Prah po kadrovanju v gornjeradgonskem zdravstvenem domu se še ni polegel
Predsednica sveta zavoda Francka Lavrenčič je po vseh pripetljajih odstopila, prva seja po imenovanju Marije Zrim pa tudi sicer postregla z zanimivim dogajanjem.

Svet zavoda gornjeradgonskega zdravstvenega doma se je sestal prvič po juniju, ko so na vrh zavoda namesto Mirana Forjaniča, ki je na drugem razpisu dobil večino v svetu zavoda, a nato ni dobil soglasja vseh občin ustanoviteljic, in dotedanje vršilke dolžnosti Nataše Osterc Kranjec imenovali Marijo Zrim.
Na junijski seji je Osterc Kranjčeva, ki se ji je enoletni mandat z julijem iztekal, odstopila od kandidature za vršilko dolžnosti in je vse kazalo, da bo Forjaniču uspel vsaj začasen naskok na direktorski stolček, a pojavil se je dvom glede izpolnjevanja pogojev po noveli zakona o zdravstveni dejavnosti. Kot lastnik zobotehničnega laboratorija je namreč zasebni zdravstveni delavec in kot tak formalnopravno pogoja postati direktor ali tudi vršilec dolžnosti direktorja javnega zdravstvenega zavoda ne izpolnjuje. S tem argumentom je bil tudi zavrnjen predlog Simone Himelrajh, radenske predstavnice v svetu zavoda, da bi glasovali zanj.

Po taktičnem manevru njegovih nasprotnikov tako niti ni prišel na vrsto, člani sveta zavoda pa so po hitrem postopku in soglasno za vršilko dolžnosti imenovali Zrimovo.
Menjava na vrhu sveta zavoda in potrditev zunanje revizije
Bolečine po takšnem razpletu so bile pri nekaterih jasno vidne na seji, ki je bila ta torek. Že na začetku je kot predsednica sveta zavoda zaradi domnevnih političnih pritiskov – Forjanič je bil jasen favorit radenske in apaške občine – odstopila Francka Lavrenčič. Njena namestnica Davorka Makovec je po nekaj besedah podpore odstopljeni predsednici in kritiki dogajanja, saj da je »politika prestopila prag zdravstvenega zavoda«, za novega predsednika predlagala Toma Brusa Hladna iz vrst zdravnikov. Ta je po krajšem pregovarjanju le sprejel to vlogo in prejel tudi soglasno podporo sveta zavoda. Razburljiv uvod seje je še začinila radenska predstavnica Simona Himelrajh.
Uspelo ji je razširiti dnevni red s točko o izvedbi zunanje revizije, ki naj bi zaradi domnevnih nepravilnosti do potankosti preverila vse postopke javnih naročil v obdobju zadnjih štirih let. Problematika seže v obdobje, ko je zdravstveni dom vodil Joža Primožič.

Radenski župan Roman Leljak se je že takrat zmrdoval nad tem, da se občinam nalaga sofinanciranje investicij, poudarjal je nabavo ultrazvočne naprave in predvideno financiranje laboratorija, medtem ko ima zdravstveni dom 1,8 milijona evrov presežka. Kljub pomislekom o financiranju tovrstne revizije in dodatnem bremenu ob številnih predvsem perečih kadrovskih izzivih v zavodu je svet zavoda predlog z zadostno večino potrdil.

Zapisniške zahteve zaradi izločitve Forjaniča
Polemika se je nato razvila še zaradi zapisnika prejšnje, za Forjaniča usodne seje. Himelrajhova, ki zapisniške zaplete občuti na vsakokratni seji radenskega občinskega sveta zaradi negodovanja tamkajšnje opozicije, je predlaganemu zapisu seje nasprotovala. Zahteva dobesedni prepis magnetograma seje, saj naj bi prišlo do kršitev, ko o njenem predlogu – Forjaniču za vršilca dolžnosti – niso niti glasovali. Kamen spotike je predvsem izločitev zaradi neizpolnjevanja pogojev, saj si je Forjanič pridobil številna nasprotna pravna mnenja, celo stališče zdravstvenega ministrstva, ki pravi, da bi bil lahko imenovan pod odložnim pogojem, ki mu narekuje zaprtje zobozdravstvene dejavnosti pred podpisom pogodbe. Kljub morebitni poslovniški ali procesni kršitvi v tem delu je več ali manj jasno, da je bila zadeva zaključena z nadaljevanjem seje in potrditvijo Zrimove, kar se je zgodilo tudi s pomočjo Himelrajhove in drugih podpornikov Forjaniča.

Zelena luč za nadzidavo, naložen sanacijski načrt
Nadaljevanje seje je minilo večinoma v mirnem duhu. Svet zavoda je tako potrdil projekt nadzidave zdravstvenega doma ob sočasni gradnji laboratorija, o čemer so se nedavno ravno tako lomila politična kopja. Projekt je na seji kot najbolj ekonomsko smotrno rešitev utemeljil nadzornik Mitja Znidarič. Investicijo, ki jo morajo potrditi še župani v svetu ustanoviteljic, bo v višini 132 tisoč evrov pokril zdravstveni dom iz presežka preteklih let.
Ravno tako so sprejeli sklep o nabavi dveh reševalnih vozil, rabljenega v višini okoli 60 tisočakov že v tem letu, novega, ki naj bi stalo okoli 110 tisoč evrov, pa v začetku naslednjega leta. Tudi to bo pokril zavod iz lastnih sredstev. Seznanili so se še s poslovanjem zdravstvenega doma do junija letos, ki kaže, da zavod posluje z izgubo v višini dobrih 42 tisočakov. Razloga naj bi bila predvsem izpad prihodkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje in nov plačni sistem v javnem sektorju, ki je prinesel višje odhodke.
Zrimovi so naložili pripravo sanacijskega načrta do naslednje seje sveta zavoda, ki bo predvidoma v začetku septembra. Vršilka dolžnosti je ob tem napovedala še pripravo strategije razvoja zavoda do leta 2030, s katero bi skušali najti tudi rešitve perečih kadrovskih izzivov zaradi odhoda zdravnikov.

Strokovni vodja, ne direktor
Kot enega izmed ključnih ukrepov za celovitejše usklajevanje dela zdravnikov bi na seji morali imenovati tudi strokovnega direktorja, to bi postala družinska zdravnica Ines Sever, a so postopek prekinili in ga bodo ustrezno ponovili. Očitno upravičene pomisleke glede naziva funkcije, po statutu gre namreč za strokovno vodjo in ne za strokovnega direktorja, je iznesla predstavnica radenske občine Simona Himelrajh.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se