Zbrane je pozdravil evangeličanski škof mag. Leon Novak in hkrati spomnil, da so pred 100 leti v Murski Soboti ustanovili evangeličanski seniorat. Ta je pomenil začetek samostojne evangeličanske Cerkve na Slovenskem in novo poglavje v zgodovini te cerkve.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuUčenke tišinske šole osvojile zlato na državnem kuharskem tekmovanju
Na državnem tekmovanju Zlata kuhalnica je skupno sodelovalo devet osnovnih šol iz celotne Slovenije.
S samostojnim senioratom se je začela trdna osnova za nadaljnji razvoj cerkve, kot jo poznamo danes. Hkrati pa se je škof Novak vrnil v čas začetka reformacije, ki na teh tleh traja še veliko dlje, in poudaril, da je hvaležen svojim predhodnikom, ki so ostali zvesti Svetemu pismu in evangeličanski veri ter da je ves čas in kljub vsemu Cerkev ostala tista, ki je v tej skupnosti in med verniki krepila vero. Zaključil pa je s Trubarjevo mislijo, kako pomembno je danes postati in ostati Človek.
Slavnostni govornik profesor dr. Marko Jesenšek, slovenski jezikoslovec in izjemen poznavalec prekmurskega knjižnega jezika je poudaril, da je dan reformacije prerasel meje cerkvenega praznika. Je tudi praznik slovenskega jezika, kulture in je poklon slovenskemu domoljubu, tistemu pravem domoljubu, kot so ga razumeli domoljubju reformatorji, in ne v kontekstu, kot se domoljubje razume danes. Protestantizem ni dal Slovencem le knjižni jezik, ampak tudi omiko.
Še posebno pa je Jesenšek izpostavil delo in pomen evangeličanskega duhovnika prekmurskega pisca Janoša Kardoša, ki se je s svojim obsežnim in vsebinsko mnogostranskim in jezikovim delom v 19. stoletju zapisal v prekmursko protestantsko zgodovino. Bil je tisti, ki je nadaljevala Küzmičevo delo, skrbel za vero in dušo in spodbujal izobraževanje, za slovenstvo je, tako Jesenšek, naredil še več, kot generacije pred njim. »Da so mu očitala madžaronstvo je velika napaka in dan reformacije je lepa priložnost, da se Kardošu vrne ugled. Dejstvo je, da se je Kardoš v času poenotenja slovenskega knjižnega jezika bal, da bo to pomenilo konec evangeličanstva v Prekmurju. Zato je tako vztrajno pisal in izdajal knjige v prekmurskem knjižnem jeziku. V tistem času je to spodbujala tudi Madžarska in kasneje to izkoristila z Vendsko teorijo.
V kulturnem programu so nastopili Duo Mystica, učenci Zasebne glasbene šole Virtuoz, glasbena skupina Selah in učenci Osnovne šole Fokovci z mentorico Suzano Panker. Vse skupaj pa je vsebinsko povezala dr. Klaudija Sedar.