Po neuspelem poskusu konstruktivne nezaupnice je stanje v stranki Desus turbulentno. »Pomursko članstvo večinoma še čaka, kaj se bo zgodilo. Nekateri so nezadovoljni s tem, kako so se stvari razpletle glede Erjavčeve kandidature, večina pa je naravnost ogorčena nad našimi poslanci. Tako nad njihovim vedenjem kot tudi nad njihovim delovanjem, ki je bilo v nasprotju s sklepi organov stranke,« pravi predsednik pomurskega pokrajinskega odbora Desusa Janez Kardoš. Kot še pove, je napočil čas za konsolidacijo stranke, o čemer bodo prihodnji teden razpravljali tudi na seji sveta stranke. »Treba se je začeti pripravljati na volitve, če želimo sploh priti v državni zbor.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Kot je znano, je predsednik stranke Karl Erjavec v poskusu, da bi izglasovali konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše, kot kandidat za predsednika vlade dobil le 40 glasov podpore, kar pomeni, da ga niso podprli niti poslanci njegove lastne stranke.
»Treba se je začeti pripravljati na volitve, če želimo sploh priti v državni zbor.«
Izvršni odbor Desusa je kasneje sprejel odločitev, da se stranka ne bo pridružila strankam SD, LMŠ, Levica in SAB v tako imenovani Koaliciji ustavnega loka, temveč bodo, kot so povedali, zmerna opozicija. Podpirali bodo tudi vladne predloge, ki bodo po njihovem mnenju dobri za upokojence.
Podpredsednik stranke Anton Balažek pravi, da bodo zavzemali levosredinsko držo, pri čemer si bodo prizadevali za uresničevanje nekaterih ključnih elementov demokratičnih procesov. »Gre za vprašanji pravne in socialne države, pri katerih ne more biti kompromisov. Prav tako si bomo prizadevali za dvig politične kulture, ki je trenutno na dnu.« Kljub temu da so razmere v stranki še vedno napete, tudi sam pričakuje čimprejšnjo konsolidacijo in začetek priprav na državnozborske volitve prihodnje leto. Na vprašanje, ali so v stranki pobude, da bi zaradi nastale situacije pred volitvami izvedli še en kongres oziroma še enkrat menjali vodstvo, Balažek odgovarja: »So tudi takšna razmišljanja, vendar menim, da to ni realno in da takšna odločitev ne bi bila racionalna.«
Kaj se dogaja z demografskim uradom
Kot smo že večkrat poročali, je del koalicijske pogodbe tudi ustanovitev demografskega urada s sedežem v Mariboru, pri katerem bi moral imeti Desus ključno vlogo, saj bi ga vodil človek iz te stranke. Med možnimi kandidati za vodenje se je v javnosti največkrat omenjal ravno Balažek, pa tudi načelnik soboške upravne enote in predsednik soboškega odbora Desusa Dominik Šteiner. Vlada je sprejela odlok o ustanovitvi urada, vendar so zadeve potihnile, potem ko se je proti koncu lanskega leta začelo govoriti o konstruktivni nezaupnici in možnosti, da bi pri tem sodeloval tudi Desus, ki je bil tedaj še del vladne koalicije.
Zdaj se poraja vprašanje, ali glede na to, da se Desus ni pridružil povezavi z drugimi opozicijskimi strankami in je napovedal konstruktivno držo do vlade, še obstaja možnost, da bi sodelovali pri ustanovitvi urada. »Realizacija tega urada se kljub sprejetemu odloku prestavlja iz meseca v mesec. To bi bila vsekakor ena od stvari, ki bi jih podpirali, vendar mislim, da kadrovsko pri tem ne bomo sodelovali. Glede na vse okoliščine bi bilo to tudi neokusno,« pravi Balažek, ki meni, da bi bil tovrsten urad koristen ne glede na to, kdo bi ga vodil.