Nad stečajem dvorca bo roko držalo tudi ministrstvo, na soboškem tožilstvu več kazenskih ovadb
Soboška občina še ni našla najemnika gostinskega lokala in prireditvenih prostorov v dvorcu, po polžje se premikajo tudi ovadbe na tožilstvu.

Nekaj dni po objavi otvoritvenega poročila stečajnega upravitelja Janeza Felca in osnovnega seznama preizkušenih terjatev je murskosoboško okrožno sodišče izdalo še sklep o oblikovanju tričlanskega upniškega odbora v stečajnem postopku javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan. Gre za organ upnikov, ki nadzoruje potek stečajnega postopka in poslovanje stečajnega upravitelja ter ima tako formalnopravno močno vlogo v procesnih dejanjih v stečaju. Zahtevek za oblikovanje upniškega odbora je vložila Nova ljubljanska banka, ki ima v stečaju javnega zavoda prijavljenih in tudi priznanih za skoraj 400 tisoč evrov terjatev. Poleg NLB sta v upniškem odboru še OTP banka, ki ima prijavljene in priznane terjatve v višini okoli 339 tisoč evrov, in ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Kot smo poročali, je ministrstvo, ki ga vodi Aleksander Jevšek, nekdanji župan ustanoviteljice javnega zavoda, ki se je sicer iz zadev okoli RIS-a izločil, prijavilo za več kot 440 tisoč terjatev. Felc je resda ministrstvu od tega priznal manj kot 100 tisoč evrov terjatev, a kljub temu si je vladni organ prislužil mesto v upniškem odboru, kjer bo tako poleg bank, pri katerih ima javni zavod neplačane kredite, držal roko nad potekom stečajnega postopka.
Pojasnilo stečajnega upravitelja
Iz pisarne stečajnega upravitelja so za naš medij pojasnili, da sodišče izda sklep o upniškem odboru na podlagi seznama upnikov, ki ga upravitelj predloži sodišču. Gre torej za seznam navadnih upnikov, po višini terjatev, katere se poplačujejo iz splošne stečajne mase. »Ker v predmetnem stečajnem postopku sklep o preizkusu terjatev še ni bil izdan, so bile upoštevane vse prijavljene terjatve, z dodano opombo, da so bile nekatere terjatve delno prerekane. Upniški odbor v konkretnem primeru sestavljajo trije upniki, katerih navadne terjatve so po višini najvišje, kljub delnemu prerekanju,« nam je po pooblastilu upravitelja obrazložila Rahela Hren Zbičajnik. Glede preizkusa terjatev pa lahko upniki v roku 15 dni od objave osnovnega seznama preizkušenih terjatev vložijo ugovor. Do sedaj je bil vložen en ugovor, ki ga bo upravitelj pregledal in ocenil, če je ta utemeljen, če ni, bo sodišču predlagal, da ga zavrže. Nato se bo izdelal dopolnjen seznam preizkušenih terjatev in na koncu še končni seznam preizkušenih terjatev, ki ga bo sodišče potrdilo s sklepom o preizkusu terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic. »Iz končnega seznama bodo razvidne tudi napotitve na uveljavljanje zahtevkov v zvezi s prerekanimi terjatvami/ločitvenimi/izločitvenimi pravicami. Oseba, ki bo napotena na vložitev zahtevka v zvezi s prerekano terjatvijo (bodisi upniki ali pa upravitelj) bo morala ustrezno tožbo vložiti v roku enega meseca po objavi sklepa o preizkusu. V kolikor takšni zahtevki ne bodo vloženi, bodo terjatve oziroma pravice pravnomočno priznane oziroma prerekane, v nasprotnem primeru pa se bodo seveda v zvezi s tem vodili sodni postopki,« so nam dodatno pojasnili naslednje faze postopka v pisarni stečajnega upravitelja.

Najemniki se še iščejo
Spomnimo, da je v stečaju natanko 147 upnikov prijavilo skupno za več kot 1,7 milijona evrov terjatev, od tega jih Felc priznava v višini 1,3 milijona evrov, prednostnih terjatev, pri čemer gre za terjatve zaposlenih, pa je za nekaj manj kot 247 tisočakov. Glede na skromno premoženje javnega zavoda je vprašanje, v kolikšni meri bodo navadni upniki sploh lahko poplačani. Praktično vse nepremično premoženje je v lasti občine in je bilo zgolj v upravljanju zavoda, čeprav zaradi domnevnih obogatitev nepremičnin stečajni upravitelj od občine zahteva več kot 700 tisočakov. Soboška občina je v marcu izpeljala dve povabili k oddaji nepremičnin – gostinskega lokala s teraso ter dvorane z dvoriščem in kapelico za organizacijo dogodkov. Obe povabili sta bili neuspešni, zato sta v teku že nova poskusa. V ponovljenem povabilu občina za dvorano, dvorišče in kapelico sprejema ponudbe, ki ne smejo biti nižje od 750 evrov na mesec, kar je enako kot v prvem povabilu, je pa bistveno znižala ponudbeno ceno za oddajo gostinskega lokala s teraso. V marčevskem povabilu ponudbe niso smele biti nižje od 2700 evrov na mesec, v drugem pa je najnižja ponudbena cena za gostinski lokal s teraso postavljena pri 1450 evrih na mesec. Konec aprila se je izteklo tudi povabilo k oddaji prostorov konjeniškega centra. Javno odpiranje ponudb je bilo minuli četrtek danes, pri čemer so bile veljavne ponudbe le v nenavadni višini od 1002 evra navzgor.
Kot so nam sporočili iz občine, so prejeli tri ponudbe. Sara Sakovič je podala ponudbo v višini 1008 evrov na mesec, Inštitut Rehatopija, ki izvaja terapije s pomočjo živali, vodita ga pa Boštjan Flegar in Anita Pertoci, katera je nedavno gostovala na našem podkastu Kavč, je ponudil 1111 evrov, in Sanda Zore Kürbus s.p., ki v okviru poslovne enote upravlja s Calina Stable v Veržeju, z najvišji ponudbo v višini 1202 evra. Komu bo občina oddala konjeniški center bo odločila komisija v začetku naslednjega tedna, a kot kaže bo uspel Calina Stable.

Ovadbe na tožilstvu
Proti nekdanjemu direktorju javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan Robertu Celcu je bilo v zadnjih mesecih vloženih že več kazenskih ovadb na soboškem okrožnem državnem tožilstvu. Če so nam lanskega novembra prejetje prve ovadbe, ki se je nanašala na domnevne nepravilnosti s turističnimi boni, na tožilstvu še potrdili, so od takrat precej bolj skrivnostni s pojasnili. Na naše zadnje poizvedovanje o statusu kazenskih ovadb nam je Manuela Frumen, višja državna tožilka in namestnica vodje soboškega tožilstva, dejala, da bi »razkrivanje konkretnih podatkov o številu kazenskih ovadb in morebitnih zavrženih ovadbah v zadevah, povezanih z javnim zavodom RIS Dvorec Rakičan, v tej fazi postopka predstavljalo razkritje podatkov, ki lahko škoduje interesom in uspešnosti predkazenskega postopka.« Po naših zanesljivih podatkih so soboški kriminalisti v začetku aprila na tožilstvo vložili kazensko ovadbo v povezavi z javnim zavodom in nekdanjim direktorjem tudi zaradi domnevnega ponarejanja listin. Celca sodno preganjata tudi soboška občina in javni zavod, saj od njega zahtevata odškodnino v višini dobrih 137 tisočakov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se