"Zbornica je velik forum zdravnikov, ki se pogovarjamo o problemih, s katerimi se srečujemo pri svojem poslanstvu, za obiske po regijah pa smo se odločili, da se še bolj povežemo, se pogovarjamo, spoznavamo in tako res začutimo, kje so problemi in kje lahko zdravniška zbornica priskoči na pomoč," je povedala Beovićeva na novinarski konferenci v soboški bolnišnici.
Zbornica ima javna pooblastila v imenu države, med njimi so specializacije, ki se dotikajo dela in kadrovskih načrtov vsake bolnišnice in regije, poleg tega se ukvarjajo s podporo zdravniškemu delu oz. zdravniku pri različnih, tudi pravnih vprašanjih, zdaj imajo na primer težave z nasiljem nad zdravniki, s kariernim svetovanjem in podobno, da lahko zdravnik lažje opravlja zahtevno delo, je spomnila Beovićeva.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Po njeni oceni so razmere v soboški bolnišnici zelo dobre, saj se je na marsikaterem področju kadrovsko okrepila, postala učna bolnišnica, ki usposablja različne specializante, celo študente za nekatere področja iz Ljubljane, tako da ni več neka odmaknjena bolnišnica.
Posebej pa je omenila čas covida. "Slučajno sem bila lansko jesen tukaj na nekem strokovnem razgovoru, ko so pripeljali prvega pacienta s covidom in si nismo predstavljali, kakšno ogromno delo bo morala bolnišnica narediti s kadrovskimi in prostorskimi viri, ki so seveda omejeni povsod, v manjši bolnišnici pa sploh. Tako da so tukaj v slovenskem merilu opravili eno največjih del," je poudarila.
Predstavniki zbornice so se sestali tudi s predstavniki pomurskih zdravstvenih domov, med drugim so govorili o specializaciji zdravnikov medicine dela, kjer so ponekod ozka grla, prenovljena specializacija pa naj bi omogočala omogočila lažjo pretočnost. Posebnost tega dela je namreč v tem, da se ne opravlja za potrebe javne zdravstvene mreže, zato ni prednostne liste za usposabljanje.
Sicer je pri specializacijah nasploh najbolj izpostavljena družinska medicina, ki se jo ministrstvo sicer trudi okrepiti z dovolj razpisanimi mesti, a ta v veliki meri ostajajo prazna, ugotavlja Beovićeva in v imenu zbornice poziva zdravnike, da se med usposabljanjem navdušijo za poklic, ki je marsikje na svetu privlačen, a ga je pri nas zaradi slabih razmer težko obrniti v pozitivno smer.
Kadrovske težave drugod v Pomurju
Po sestanku s predstavniki zdravstvenih domov so ugotovili, da je stanje v Murski Soboti zadovoljivo, v Lendavi, Ljutomeru in Gornji Radgoni pa imajo velike kadrovske težave in staro zdravniško populacijo. Pri tem sta po besedah Beovićeve dva problema, razpisovanje specializacij, ki je v rokah ministrstva, zbornica pa pripravi vloge, ki upoštevajo predloge s terena, drugi pa je ta, da se mladi zdravniki ne odločajo za specializacije za tiste delodajalce, za katere se ve, da so delovne razmere težke, tako da je to začarani krog, ki ga težko preseči.