Vestnik
© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 4 min.

Mladi raziskovalci: Med hudo konkurenco uspeli tudi pomurski učenci in dijaki


Ines Baler
23. 5. 2025, 06.00
Posodobljeno
07:03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Naloge je zagovarjalo 394 učencev in dijakov. Predstavljenih je bilo tudi 18 nalog, ki so jih pripravili Pomurci, devet jih je doseglo najvišji uspeh.

59-srečanje-mladih-raziskovalcev-slovenije, sptš
Jure Kljajić
59. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije.

Gimnazija Murska Sobota in Srednja poklicna in tehniška šola Murska Sobota sta na začetku tedna gostili 59. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije, ki ga je pripravila Zveza za tehnično kulturo Slovenije. Pred sklepnim dejanjem se je po Sloveniji zvrstilo šestnajst mestnih in regijskih srečanj, na katerih je sodelovalo več kot 1500 mladih raziskovalcev iz osnovnih in srednjih šol. Pripravili so okoli tisoč raziskovalnih nalog, pri čemer jim je pomagalo okoli devetsto mentorjev. Na državno srečanje se je uvrstilo 789 učencev in dijakov, ki so pripravili 470 nalog, v zaključni del, kjer so mladi predstavili in zagovarjali naloge, pa se je uvrstilo 240 nalog, ki jih je pod mentorstvom 351 mentorjev pripravilo 394 učencev in dijakov.

59-srečanje-mladih-raziskovalcev-slovenije, sptš
Jure Kljajić
59. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije.

Državno srečanje je odprl vodja sektorja za visoko šolstvo na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije Aleš Ojsteršek, ki je v svojem nagovoru izpostavil pomen raziskovalnih nalog in postopka, s katerim mladi pridejo do iskanega cilja. Navezal pa se je tudi na prihajajoče spremembe šolskega sistema. Predsednik Zveze za tehnično kulturo Slovenije Mitja Slavinec je priložnost izkoristil za čestitke mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem, ki prepoznavajo odličnost. »Mentorji nagradite in izpostavite odličnost mladih v njihovih okoljih. Zveza za tehnično kulturo Slovenije pa skrbi za odličnost, inovativnost, ustvarjalnost. To počenjamo na način, da ustvarjamo spodbudno okolje, in želim vam, da v tem okolju vsak najde področje, ki ga veseli, kjer je dober, in ga razvija.«

59-srečanje-mladih-raziskovalcev-slovenije, sptš
Jure Kljajić
59. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije.

V imenu gostiteljev pa je učence in dijake iz različnih delov države pozdravil ravnatelj Srednje poklicne in tehniške šole Murska Sobota Ludvik Sukič. »Že s tem, da ste se uvrstili na državno srečanje, ste dokazali, da ste izjemno nadarjeni, delavni in da vas raziskovanje in znanost zanimata,« je dejal in dodal, da ne sme biti nikomur nerodno, če mu v celoti ne bo uspelo, saj je konkurenca huda, zmagovalec pa je lahko vsak. »Upam, da boste dan preživeli v raziskovanju, izmenjavi znanja in učenja ter v znanstveni radovednosti,« jim je še zaželel, preden so se porazgubili po učilnicah in pred ocenjevalci zagovarjali raziskovalne naloge.

59-srečanje-mladih-raziskovalcev-slovenije, sptš
Jure Kljajić
59. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije.

