Dva dneva odprtih vrat sta bila to soboto in nedeljo, bosta pa še tudi naslednjo soboto in nedeljo. To soboto so pripravili še martinovanje z blagoslovitvijo mošta v Brezovici, naslednjo soboto pa bo martinovanje v šotoru pri občinski zgradbi v Veliki Polani. Na martinovanju bo sodelovala občina Ivankovo iz Hrvaške, katera bo prestavila svojo občino, kulturo, turizem in kulinariko.
Ob dnevih odprtih vrat so si obiskovalci lahko ogledali Copekov mlin in s pohodom po sprehajalni poti Rečna šola Velika Polana spoznali živalski in rastlinski svet ob potoku Črncu. Za obiskovalce so pripravili tudi napitke in hrano, na stojnicah pa so ponujali izdelke ljudske in umetne obrti. V eni od zgradb, ki so jih uporabljali za televizijski šov Kmetija pred leti, so predvajali filmske posnetke s predstavitvijo projektov, ki so jih v velikopolanski občini izvajali v preteklosti in jih izvajajo sedaj. Tako ob sprehajalni poti, kakor tudi v zgradbah pa so predstavljeni še kuhinja, kakšno so uporabljali predniki, poplavljeni gozdovi in močvirnati travniki, trajnostni način vzdrževanja teh habitatov ter drugo.
Tokrat so pripravili le dneve odprtih vrat, je povedal župan Občine Velika Polana Damijan Jaklin, uradno odprtje interpretacijske poti pa bo naslednje leto, pred prvim majem, je povedal Damijan Jaklin, saj jih čaka še kar precej dela, da bo pot in interpretacija naravnih in zgodovinskih znamenitosti taka, kot načrtujejo: »Ob dnevih odprtih vrat smo predstavili mednarodne projekte, ki jih izvajamo, v okviru teh pa so predstavljena tudi začetna dela pri ureditvi interpretacijske pot biosfernega območja Mura-Drava-Donava s poudarkom na naravni in kulturni dediščini tega območja. Predstavljamo pa tudi tematsko pot Kmetija, kjer je koncept zasnovan po sistemu od njive do krožnika.«
Z Zadrugo za razvoj podeželja Pomelaj iz Male Polane so se dogovorili, da bodo pri Copekovem mlinu skupaj organizirali adventni vikend v decembru, potem pa bodo nadaljevali z deli, da bodo lahko pred prvomajskimi počitnicami predstavili končana dela, dodaja Damijan Jaklin. Največja zanimivost tega območja je Copekov mlin, ki je edini ohranjeni mlina na potoku Črncu, kakšnih je bilo nekoč veliko. Nekoč je bilo le na petih kilometrih potoka več kot pet mlinov. To je pomemben spomenik stavbne in etnološke dediščine ter spomin na drugo svetovno vojno, ko je bila v njem ustanovljen odbor Osvobodilne fronte. Ob mlinu je kolesarska pot, ki povezuje Veliko Polano in Lendavo, mlina pa je na obronku Polanskega loga.
V kompleksu Copekov mlin s kmetijo gojijo tudi domače živali, od gosi, ovac do koz, goveda in kokoš. V okviru mednarodnega projekta so sanirali del zaraščenega območja, ki ga imenujejo Penovje: »To območje vzdržujem sedaj brez strojev, tako, kot so nekoč naši predniki. Tu so se v toplejših dnevih pasle tudi ovce. Danes temu pravimo trajnostni način. Površine torej ohranjamo na način naravnega sobivanja človeka in naravnega okolja, kar je bistvo progama Človek in biosfera, ki ga uresničujemo v okviru Unesca.«