
Župani pisali Jevšku in Golobu: Preprečite centralizacijo države
Največje reprezentativno združenje lokalnih skupnosti v Sloveniji nasprotuje preselitvi sedeža Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano iz Maribora v Ljubljano.
Največje reprezentativno združenje lokalnih skupnosti v Sloveniji nasprotuje preselitvi sedeža Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano iz Maribora v Ljubljano.
To je v zvezi z dogajanjem na bencinskih črpalkah povedal gospodarski minister Matjaž Han.
Agencija za varnost prometa in policija začenjata drugo od treh letošnjih nacionalnih preventivnih akcij Hitrost. Potekala bo do nedelje, v tem času pa bodo policisti izvajali poostrene nadzore hitrosti. Namen akcije je umirjanje hitrosti, ki je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami.
Voznik osebnega avtomobila zaradi neprilagojene hitrosti trčil v prometno signalizacijo in z vozilom zapeljal izven vozišča, vozilo, znamke tesla se je zaradi trčenja vžgal in v celoti zgorel.
V sklopu Poletne muzejske noči je Galerija-Muzej Lendava na lendavskem gradu odprla tri razstave: dve stalni etnološki razstav s skupnim naslovom Multikulturna pokrajina in likovno razstavo Kristine Rutar z naslovom Vanitas. Ob tem so si ves dan lahko obiskovalci ogledali vse njihove stalne in občasne razstave. Društvo Kaleido je pripravilo delavnico za otroke Ujeti metulj Štefana Galiča, večer pa so popestrili še s koncertom kitarista Dušana Stojanovića.
V preteklem dnevu so v Pomurju obravnavali devet prometnih nesreč, v katerih sta se dve osebi hudo in osem oseb lahko telesno poškodovalo. Obravnavali so tri kazniva dejanja, tri kršitve javnega reda in miru, požar in tri primere povoženja divjadi.
Okoli večjih investicij na vodovarstvenem območju še veliko neznank – Igrišča niso več v igri.
Prišlo je do hude prometne nesreče, zaradi katere je cesta popolnoma zaprta.
Veliko dela za pomurske gasilce to nedeljo.
Odprtje druge samostojne razstave ljubiteljskega fotografa Igorja Ternarja je organiziral Lions klub Murska Sobota v hotelu Izvir v Radencih.
V družbi Petrol, največjem trgovcu z naftnimi derivati v državi, po vsej Sloveniji zaznavajo povečano povpraševanje po pogonskih gorivih.
Poslanci vladne koalicije so v državni zbor po skrajšanem postopku vložili novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki daje pravno podlago morebitnih vladnim ukrepom ob pojavu nalezljive bolezni. Vsi poslanci se pod predlog novele niso podpisali, med njimi svojega podpisa ni prispeval tudi poslanec SD Damijan Zrim.
Energetska kriza je v ospredje postavila vprašanje energetske odvisnosti in zamenljivosti virov. Igor Lengar z Instituta Jožef Stefan poudarja, da je najbolj realen vir jedrska energija, obnovljivi viri pa so zgolj koristen pripomoček.
V Pomurskem muzeju Murska Sobota so ob 90. letnici rojstva akademskega slikarja Ladislava Danča pripravili spominsko razstavo umetnikov del, ki jih hrani njegova vdova Francka Danč. Razstavljena dela na papirju so delček zapuščine in predstavljajo umetnikove ustvarjalnosti iz predakademskih, akademskih in poznejših ustvarjalnih let. "Za razstavo sem izbrala tista umetnikova dela, ki so me še posebno nagovorila,« pravi avtorica razstave in umetnostna zgodovinarka Tamara Andrejek. Razstavljeno je tudi letos restavrirana delo z naslovom Kompozicija iz leta 1963 iz zbirke pomurskega muzeja. Poleg tega pa si lahko ogledate nekaj pisem, oblikovalskih izdelkov, reklamnih oglasov, ki so bili objavljeni v Vestniku in še drugo. Danč je bil član znamenite skušine DHLM, ki je v Pomurje v prvi polovici 70-tih prinesla sodobne likovne smernice. Naj spomnimo, da je njegova velika kovinska skulptura Gorička krajina iz leta 1963 našla mesto na zahodni strani poštne stavbe v Murski Soboti.
Veliko dela za pomurske policiste v minulih 24 urah.
Na osrednji tržnici, na Pogačarjevem trgu v Ljubljani, je to sobotno dopoldne spet zadišalo po pomurskih kulinaričnih dobrotah, »čüjla se je muzika« in »guč« Prekmurcev, Prlekov in tudi Porabcev.
Previdno na pomurski avtocesti, zgodila se je prometna nesreča.
V Parku 1. slovenskega tabora v Ljutomeru so včeraj obeležili 100. obletnico Pihalnega orkestra Ljutomer, ob tem pa počastili tudi prihajajoči dan državnosti. Povezovalec programa Branko Hrga je zbranim prenesel besede slavnostnega govornika Igorja Teršarja, sekretarja na ministrstvu za kulturo, ki je zbolel. Pihalni orkester Ljutomer ima bogato zgodovino. Ustanovljen je bil leta 1922, prvi dirigent oz. kapelnik pa je bil Franc Zacherl. Ob 30. obletnici so člani orkestra dobili prve uniforme, obletnico pa počastili z vzponom na Triglav. Ta podvig jim je uspel celo z instrumenti in tako so bili prvi orkester, ki je zavzel vrh Triglava. Od leta 2019 orkester vodi Boštjan Lašič. Leta 2021 je orkester pridobil status društva v javnem interesu na področju kulture, kar je dokaz uspešnega in prepoznavnega delovanja orkestra na regionalnem in nacionalnem nivoju. Več v prihodnjem Vestniku. Fotografije je posnela Vanesa Jaušovec.
Gasilci, reševalci in policisti so v Murski Soboti ozaveščali o pomembnosti reševalnega pasu. Nosilec današnjih aktivnosti je bilo Prostovoljno gasilsko društvo Murska Sobota, ki letos praznuje 140 let delovanja. Namen akcije je tudi tokrat bil, opozarjati in ozaveščati, da je pravilno razvrščanje v primeru zastojev na avtocesti in drugih prometnicah življenjskega pomena. Fotografije: Jure Zauneker.
V drevoredu mestnega parka v Murski Soboti je potekal letošnji drugi Sprehod ob glasbi, ki ga je organiziral Mladinski informativni in kulturni klub Murska Sobota. Zbrane obiskovalce je v senci pod krošnjami dreves z bogatim glasbenim repertoarjem razvajala pomurska glasbenica Julija Fajhtinger. Utrinke s koncerta je zbral Niko Časar.