vestnik

Čaka Arum klavrn konec? 

Janko Votek, 13. 4. 2019
Aktualno

Sodelovanje s podjetjem je prekinil eden od najbolj zanesljivih partnerjev. Tri mesece niso plačali prispevkov. 

Podjetje Arum je konec prejšnjega leta zašlo v finančne težave. Med zaposlenimi so povzročila nelagodje in tudi negotovost obvestila o neplačanih prispevkih, ki so jih prejeli od Finančne uprave. Po naših podatkih podjetje ni poravnalo prispevkov za zadnje tri mesece.
Poleg prispevkov podjetje dolguje zaposlenim del lanskega regresa. Po prejetju obvestil je ukrepal sindikat in opravil razgovor z direktorjem in lastnikom podjetja Dušanom Gombocem. Ta naj bi pojasnil, da se je podjetje resda znašlo v manjših finančnih težavah, vendar razlogov za zaskrbljenost naj ne bi bilo. Obljubil je izplačilo preostanka lanskega regresa in plačilo neplačanih prispevkov. Za zdaj podjetje še ni vložilo predloga za odlog plačila prispevkov. Realno se srečuje s presežkom delavcev, vendar problem neuradno naj ne bi bil alarmanten in ga bo podjetje reševalo po mehki varianti. Večje število delavcev bo izpolnilo minimalne pogoje za upokojitev. Odhod teh delavcev in nezaposlovanje novih naj bi stabilizirala podjetje. Podjetje naj bi zašlo v težave zaradi nujnih naložb, saj postopoma odkupuje stroje od sedanjega lastnika prostorov Inposa. Kupili pa so tudi računalniški program od stečajnega upravitelja, ocenjen na 5200 evrov. Tudi pri strojih naj ne bi šlo samo za izdatek, ampak celo za morebiten zaslužek, če se res preprodajajo.
Do tod je lastniku moč verjeti. Zgodba pa se obrne, če jo pogledamo globlje. Že od začetka stečajnega postopka so znani partnerji, s katerimi je takratno zdravo jedro Aha Mure in zdaj Aruma poslovalo oziroma še posluje. Ti so bili javno navedeni v prvem poročilu stečajnega upravitelja, kot tudi obseg poslov, opravljenih za posameznega partnerja. Vsi posli so bili sklenjeni za ceno 15 do 18 centov za minuto dela. To je za dobrih 5 centov pod pragom rentabilnosti glede na sedanje plače.
Nadaljevanje na 2. strani