vestnik

(FOTO) Dnevi poezije in vina v znamenju južnokorejske literature

M. Ha., 20. 8. 2024
Maja Hajdinjak
28. Dnevi poezije in vina na Petanjcih.
Aktualno

Odprli tudi razstavo del, nastalih na likovni koloniji Vino-art

Včeraj so se pričeli že 28. Dnevi poezije in vina, največji mednarodni pesniški festival, ki ga od leta 2010 gosti Ptuj, okrog 60 dogodkov pa se je in se še bo odvilo na različnih lokacijah po Sloveniji. V naši okolici bodo dogodke gostili v Ljutomeru, Murski Soboti, Križevcih pri Ljutomeru, Filovskem gaju in na Petanjcih, pa tudi v Potrni.
Na festivalu bo letos gostovalo 21 pesnic in pesnikov iz 14 držav, ki sta jih izbrala programska vodja festivala, pesnica Kristina Kočan, in letošnji kurator ukrajinsko-judovsko-ameriškega porekla Ilya Kaminsky. Častni gostji festivala sta danska pesnica Pia Tafdrup in belorusko-ameriška pesnica Valžina Mort. Odprto pismo Evropi je letos prispeval poljski pesnik, pisatelj in prevajalec Jacek Dehnel. Gre za vsakoletno pobudo, s katero prek poetičnega glasu literati nagovarjajo občinstvo po celi Evropi in tudi odločevalce. Dehnel se v pismu loteva problematike umetne inteligence, ki posega tudi v ustvarjalni proces.
Letošnji slovenski avtor v fokusu je vsestranski literarni ustvarjalec in dolgoletni novinar Zdenko Kodrič, festival pa letos v ospredje postavlja tudi južnokorejsko literaturo.

dnevi-poezije-in-vina-2024, petanjci, vrt-spominov-in-tovarištva, vino-art
Maja Hajdinjak
28. Dnevi poezije in vina na Petanjcih.

Prvi v nizu dogodkov je bil v ponedeljek v Vrtu spominov in tovarištva na Petanjcih. Šlo je za pesniško branje udeležencev južnokorejske-slovenske prevajalske delavnice. V uvodu je govor Marka Jesenška, predsednika programskega sveta Ustanove dr. Šiftarjeve fundacije, prebral Ladislav Lipič. Jesenšek je spomnil, da Vrt že petič sodeluje s festivalom, pred južnokorejskimi pa so tukaj že gostili pesnike iz Nemčije, Španije, Iraka in Češke. »V Vrtu presegamo jezikovno uniformiranost in globalistično angliziranje in odpiramo razpravo o literarnem ustvarjanju, katerega izrazna oblika je pesem v vseh jezikih, zavedajoč se da so veliki pesniki postali neprekosljivi prav v materinščini. Kultura in umetnost sta nad vsem, zato potrebujemo umetnike in prevajalce. Prve, da nam pokažejo smisel življenja, druge, da nam ga približajo v materinščini,« je bilo med drugim povedano.
Dogodek na Petanjcih je povezovala Kristina Kočan, ki je pojasnila tudi izbor južnokorejskih avtorjev za letošnji festival. »Povabili smo jih, ker smo mnenja, da ta država, sploh pa njena književnost nista dovolj poznani. Imamo samo nekaj posameznih prevodov, zato smo povabili tri najboljše predstavnike sodobne korejske poezije.«
Slovenski in južnokorejski pesniki so nato v parih predstavili prevode svojih pesmi. Sodelovali so Choi Young-Mi, Kim Kyung Ju in Kim Yideum iz Južne Koreje ter Natalija Milovanović, Gregor Podlogar in Tone Škrjanec iz Slovenije. Choi Young-mi je pesnica in romanopiska, objavila je že sedem pesniških zbirk in roman. S prvo pesniško zbirko je presenetila korejsko javnost z nežnim, a drznim izrazom in tudi pronicljivo satiro proti oblasti. Knjiga je v kratkem času dosegla prodajo pol milijona izvodov. Njene pesmi so vključene tudi v šolski kurikulum in v učbenike, za svoje delo je prejela številne nagrade in je častna ambasadorka korejske parlamentarne knjižnice. Bila je ena prvih, ki je v Južni Koreji zagnala gibanje Me too. Mesto Seul ji je leta 2018 podelilo veliko nagrado za spolno enakost. Kim Yideum je večkrat nagrajena pesnica, romanopiska in esejistka, izdala je več pesniških zbirk, njeno delo je bilo vključeno tudi v dramska dela in film. Številne njene knjige so prevedene v angleščino, vključno s Histerijo, ki je bila prva prevedena knjiga iz kakega azijskega jezika, ki je prejela ameriško nacionalno prevajalsko nagrado.
Kim Kyung Ju je pesnik in performativni umetnik. Napisal in prevedel je več kot deset pesniških zbirk, esejev in dram, prejel je tudi nagrado korejske vlade za mladega umetnika in nagrado za mlado sodobno poezijo. Leta 2023 je združil moči z priznanim korejskim raperjem v skupnem pesniškem projektu Poetic justice. Vodi literarni podkast, je organizator literarnih večerov in kurator umetniških proslav.

