povsem novo podobo. Če bodo seveda vse občinske želje prestale test Zavoda za varstvo kulturne dediščine in vsekakor tudi finančnih zmožnosti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se