Včeraj smo poročali o atipični kokošji kugi, ki so jo potrdili v dvoriščni reji s 14 kokošmi v Mestni občini Murska Sobota. Na naše dodatno poizvedovanje so nam z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) sporočili, da je bila bolezen potrjena v Murski Soboti, rejec kokoši pa je prijavil pogin osmih kokoši od skupno štirinajstih. V skladu z zakonodajo je UVHVVR izvedla nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni, kar pomeni pokončanje preostalih šestih kokoši, obdelava oziroma čiščenje in razkuževanje kontaminiranega materiala in opreme ter prostorov. Uničena so bila tudi jajca iz okužene reje.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrekmurski derbi tretjič, remi drugič: Mura - Nafta 0 : 0
Za uvod spomladanskega dela prve lige smo imeli že takoj na sporedu prekmurski derbi, že tretjič v tej sezoni. Na prvem je v Fazaneriji slavila Mura z 1 : 0, na drugem je bilo v Lendavi 0 : 0 in tudi tokrat se je končalo brez zadetkov. V obeh klubih so najavljali, da bodo spomladi pokazali pravo podobo svojih ekip, delno pa smo to lahko videli le v drugem polčasu. Tekmo ste lahko spremljali z nami.
Ker namreč bolezen sodi v isto skupino bolezni kot visoka patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa, so tudi pri tej bolezni ukrepi za preprečevanje širjenja podobni. "Tudi posledice širjenja bolezni bi bile lahko enako hude, kot pri ptičji gripi," so dodali na upravi.
Kako je do okužbe kokoši pri rejcu iz Murske Sobote prišlo, še ni znano. Bolezen se najpogosteje širi s premiki živih ptic, prenašajo jih torej lahko prostoživeče ptice, ptice v kletkah, tekmovalni golob, lahko se vnesejo na kmetijo tudi z nakupom perutnine. Prav tako pa jo lahko prenašajo in širijo ljudje s kontaminirano obutvijo, opremo ali prevoznimi sredstvi, torej z vsem, kar je prišlo v stik z okuženimi živalmi oziroma njihovimi izločki.
V Sloveniji se že desetletja izvaja preventivno cepljenje proti atipični kokošji kugi. Na voljo je več registriranih cepiv, glede na starost in kategorijo perutnine - ali gre za matične jate, brojlerske piščance ali kokoši nesnice - pa se cepivo aplicira v vodo za pitje ali z injeciranjem po navodilih proizvajalcev, ki ga izvedejo veterinarji.