
V Karolinini bralni znački lani sodelovalo sedemdeset bralcev
Karolinina bralna značka, ki so jo poimenovali po lani preminuli slovenski pisateljici Karolini Kolmanič, je lani potekala že tretjič, priznanja pa so sodelujoči prejeli letos.
Karolinina bralna značka, ki so jo poimenovali po lani preminuli slovenski pisateljici Karolini Kolmanič, je lani potekala že tretjič, priznanja pa so sodelujoči prejeli letos.
V prečudoviti moči velike noči hodimo tudi Slovenci od postaje do postaje mejnikov – enkrat v blagodejnosti, drugič v preizkušnjah –, da bi ohranili življenje in mladim omogočili dostojno prihodnost. Zaradi neuničljivega upanja smo se pred 30 leti odločili za samostojno Slovenijo. To smo hoteli, ker smo tega vredni.
Pomurski muzej Murska Sobota je ob stoti obletnici rojstva znamenitega fotografa pripravil več razstav in izdal publikacijo
Kristjani se bodo danes spomnili Jezusove smrti na križu. Na veliki petek za vernike velja strogi post. Zaradi 11-dnevnega zaprtja države za preprečitev širjenja epidemije covida-19 bodo duhovniki opravili bogoslužje velikega petka v zaprtih cerkvah sami brez navzočnosti vernikov.
V času zaprtja zaradi epidemije je mladi filmski ustvarjalec Vitja Rodež iz Murske Sobote posnel kratki avtorski film – srhljivko O njem se govori, ki pripoveduje o navideznem strahu pred tistim, česar ne vidimo in ne poznamo, hkrati pa o mladih, prijateljstvu in zaljubljenosti. Osemminutni film je v prekmurskem slengu, ima pa tudi slovenske podnapise.
Letošnji velikonočni prazniki bodo ponovno potekali na drugačen način, saj so od velikega četrtka do bele nedelje v cerkvah odpovedana vsa javna bogoslužja z udeležbo ljudstva. V škofiji Murska Sobota so zato izdali smernice, kako kljub temu obhajati veliki teden.
Z zapiranjem javnega življenja bodo od četrtka znova zaprte tudi vse kulturne ustanove. Z odlokom o začasni prepovedi ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev končnim uporabnikom v RS se tako zapirajo vse galerije, muzeji, knjižnice, arhivi in ograjeni parki.
Zveza Slovencev na Madžarskem je pred letošnjimi velikonočnimi prazniki izvedla razpis Pripravlanje na vüzen, v katerem je povabila k ustvarjanju velikonočnih dekoracij.
Slovenka leta 2020 je postala tolmačka slovenskega znakovnega jezika in psihoterapevtka Natalija Spark. Vez s slišečim svetom je za gluhe še posebno v času epidemije lahko življenjskega pomena, so poudarili ob razglasitvi. Bralci revije Zarja Jana so Slovenko leta izbrali med 12 navdihujočimi ženskami.
Vezilje ohranjajo tradicijo in skrbijo, da jo bodo poznale tudi prihodnje generacije.
Na literarnem natečaju 34. Roševi dnevi 2021 je bilo izbranih dvajset prodornih mladih piscev, med petimi finalisti pa sta tudi osnovnošolca iz Pomurja.
Na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) so v okviru Dnevov Jožefa Stefana podelili zlate znake Jožefa Stefana za leto 2021. Prejela ga je tudi Pomurka Sara Drvarič Talian, ob njej pa še Špela Zupančič in Martin Gjoreski. Zlati znak Jožefa Stefana podeljujejo doma in v tujini najodmevnejšim doktoratom v zadnjih treh letih, so sporočili z IJS.
Moški pevski zbor Lipovci so ljubitelji družinskega in zborovskega petja iz Lipovec ustanovili pred štirimi desetletji, prvi zborovodja je bil Jože Tivadar.
Za Pokrajinsko in študijsko knjižnico (PIŠK) Murska Sobota je bilo minulo leto posebno, saj so zaradi epidemije morali bistveno spremeniti način dela, predvsem izvajanje svojega poslanstva in izposojo gradiva.
Akademski slikar Lucijan Prelog iz Gornje Radgone, ki trenutno živi in ustvarja v Leipzigu, se je letos v Sloveniji predstavil že na dveh razstavah, najprej v ljubljanski galeriji Škuc z razstavo The colour of overthinking (Barva pretiranega razmišljanja), nato pa še v razstavišču KiBela v Mariboru z razstavo Tukaj je nekaj ujeto.
Zanjo je fotografija kot formula ljubezni, ki jo sestavljata hrepenenje in umetniško ustvarjanje
V renesančnem palaciju na gradu Grad na Goričkem je na ogled razstava M/I/UROVANJE, na kateri so likovna dela slikarke Tatjane Mijatović, in prostorska instalacija Kakša riba! literarne ustvarjalke Norme Bale.
Ob svetovnem dnevu poezije je Slavistično društvo Prekmurja, Prlekije in Porabja s Pokrajinsko in študijsko knjižnico Murska Sobota pripravilo recital pesmi iz literarne zapuščine Milana Vincetiča z naslovom Kot pribegli sij.
Na pobudo Unesca 21. marca obeležujemo svetovni dan poezije. Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je v letošnji poslanici zapisala, da poezija predstavlja to, kar smo kot ljudje, ki danes skupaj bivamo, in hkrati skrbi za predajo zapuščine prednikov zanamcem. Po svetu in tudi v Sloveniji ob dnevu potekajo številne literarne prireditve, tudi Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota zvečer organizira recitiranje pesmi iz literarne zapuščine Milana Vincetiča.
Lani je izdala slikanico Vinarkov stolp o stolpu Vinarium v Dolgovaških Goricah
Trenutno
13 °C
Oblačno
četrtek, 8. 5
Deževno
petek, 9. 5
Deževno
sobota, 10. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti