Kolumna: Dajte nam uro nazaj
Že večkrat sem v preteklosti dejal, da se bom odselil iz Slovenije, če bi ta kdaj v prihodnosti za stalno uvedla poletni čas.

Tole kolumno bom napisal z lahkoto. Vse je namreč namesto mene povedal glasbenik in avtor Drago Mislej - Mef v nedavno izdani pesmi Vrni uro nazaj. Takole gre: »Cel večer je stal pri šanku, resen kakor na sestanku, in klel: 'Vrni uro nazaj! Do včeraj si prižigal gretje, zdaj pa se igraš poletje, daj, vrni uro nazaj. Ne nam počenjat' te stvari, ne nam podnevi delat' noči. Vsi ste se spravili nad nas, zdaj pa še ti premikaš čas.' Čudili so se neznanci, strinjali so se pijanci, daj, vrni uro nazaj. Mi pa, ki smo ga poznali, nismo dosti modrovali, daj, vrni uro nazaj. Zunaj je še jasen dan, vsi smo še trezni, nihče zaspan. Ti pa nam praviš, da ne smeš, da boš ob službo, če ne zapreš. Vrni uro nazaj, vrni nam na stari čas, ne se delat', da nas ne poznaš, naj vejo vsi, tu po starem se živi. Zate je že zdaj deseta, za vse nas pa je deveta, daj, vrni uro nazaj. In potem smo mu zapeli, glasno, da so vsi prijeli: daj, vrni uro nazaj. Tukaj je stari čas doma, zjutraj sonce, zvečer tema. In ti bi rad obvladal čas, pa ne moreš niti nas, vrni uro nazaj, vrni uro nazaj.«

Tako. To je to. Hvala za branje in lep pozdrav. Ne? Ne še? No, prav, potem pa še ne, malo se šalim. Ampak prav zares bi lahko temo te kolumne podobno kot Mef strnil v en sam stavek: sovražim premikanje ure naprej. Sovražim tako imenovani poletni čas.
Sovražim ga že od njegove uvedbe leta 1982 v Jugoslaviji, mi je pa zanimivo, da veliko znancev pravi, da več ne vedo natančno, kateri je sploh tisti pravi čas, ki je veljal prej naši skupni državi. Ob vsakoletnem premikanju urnih kazalcev so enostavno pozabili, kaj je bilo prej.
Sam se natančno spomnim, kako je bilo prej. V redu, moja leta so zdaj že takšna, da se spomnim tudi, kako sta mi brata Wright v gimnaziji razlagala, kako bosta nekoč lebdela v zraku v podolgovati škatli s krili. Jaz pa sem ju ob tem napotil na ogled znamenite institucije v Ormožu. Danes ju preklinjam, ker me nista poslušala, saj sta mi s svojim izumom vsilila paničen strah vsakič, ko se usedem v klavstrofobično tesno plovilo, ki se mu reče letalo.
Zdi se, da sem zašel. Pa nisem. Vsak, ki je kdaj letel na kako drugo celino, ve, kaj pomeni tako imenovani jet lag oziroma po slovensko desinhronija ali – bolj razumljivo rečeno – začasne motnje spanja in slabo počutje po letalskem poletu skozi več časovnih pasov. Če se ob tem še dodatno premikajo urni kazalci, je vse skupaj še huje. Menda so v nekem delu Indije ne tri ure pred nami, ampak tri ure in pol! Pa kdo si to izmišljuje?
Poletnega časa ne maram iz povsem jasnega razloga, ki ga omenja tudi Mef: zato, ker to ni normalno. Vem, da veliko Slovencev pravi, da je lepo, ko je poleti zunaj dolgo svetlo, ampak samo zato, ker je to lepo, ne more biti tehten razlog za uvedbo poletnega časa. Ni normalno, da je zunaj še svetlo, ko bi morala biti po vsej logiki že tema. Ker ne pozabimo, pravi čas, ki se je v Jugoslaviji in v večini drugih evropskih držav pred uvedbo premikanja urnih kazalcev ravnal po soncu, je bil tisti, ki mu danes pravimo zimski čas. Zato ni normalno, da ko poleti gledamo nogometno tekmo iz Španije, tam ob pol enajstih zvečer še sije sonce. Spomnim se tudi, kako sem bil leta 2000 na evropskem nogometnem prvenstvu na Nizozemskem in smo s prijatelji v avtokampu v Amsterdamu ob pol enajstih zvečer zunaj še mirno kvartali, saj je bilo še vedno tako svetlo. Po eni strani nam je to malo ustrezalo, po drugi strani pa smo vedeli, da ni ravno normalno.

Moje telo mi vsako leto jasno pravi, da slabo prenaša poletni čas. V tem času sem vedno hitreje utrujen in zaspan in prav nič ne pomaga, če grem zvečer eno uro prej spat. In v mojih letih, ko se ti zdi, da že tako vse hitro mineva, zaradi premikanja kazalcev naprej poteka vse skupaj še hitreje. Zato si vedno globoko oddahnem, ko spet preidemo na zimski čas, na edini pravi čas, naj še enkrat poudarim.
Poletni čas je bil uveden z namenom, da bi se povečala delovna storilnost in se zmanjšala poraba električne energije. Mnogo raziskav doslej je pokazalo, da vseeno ni prinesel nobene razlike in koristi. Saj se tudi Evropska unija zaveda škodljivosti premikanja urnih kazalcev za človeško telo, a odločitev o odpravi tega prelaga iz leta v leto, češ da so zdaj pomembnejši drugi svetovni problemi in da se morajo države najprej zediniti, kateri čas bi raje imele. Kako lahko to sploh še sprašujete? Nič čudnega, da moje telo slabo prenaša poletni čas, saj sem zadnjič zgrožen prebral, da so nove raziskave pokazale, da se takoj po uvedbi poletnega časa možnost srčnega infarkta poveča za 24 odstotkov in da se skozi naslednje mesece zmanjša le za drobec.
Že večkrat sem v preteklosti dejal, da se bom odselil iz Slovenije, če bi ta kdaj v prihodnosti za stalno uvedla poletni čas. Preselil se bom, pa četudi bi moral v Lihtenštajn. Mimogrede, je kdo od vas sploh kdaj srečal koga iz Lihtenštajna? Ali pa je to le zarota, podobna kot Bielefeld in Wyoming? Tudi če je tako, to pomeni, da tam gotovo ni poletnega časa. To pa je potem prava država zame. Zdaj pa moram končati, ker je ura že 21.32. Pardon, 20.32.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se