dnevi-poezije-in-vina-2024, petanjci, vrt-spominov-in-tovarištva, vino-art
Maja Hajdinjak
28. Dnevi poezije in vina na Petanjcih.

Gregor Podlogar je bil vrsto let urednik slovenskega dela spletnega pesniškega portala Lyric Line. Objavil je več pesniških zbirk, zadnja, Atlas, je bila nominirana za Veronikino in Jenkovo nagrado. Njegove pesmi so prevedene v številne jezike in vključene v tuje in domače antologije. Tone Škrjanec je prvo pesniško zbirko objavil leta 1997, za njo pa še 11 zbirk. Zadnja, Indigo, je izšla spomladi 2023, letos pa so ob njegovi 70-letnici izšla še zbrana dela. Leta 2017 je prejel literarno nagrado velenjica – čaša nesmrtnosti, za zbirko Dihaj pa leta 2018 Veronikino in Jenkovo nagrado. V tujini je objavil 11 knjig poezije, številne pesmi so uvrščene v domače in tuje antologije ter prevedene v več svetovnih jezikov. Izdal je tudi ploščo poezije z glasbo Lovljenje ritma.
Natalija Milovanović je prevajalka in pesnica, piše v slovenščini in srbščini. Za svojo prvo pesniško zbirko Samoumevno je prejela nagrado za najboljši literarni prvenec, uvrščena je bila tudi v izbor 10 najboljših knjig tistega leta po izboru kritikov in na festival Pranger. Je dvakratna finalistka pesniškega turnirja. Njene pesmi so prevedene v več jezikov.

dnevi-poezije-in-vina-2024, petanjci, vrt-spominov-in-tovarištva, vino-art
Maja Hajdinjak
28. Dnevi poezije in vina na Petanjcih.

Še pred pesniškim branjem so v Vrtu odprli razstavo del, nastalih na lanskoletni, 19. mednarodni likovni koloniji Vino-art v Dobrovniku. Na njej so sodelovali sodobni likovni umetniki iz Slovenije, Madžarske in Hrvaške. Umetnike in njihova dela je na kratko predstavil umetnostni zgodovinar Franc Obal. Izpostavil je predvsem lanskoletna Prešernova nagrajenca, Hermana Gvardjančiča in Nikolaja Beera. Zadnji se s svojimi deli navezuje na bolečo izkušnjo propadanja goričkega sveta, ne samo materialnega, ampak opozarja tudi na duhovno minljivost, ki jo opazuje od daleč, vendar zato nič manj prizadeto. Izpostavil je tudi Igorja Banfija, mladega, obetavnega prekmurskega slikarja, ki hodi po poti Beera in drugih t. i. modernističnih slikarjev in se loteva predvsem podobe človeka kot eksistenčnega stanja njegovega duhovnega in materialnega sveta. Med razstavljajočimi umetniki je tudi Endre Gönter, ki se predstavlja z nazorno angažirano sliko, ki prikazuje propadanje vinogradov. Razstavljajo še Matjaž Duh, Klementina Golija, Klavdij Tutta, Cvetka Hojnik, Gregor Pratneker, Darko Slavec, Zdravko Milić, Željko Mucko, Csuta György in Ferenc Kiraly.

dnevi-poezije-in-vina-2024, petanjci, vrt-spominov-in-tovarištva, vino-art
Maja Hajdinjak
28. Dnevi poezije in vina na Petanjcih.

vino-art dnevi-poezije-in-vina-2024