Prejemniki priznanj iz Pomurja



Na državnem srečanju je bilo med množico raziskovalnih nalog predstavljenih 18 takih, ki so jih pripravili pomurski dijaki in učenci. Zlato priznanje in prvo mesto so dosegli Tai Lupscha, Tine Muraus in Jure Zrim s Srednje poklicne in tehniške šole Murska Sobota z nalogo Razvoj VR-aplikacije za spodbujanje algoritmičnega razmišljanja s pomočjo blokovnega programiranja, Aljaž Rogan in Rok Rožman z OŠ Bakovci, ki sta avtorja naloge Vpliv količine hrane na rast in razvoj gosenic navadne sviloprejke, Jerca Recek in Tia Lülik z OŠ III Murska Sobota z nalogo Sprejetost otrok z avtizmom med sedmošolci in devetošolci osnovnih šol v Pomurju, Jana Agg in Jernej Baša z Gimnazije Franca Miklošiča (GFML) Ljutomer z nalogo Primerjava lastnosti jogurta iz surovega senenega mleka in surovega konvencionalnega mleka, Klara Grantaša in Brina Zver z GFML z nalogo Rezalne deske kot vir mikroplastike, Amia Ožvald, Taja Török in Živa Zelko z OŠ Gornji Petrovci z nalogo Vpliv različnih dihalnik tehnik na izbrane telesne in psihološke parametre, Izak Fartek z OŠ Sveti Jurij z nalogo FOMO med mladimi: kako ga doživljajo osnovnošolci in kako srednješolci, Ula Gutman in Zala Vogrinčič z OŠ Cankova z nalogo Kako demografski kazalci oblikujejo izzive in priložnosti za Občino Cankova ter Nika Haklin z OŠ Janeza Kuharja Razkrižje z nalogo Povej na glas – mladostniško izražanje čustev skozi igro.

59-srečanje-mladih-raziskovalcev-slovenije, sptš
Jure Kljajić
V Murski Soboti se je skupaj z mentorji zbralo slabih štiristo učencev in dijakov. Foto Jure Kljajić

Zlatega priznanja so se razveselili Taja Pintarič z OŠ I Murska Sobota z nalogo Domoljubje v Kleklovih in Gregorčičevih izbranih pesmih ter Nuša Škrilec in Živa Horvat z Ekonomske šole Murska Sobota z nalogo Prekmurski Romi od 1941 do 1955, srebrnega Iva Jaklin in Anže Škrget z GFML z nalogo Optimizacija in preučevanje obarjenih beljakovin iz mleka kot trajnostna alternativa klasičnim plastičnim materialom, Živa Nonkovič z OŠ I Murska Sobota z nalogo Pomen in simbolika živali v izbranih prekmurskih cerkvah, Anja Slavinec z Gimnazije Murska Sobota z nalogo Vpliv tlaka v žogi na višino njenega odboja od tal, Maša Hanc z OŠ Miška Kranjca Velika Polana z nalogo Pojavnost izbranih živali ob reki Muri v zimskem času, Nina Horvat in Uroš Malačič z Biotehniške šole Rakičan z nalogo Vpliv različnih sort oljnih buč na pridelke bučnic in olja, Ana Tisa Šumak in Klara Polanec z OŠ Janka Ribiča Cezanjevci z nalogo Beroče kapljice kulturne dediščine ter Zoja Kreft z OŠ Sveti Jurij z nalogo Pomembnost higiene rok pri osnovnošolcih.

Prejemniki bronastega priznanja pa so Lejla Mandžuka, Hana Merica in Urban Klarič z nalogo Biti Mali kustos, Julija Polanšček in Leša Šijanec z nalogo Avtobusni prevozi v Murski Soboti (vsi prihajajo z OŠ I Murska Sobota), Alina Turza z OŠ Sveti Jurij z nalogo Kakšno obrazno kozmetiko uporabljajo najstnice, Laura Hozjan in Alina Gerebic z DOŠ I Lendava z nalogo Dvojiški ulomki in zanimivosti njihove uporabe v vsakdanjem življenju, Jon Milič z nalogo Protimikrobno in protibiofilmsko delovanje naravnih snovi proti bakterijam Escherichia coli, Zala Vaupotič in Lana Rajh z nalogo Prehranska dopolnila: sladkor pod drobnogledom, Zarja Huber z nalogo Bivalna kultura študentov v Ljubljani, Neža Ficko z nalogo Alternativna medicina in sodobna družba, Maj Matjašec in Jakob Ritlop z nalogo Elektroliza vode v povezavi z gorivnimi celicami (vsi z GFML).


© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o.

Vse pravice pridržane.